Odjela jsem si užít dovolenou, ale přišla tučná pokuta. Kamarádi nevěřili vlastním uším. Děláme to všichni
Stalo se mi něco, co mě opravdu překvapilo. Letos jsem se rozhodla strávit dovolenou v zahraničí a užívat si krásné památky a místní kulturu. Ale co mě zaskočilo, byla pokuta za krmení holubů na náměstí. Ano, čtete správně, krmení holubů.
To, co je u nás běžné a často i zábavné, se v některých zemích považuje za přestupek. „Krmení holubů je zakázáno z důvodu ochrany veřejného zdraví a prevence šíření chorob,“ vysvětlil mi místní policista. Jak jsem se později dozvěděla, nejsem jediná, kdo se s podobnými překvapivými zákazy setkal.
Cestování do zahraničí je plné nečekaných překvapení. Co je u nás normální, může být jinde považováno za tabu nebo dokonce za trestný čin. Například v Singapuru je zakázáno žvýkat žvýkačky. Tento zákaz byl zaveden v roce 1992 a je důsledkem snahy o udržení čisté a pořádné veřejnosti. Žvýkačky jsou považovány za zdroj nepořádku a mohou být pokutovány až do výše 1 000 singapurských dolarů (asi 18 000 Kč). Stejně tak nesmíte vystavovat prádlo na veřejnosti. Tento zákaz je součástí snahy o udržení čisté a esteticky příjemné veřejnosti. Pokud budete chyceni při sušení prádla na balkóně nebo na veřejném prostranství, můžete dostat pokutu.
Nastudujte odlišné zvyklosti
Dalším příkladem je Thajsko, kde je zakázáno dotýkat se nebo líbat se na veřejnosti. Thajská kultura je velmi konzervativní a veřejné projevy lásky jsou považovány za nevhodné. Pokud vás chytí policie při líbání na ulici, můžete dostat pokutu nebo dokonce být zatčeni. V Thajsku je také zakázáno nošení bikin na veřejnosti mimo pláže, což může být pro turisty překvapivé.
V Japonsku je zakázáno jít do veřejných lázní s tetováním. Japonská kultura má vůči tetování negativní vztah a mnoho lázní a saun má zákaz vstupu pro lidi s viditelnými tetováními. Pokud chcete navštívit lázně, budete muset zakrýt tetování speciální náplastí nebo oblečením.

Rusko zakázalo fotografovat nebo natáčet na některých místech, jako jsou vojenské základny nebo strategická infrastruktura. Pokud vás chytí při fotografování zakázaných objektů, můžete být zatčeni a obviněni ze špionáže.
Austrálie zakázala krmit divoká zvířata, jako jsou klokani nebo ptáci, v národních parcích. Tohle je důležité pro ochranu místních ekosystémů a prevenci šíření chorob.
V některých zemích, jako je například Švédsko, je zakázáno nechat dítě samotné v autě, i když je zamčené a dítě spí. Tohle je považováno za zanedbání péče o dítě a může vést k vážným právním následkům. Ze všech zákazů je tento nejspíše nejsnáze pochopitelný…

Tyto zákazy mohou být pro turisty možná překvapivé, ale je důležité je akceptovat, aby se předešlo problémům s místními úřady. Před cestou do zahraničí je vždy dobré se informovat o místních zákonech a zvyklostech, aby se vám podobné nepříjemnosti vyhnuly. Cestování je ostatně o objevování nových kultur a respektování místních tradic. Ať už jde o krmení holubů, nebo líbání na veřejnosti, je důležité znát a dodržovat místní pravidla, aby se vaše dovolená stala nezapomenutelným zážitkem bez nepříjemných překvapení.
kupi.cz, poznatsvet.cz, ct24.ceskatelevize.cz