Osvědčený trik, jak uchránit záhony před horkem a vysycháním. Kdo to neudělá, riskuje vypleněnou zahradu
Horka a sucha nám připomínají, že voda může být vzácnou komoditou. Aktuálně sice občas zaprší, ale suchá období stejně nepříjemně sužují nejen nás, ale i rostlinky na zahradě. Proto je důležité chránit záhony před vysycháním.
V průběhu horkých dní je potřeba chránit záhonky před vysycháním. Zvláště v současné době, kdy je vlivem globálních změn klimatu v létě neustále tepleji. S rekordními teplotami se totiž musí vyrovnávat i rostliny. Vzhledem k tomu, že loňský rok byl celosvětově nejteplejším v historii měření, lze letos rovněž očekávat velký počet dní, kdy bude sucho a horko. Jak před takovými podmínkami ochránit pěstované rostliny?
Zalévejte, zalévejte, zalévejte
Záhony byste měli zalévat každý den či dva. Některé druhy rostlin ovšem vydrží i v horkých dnech bez vody déle. V každém případě byste měli zalévat vždy ráno, či večer, kdy venkovní teploty bývají nižší než přes den. Kapky vody na listech totiž mohou působit jako čočky. Listy pak paradoxně slunce popálí víc než bez nich. Rostliny je třeba zalévat vždy přímo ke kořenům. Pravidelnou zálivkou pomůžete nejen jim, ale také opylovačům. Květiny v době sucha totiž produkují méně nektaru.
Ať ani kapka nepřijde nazmar
Voda bývá v průběhu letních měsíců opravdu vzácná. Proto je doporučováno dešťovou vodu zachytávat, a to třeba do sudu. Máte-li menší zahradu, existují i úzké varianty. Plýtvat navíc nemusíte ani vodou z vany po koupání či ze dřezu po mytí nádobí. Je to ekologičtější i finančně výhodnější, než používat čerstvou vodu z kohoutku. V takovém případě se ovšem obvykle doporučuje zaměřit se na ekologické mycí a prací prostředky, které nijak nepoškodí ekosystém zahrady.

I tohle rostliny určitě ocení
Během léta není doporučováno sekat trávník příliš na krátko. Delší stébla totiž zadržují vlhkost a nepropouští sluneční paprsky k půdě v takovém množství. Pokud už trávník posečete, použijte zbytky jako mulč. Právě mulčování bývá jeden z nejčastěji doporučovaných způsobů jak chránit záhony před vysycháním. Použít navíc lze i slámu nebo kůru. Tímto způsobem poměrně efektivně zabráníte odpařování vody a přispějete k udržení půdní vlhkosti. Mulč navíc brání růstu plevele.
Zbavte se nežádoucích rostlin
Právě plevel je během letních veder opravdu nežádoucí. Pro pěstované rostliny se jedná o obtížného konkurenta. Nejenže jim totiž může brát světlo a živiny z půdy, ale také vlhkost. Pravidelné odplevelování tedy pomáhá zajistit, aby se voda dostala k těm zástupcům rostlinné říše, které na záhonech a obecně na zahradě chcete. A následně použijte mulč, aby se plevel znovu neobjevil.
Kypřete den co den
Suchá vrstva půdy může odvádět vodu pryč ze záhonů. A to nechcete. Proto byste měli zajistit, aby se to nestávalo. Jak? Jednoduše tak, že budete záhonky pravidelně kypřit. Kdy přesně? Ideálně po každém zalévání, tedy klidně i každý den. Postupujte tak, že ihned po zalití jednotlivých rostlinek půdu kolem nich důkladně prokypříte. Suché a vyprahlé záhony takový krok určitě ocení.

Vytvořte stinná místa
Sednout si na zahradě pěkně do stínu není v létě od věci. Jenže stinná místa prospějí i rostlinám. Proto byste měli mít na zahradě více pater vegetace. To je sice „běh na dlouhou trať“, ale přinese vám ovoce, a to hned několikanásobně. Stromové patro totiž nejenže přináší slaďoučké plody, ale stromy chrání nižší rostlinky před slunečními paprsky a ochlazují okolní vzduch. Rostliny by navíc měly být vysazeny blízko u sebe, tak, že nezůstane žádná holá půda vystavená slunci.
Pro zajímavost: Vytvořením zahradního jezírka přilákáte v létě do zahrady ptáky i hmyz, jež mohou hrát klíčovou roli ve zdravém a vyváženém ekosystému. Na záhonky navíc můžete vysadit suchomilné trvalky a keře, které lépe snášejí horko a nepotřebují tolik vody.