Odpad z kuchyně, který promění vaše pokojovky v kvetoucí zázrak
Tento jednoduchý, ekologický, a především bezplatný způsob, jak mít doma pokojové rostliny krásné a zdravé, ocení především vaše orchideje. A přitom jde o odpadní produkt z kuchyně.
Tato tekutina končí po vaření běžně v odpadu. Až ale zjistíte, kolik živin obsahuje, a jak moc tedy může být prospěšná pro vaše rostliny, už to nejspíš nikdy neuděláte. Jen škrob, který je v ní ve velké míře, je totiž tak silným zdrojem energie pro mikroorganismy v půdě, že díky nim poskočí vaše rostliny v růstu a zlepší se i kvalita půdy. Tato tekutina totiž stimuluje růst prospěšných bakterií, což zlepší její úrodnost a také schopnost zadržovat vodu. Podpora půdní mikroflóry přitom zdaleka není jediný bonus, kvůli kterému byste odteď měli tento kuchyňský odpad vznikající při vaření jedné z nejoblíbenějších příloh k masům na šťávě, chránit jako oko v hlavě.
Životadárná zásobárna
Obsahuje totiž minerální látky jako draslík, fosfor a dusík, které rostliny využívají pro svůj růst. Především pokojovky a bylinky. Navíc pomáhá při klíčení semen. Je to díky látkám, které mohou tento proces stimulovat. Velebit ji budou určitě i ti, kteří hledají alternativu komerčních hnojiv. Je totiž šetrná k přírodnímu prostředí. A co víc? Listopad je navíc vhodnou dobou, kdy zkušené hospodyňky a zahradnice květiny výluhem z této potraviny rády zalévají, aby je pomohly před zimním obdobím energeticky „nakopnout“. Zkusili jste hádat? Tím nejlepším a nejúčinnějším hnojivem pro rostliny je „obyčejná“ rýžová voda, která zůstává po oplachování nebo vaření rýže.
Draslík podpoří kořenový systém
Používání rýžové vody je tedy velmi jednoduchý a ekologický způsob, jak podpořit vitalitu a růst rostlin. Klíčovým prvkem je totiž draslík, který tato odpadní látka hojně obsahuje. Toto šetrné přírodní hnojivo pak přispívá k tvorbě silného kořenového systému a posiluje imunitu rostlin. O spokojenost svých pokojovek se nemusíte obávat, ani pokud jste například na dovolené a rostlinky jsou tak delší dobu na suchu. Dusík jim pomůže tuto stresovou situaci z nedostatku vody v klidu ustát. Navíc pomůže při tvorbě zelených částí rostliny. A do třetice všeho dobrého je tady ještě fosfor. Podpoří tvorbu a květů a je nezbytný pro správný vývoj zdravých kořenů. Hnojivo z rýže má mírně alkalické pH a je účinné také v boji proti případným škůdcům a nemocem. Celkově příznivě ovlivňuje zeminu a pomáhá lépe vstřebávat živiny z půdy.

Jak si domácí rýžové hnojivo vyrobit?
Jednoduše. Použijte jako zálivku scezenou vodu, vzniklou po oplachování nebo vaření rýže. Vždy ji ale nechte nejprve vychladnout. Nebo nechte rýži alespoň 15 minut odmočit ve vodě, poté ji sceďte a výluh použijte. I tady ale platí staré známé pořekadlo „všeho s mírou“. I rýžová voda může škodit, pokud bude obsahovat příliš mnoho škrobu. Jestli se vám tedy bude zdát zakalená nebo příliš koncentrovaná, zřeďte ji tekoucí vodou. Teď už zbývá jenom dodat, že je dobré rýžový výluh používat maximálně jednou týdně. Jinak by totiž mohlo dojít k nadměrnému hromadění živin v půdě, což může přilákat škůdce nebo způsobit plísně. A pozor si dejte také na sůl nebo koření. Voda určená k zalévání rostlin by se jakýchkoli dochucovadel měla vyvarovat.

Zálivka, rozprašovač i namáčení
Hnojivo je možné i skladovat, a to až 5 dnů. Stačí jej nalít do uzavíratelné nádoby a nechat při pokojové teplotě až po dobu 5 dnů. Hnojivo můžete také rozprašovačem aplikovat na rostliny ve formě postřiku. A to jak shora, tak i zespoda. Orchideje budou díky němu kvést jako nikdy předtím. Stejně tak je možné nechat pokojovky v rýžovém výluhu namočené. Vložte rostlinu i s květináčem do větší nádoby, nalijte hnojivo do výšky 2 až 4 cm a nechte ji ve výživné lázni alespoň 15 až 20 minut. Tento způsob zajistí, že nedojde k přelití a předejdete i případným hnilobám. Nejlepší čas pro aplikaci je brzy ráno nebo v později dopoledne, kdy rostliny absorbují nejvíce živin.
Zdroje: svetkreativity.cz, chalupari-zahradkari.cz, pestujme.cz, www.ireceptar.cz