Odborníci radí: Oddělené spaní jako cesta k lepšímu vztahu a zdraví
Ložnice je nejen místem, kde se provozuje sex a buduje intimita, ale především místem odpočinku a regenerace. Pokud tuto funkci neplní a vy se budíte naštvaní a unavení, je načase s tím začít něco dělat.
Každý pár to má jinak. Zatímco jedna dvojice je v jedné posteli šťastná, další se trápí, protože jí chybí kvalitní a klidný spánek. Právě oddělené ložnice tak mohou být tím nejlepším řešením. Nejen proto, že prospějí kvalitě vašeho spánku, ale podle odborníků pozitivně ovlivní také váš vztah.
Společná ložnice až od 19. století
I v dnešní době trpíme řadou předsudků. Oddělené spaní v partnerství či manželství je toho jasným důkazem. Panuje kolem něj velké stigma. Sdílení jednoho lože mužem a ženou je přitom z historického pohledu relativní „novinka“. Společné spaní páru se začalo praktikovat až na začátku 19. století a symbolicky odkazovalo na dobrovolnost soužití. Do té doby se totiž sňatky neuzavíraly ani tak z lásky, jako spíš z rozumu a po dohodě rodičů budoucích novomanželů, která stála hlavně na ekonomických výhodách. O nějaké vzájemné přitažlivosti partnerů tak nemohla být řeč. Proto, pokud to situace dovolovala, spali manželé v oddělených ložnicích a zachovávali si své soukromí.
Praktické důvody „ložnicového rozvodu“
Čím dál více se tzv. ložnicový rozvod začíná praktikovat i dnes. A to z čistě praktických důvodů. Většinou za to může chrápání, odlišná doba vstávání obou partnerů kvůli práci či odlišné (před)spánkové zvyklosti. Zatímco jeden si rád v posteli čte dlouho do noci, druhý chodí spát brzo a světlo ho ruší. K tomu připočtěme časté noční návštěvy toalety, které partnera budí a problém je na světě. Právě tehdy je načase začít uvažovat o oddělených ložnicích. Dřív, než nespokojenost se spánkem přeroste v hlubší partnerské problémy.
Oddělený spánek a jeho pravidla
Než se k „ložnicovému rozvodu“ uchýlíte, dobře a hlavně srozumitelně si ho mezi sebou vyjasněte. Aby totiž byl ku prospěchu vztahu, je třeba dodržet pár pravidel, jinak by spíš mohl způsobit vzájemné odcizení. Nestyďte se proto toto téma otevřít a vysvětlit, proč vám společné spaní v manželské posteli už nevyhovuje. Jasně zdůrazněte, že jde pouze o praktické důvody a nijak se nedotkne vaše intimního života. Naopak – tomu může dokonce prospět. Pokud už pro vás byl sex ranní či večerní rutinou, vnesete tak do něj větší spontánnost, která může vyústit v silnější vášeň.

Kvalitnější spánek = kvalitnější vztah
Podle odborníků má „noční spánková svoboda“ řadu výhod. Už jen tím, že se dobře vyspíte, se vám bude zdát svět růžovější. Kvalitní spánek je totiž nezbytným motorem pro tělo a úzce souvisí i s duševním zdravím. Stačí pár probdělých nocí a hladina stresových hormonů roste. Výsledkem jsou úzkosti, pokles libida i pocitu štěstí.
Naopak když máme kvalitního nočního odpočinku dostatek, do nového dne vstoupíme s větší energií a lépe si poradíme se všemi úkoly. Snáz se tak překonávají každodenní problémy. Zlepší se také naše komunikace, všechny neshody zvládneme vyřešit klidněji, racionálněji, empatičtěji. Každý si navíc může vytvořit vlastní zvyky před spaním a po probuzení, které mu vyhovují. Zachová si tak svou identitu, což se pochopitelně taky podepíše na společném soužití a spokojenějším a vyrovnanějším vztahu.

Nemusíte se ani bát, že by utrpěl váš sexuální život. Když je člověk odpočatý, má více energie, a je tím pádem i víc „při chuti“. Ochlazení vášně tak nenastane, spíš naopak – váš vztah získá novou energii. Když nebudete pořád vedle sebe, dáváte si tím šanci, aby se vám po sobě stýskalo a chyběli jste si. Na závěr je ještě třeba dodat, že oddělenou ložnicí byste měli řešit jen problémy se spánkem. Pokud se vztah začíná hroutit z jiných příčin, pak může odchod ze společné ložnice celou krizi ještě prohloubit.
Zdroj: Prozeny.cz, Idnes.cz, Zena-in.cz