Důchodci v Česku nechápou: O tuhle částku jim mají navýšit důchody. Ruku na srdce, tohle bylo potřeba
Ještě před pár týdny se o tom jen šuškalo v čekárnách lékařů nebo u pultů slevových akcí v supermarketech. Teď už se o tom mluví otevřeně: Důchody se letos opět zvýší. Jenže mnozí důchodci zatím vůbec nechápou, kolik vlastně dostanou a proč. Přitom tahle změna byla potřeba jako sůl.
„Vůbec netuším, o kolik to bude. Něco jsem četla, ale stejně mi není jasné, jak se to vlastně počítá. A nikdo vám to pořádně nevysvětlí,“ povzdechla si sedmdesátiletá paní Jarmila z Pardubic. Není sama. Většina důchodců se v posledních týdnech potýká s nejasnostmi ohledně nových pravidel valorizace.

Co je vlastně ta valorizace
Pokud taky tápete, o co vlastně jde, stručně a jasně: Valorizace znamená pravidelné zvyšování penze podle růstu cen a mezd. Každý rok se penze upravují, aby důchodci neztratili na životní úrovni. Letos však přichází víc změn najednou, a právě to je kámen úrazu.
Co už platí od roku 2025
Jednou z největších změn letošního roku je nový způsob odměňování pracujících seniorů. Od letošního ledna mají totiž zaměstnaní důchodci slevu na důchodovém pojištění 6,5 %. To pro běžného důchodce, který si ještě přivydělává, znamená měsíčně klidně i pár tisíc korun navíc.
„Pro zaměstnance to prakticky znamená, že nebudou odvádět z příjmu důchodové pojištění. Sleva je rovna odvodu, který je strháván z příjmu zaměstnance. OSVČ budou mít zálohy na důchodové pojištění o 6,5 % nižší. Nově tedy budou platit důchodové pojištění ve výši 22,7 %“, uvádí Gabriela Hájková na webu měšec.cz.
„Když jsem to slyšel poprvé, přišlo mi to složité. Ale když mi účetní vysvětlila, kolik by mi zůstalo navíc, byl jsem spokojený,“ říká pan Jaroslav, který v důchodu stále pracuje jako řidič. Další změnou je možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro zaměstnance z náročných profesí. Ti, kdo pracují v rizikových podmínkách, mohou jít do důchodu až o 15 měsíců dříve po deseti letech těžké práce.
Od roku 2026 výrazně stoupne minimální penze
Velkou změnou, která by měla přijít v roce 2026, je zvýšení minimálního důchodu. Ten se dnes skládá ze základní výměry (10 % průměrné mzdy, v roce 2025 tedy 4 660 Kč) a procentní výměry (pevně stanovená částka 770 Kč, neměnná od roku 1996). Současný minimální důchod je tedy jen 5 430 Kč. Od roku 2026 se ale tato částka výrazně zvýší: Nově bude minimální procentní výměra představovat 10 % průměrné mzdy.
“Minimální důchod se nově vypočítá jako součet základní výměry (ve výši 10 % průměrné mzdy) a minimální procentní výměry (ve výši 10 % průměrné mzdy), v součtu tedy 20 % průměrné mzdy,” uvádí webový portál kurzy.cz.
Když tedy celková minimální penze dosáhne 20 % průměrné mzdy, podle odhadů by se měla minimální penze zvýšit až na přibližně 9 320 Kč.

Elektronicky, prosím!
Konec papírových valorizačních oznámení se blíží. Už od roku 2026 dostanou penzisté informaci o zvýšení důchodu elektronicky přes datovou schránku nebo ePortál ČSSZ. „Budu asi potřebovat pomoc vnuka,“ směje se paní Jarmila. Přesto ale ČSSZ zachová i možnost získat oznámení v listinné podobě. Pokud upřednostňujete tuto formu, budete si moci oznámení vyzvednout osobně na pobočce správy sociálního zabezpečení, kde vám ho vytisknou zdarma, nebo si ho můžete nechat zaslat domů. V takovém případě však musíte nejpozději tři měsíce před valorizací podat písemnou žádost pomocí speciálního formuláře, který je dostupný také online. U lidí narozených po roce 1955 bude doručení poštou zpoplatněné, částka se strhne z první valorizované splátky důchodu. Službu můžete kdykoliv zrušit, stačí písemně oznámit změnu příslušné správě.
Tohle bylo potřeba
Ačkoli důchodci občas nad změnami kroutí hlavou, jedno je jasné: Většina z nich byla nezbytná. „Je dobře, že stát konečně reaguje na realitu života seniorů,“ shrnuje Klára Horáčková. Některé změny možná zatím znějí složitě, ale dlouhodobě by měly důchodový systém zlepšit.
Zdroje: mesec.cz, kurzy.cz, cssz.cz