Oznámení: Stát zavádí nová pravidla nemocenské. Tohle vás bude zajímat
Každý, kdo se už nějaký čas pohybuje na pracovním trhu, se za tu dobu určitě setkal s pojmem nemocenská. Systém nemocenské zajišťuje finanční náhradu lidem, kteří z objektivních zdravotních důvodů, potvrzených lékařem, nejsou dočasně schopni vykonávat svoji práci. Jak je zvykem, s příchodem nového roku přichází několik novinek i v této oblasti.
Novelu, která začala platit úderem letošního roku, schválili poslanci již na podzim loňského roku a na zaměstnance čeká několik změn, které je třeba znát již dopředu. V případě nemoci už tak budete vědět, co a jak a nebudete se muset pídit po informacích.
Dávky nemocenského pojištění čekají letos změny
S postupným zaváděním digitalizace ve všech oblastech státní správy se i oblast dávek nemocenského pojištění modernizuje. V praxi se již ukázalo, že systém e-Neschopenka je velmi přínosný a efektivní, proto se od 1. ledna 2025 uplatní elektronická forma žádostí i na další nemocenské dávky, tedy mateřskou, otcovskou i výplatu ošetřovného. Celý proces je zaštítěn projektem eDávka. Jeho cílem je především zrychlení komunikace mezi ošetřujícími lékaři, pojištěnci a zaměstnavateli.
Celá automatizace by měla zrychlit systém vyplácení a postupně také snížit počet administrativních úkonů. Velkou výhodou je i možnost zpětného ověření údajů poskytnutých lékařem. Novinkou je i elektronické upozornění, které systém dokáže zasílat na předem nahlášený e-mail nebo mobilní telefon.

Jak funguje výplata nemocenské
V případě, že lékař uzná zaměstnance jako pracovně neschopného, případně ho kvůli infekční nemoci pošle do karantény na více než 14 dnů, má nemocný zaměstnanec nárok na vyplácení dávky nemocenské. První dva týdny má povinnost vyplácet náhradu mzdy nemocnému jeho zaměstnavatel, a to už od 1. dne nemoci.
Výše nemocenské dávky je závislá na denním vyměřovacím základu. Ten se vypočítá podle průměrného denního příjmu za posledních 12 měsíců. Výsledná částka se ještě dále redukuje podle tří zákonem stanovených hranic, které se od ledna 2025 zvyšují o 6 %. Pokud pracovní neschopnost trvá méně než 30 dnů, má pojištěnec nárok na 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Trvá-li v rozmezí od 31 dnů do 60 dnů, vyplácí se pojištěnci 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Pokud je pracovní neschopnost delší než 61 dnů, má pojištěnec nárok na 72 % denního základu.
Velkou změnu od letošního roku zaznamenají lidé pracující na dohodu. Těm se nově přiznává nemocenská také, za podmínky, že vydělají měsíčně určitou hraniční částku, jejíž překročení zakládá účast na nemocenském pojištění. U pracujících na dohodu o provedení práce je limit měsíčního příjmu 11,5 tisíc korun, u dohody o pracovní činnosti je hraniční částka stanovena na 4,5 tisíce korun.

Velké změny zaznamenalo i ošetřovné
Změny čekají i další dávky nemocenského pojištění. Transformací prochází proces vyplácení ošetřovného, na které nově dosáhnou i osoby samostatně výdělečné činné, pokud si dobrovolně platí nemocenské pojištění.
Novinkou je možnost vystavit ošetřovné i osobám pečujícím o dítě starší 10 let a další členy domácnosti, pokud tak stanoví ošetřující lékař. I OSVČ a dohodáři mají na ošetřovné nárok za splnění legislativních podmínek. Tato výhoda však neplatí pro osoby pracující v režimu home office, a to ani tehdy, pokud splňují všechny podmínky k tomu, aby jim bylo ošetřovné řádně vyplaceno.
Podmínky pro vyplácení dávek nemocenského pojištění se v průběhu let méně i více mění. Je proto nezbytné sledovat zákonné podmínky tak, abyste byli připraveni na všechny skutečnosti, které mohou v rámci případné žádosti nastat.