Odvážíte se sem podívat? Nejpodivnější místo v Česku děsí i ty nejotrlejší. I odvážlivci končí v mdlobách
Pokud máte pro strach uděláno a chcete poznat nejtajemnější a nejpodivnější místo v Česku, máme pro vás tip. Nachází se nedaleko od Prahy a jezdí sem i rodiny s dětmi. Ovšem pozor, je to skutečně jen pro otrlé. Některým návštěvníkům se o tomto místě zdají děsivé sny ještě dlouho poté. Na jednu stranu děsivé, na druhou fascinující. A věřte, má natolik silnou atmosféru, že se sem přesto budete rádi vracet.
Jedno z nejbizarnějších a nejděsivějších míst v Česku je nepochybně kostnice u Kutné Hory. Nachází se ve východní části města, konkrétně v bývalé obci Sedlec. Kutná Hora je zhruba 70 kilometrů východně od Prahy, což odpovídá přibližně hodině cesty autem.
Nejstrašidelnější místo v Česku
Pokud se rozhodnete cestovat vlakem, cesta trvá asi hodinu a 15 minut z pražského Hlavního nádraží do stanice Kutná Hora město. Z centra Kutné Hory se do Sedlce dostanete buď pěšky (asi 20 minut), nebo místní dopravou.

Toto tajemné místo přitahuje návštěvníky doslova jako magnet. Pro některé je to unikátní zážitek, jiní však odchází se smíšenými pocity. A není divu. Kostnice na první pohled vypadá jako malý kostelík, uvnitř na vás ale dýchne závan smrti. Tento kostel je totiž vyzdoben lidskými kostmi, kterých je zde více než 40 tisíc. Staly se součástí uměleckých dekorací.
Historie této kostnice spadá až do 13. století. Místní opat cisterciáckého kláštera údajně přivezl hrst hlíny ze Svaté země a rozptýlil ji na zdejším hřbitově. Díky tomu se místo stalo vyhledávaným pohřebištěm a během morových epidemií a husitských válek se zde nashromáždily tisíce těl. Když se hřbitov naplnil, bylo nutné najít způsob, jak se vypořádat s obrovským množstvím kostí. Na konci 15. století tak vznikla kostnice, kde se lidské ostatky začaly systematicky ukládat.
V 18. století převzala starost o kostnici rodina Schwarzenbergů, která zadala řezbáři Františku Rintovi, aby ze všech těch ostatků vytvořil dílo, které bude lidi fascinovat. A tak se skutečně stalo. Kostnice se proměnila v místo, kde jsou lustry, oltáře, erby a další prvky vytvořeny z lidských lebek a kostí. Největší pozornost přitahuje majestátní lustr a také schwarzenberský erb vytvořený z kostí, který zaujme svým bizarním spojením umění a piety.
Pokud se do kostnice vydáte, počítejte s tím, že hned při vstupu na vás dýchne zvláštní atmosféra. To podivné ticho a chlad, který proniká doslova do morku kostí. Mnoho návštěvníků po návštěvě kostnice přiznalo, že jim toto místo nedělalo dobře. Přece jen vědomí, že se zde nachází tolik lidských ostatků, není pro každého.
Do kostnice mohou i děti
Jestliže zvažujete, zda sem vzít děti, pak vězte, že kostnice je určena i pro ně. Je však potřeba je na to dostatečně připravit. Paradoxně malé děti návštěvu zvládnou lépe než ty starší, kteří si už uvědomují, že se jedná o ostatky lidí. Při plánování návštěvy s dětmi je vhodné jim předem vysvětlit historický a kulturní význam tohoto místa, aby byly připraveny na to, co uvidí. V roce 2014 byla zahájena rekonstrukce této unikátní památky, která stále probíhá a její dokončení se plánuje až na rok 2030. Jen do roku 2022 náklady dosáhly neuvěřitelných 90 miliónů korun.

Náklon kostela v Sedlci, způsobený přetížením zeminy až 2,7násobně přesahujícím její únosnost, vedl k zaboření základů o 150–200 mm a odchylce věže o 460 mm od svislice. Problém, který již řešil J. B. Santini přístavbou předsíně, zůstává nadále největší výzvou rekonstrukce. Práci navíc komplikuje vlhkost konstrukcí způsobená chybějící hydroizolací. Navzdory probíhající rekonstrukci je kostnice v Sedlci u Kutné Hory stále přístupná veřejnosti. Jestliže tedy přemýšlíte, která místa v Česku stojí za návštěvu, zavítejte do Kutné Hory. Kromě kostnice je zde řada dalších turistických cílů, mimo jiné například chrám svaté Barbory, což je jedna z nejvýznamnějších gotických staveb v Evropě.
zdroj: novinky.cz, ceskatelevize.cz, kudyznudy.cz