Zásadní změna v zákonech: Ročník 2010 i mladší čeká důležitá novinka. Týká se jich už letos v létě
Letní brigády už roky neodmyslitelně patří ke studentským prázdninám. Mladí si pomocí brigád snaží vydělat na věci, které jim rodiče běžně nekoupí, nebo po nichž opravdu touží a jinak než vlastním přičiněním si je nemohou dovolit. Mezi cíle často patří pořízení nové elektroniky, bezva dovolené s kamarády nebo třeba řidičského průkazu, jehož cena je rok od roku vyšší.
Česká legislativa upravující brigády se roky držela pravidla, že na ni mohou legálně nastupovat pouze osoby starší 15 let po dokončení základní školy. Letos bychom se však měli dočkat poměrně významné změny, která zasáhne celý brigádnický sektor jak na straně zaměstnavatelů, tak na straně brigádníků.
Na brigádu nově od 14 let
xVšechny chystané legislativní změny zaštiťuje tzv. flexibilní novela zákoníku práce. Jejímu projednávání se zákonodárci věnovali celý loňský rok. V platnost měla vstoupit již 1. ledna 2025, ovšem klíčová jednání se protáhla, a celý proces ještě není uzavřený. Nejpravděpodobnější termín počátku platnosti je nyní stanoven na 1. dubna 2025, tedy před vypuknutím největšího brigádnického období, velkých letních prázdnin.
Brigádnici se dle aktuálních změn mohou těšit na to, že si legálně budou moci přivydělat již od 14 let a nemusí splňovat podmínku dokončeného základního vzdělání. Pro obě strany pracovně-právního vztahu to znamená splnění několika podmínek, které novela obsahuje. Tou nejvýznamnější je asi ta, že čtrnáctiletí brigádníci budou moci pracovat výhradně jen po dobu letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu.

Jedinými smlouvami budou moci být dohoda o provedení práce a dohoda o provedení činnosti. K brigádě musí udělit písemný souhlas zákonní zástupci nezletilého. Maximálně budou moci odpracovat 7 hodin denně a celkově 35 hodin týdně. Zaměstnavatel se musí zavázat, že brigádníkovi poskytne nepřetržitý odpočinek v rozsahu nejméně 14 hodin v průběhu po sobě jdoucích 24 hodin. Minimální mzda je stanovena na 112,50 korun za hodinu.
Také noční směny a přesčasy jsou pro čtrnáctileté tabu. Vždy se musí jednat o lehkou práci spadající do první kategorie zákona o ochraně veřejného zdraví. Nejtypičtějšími pozicemi mladých brigádníků tak můžou být například táborový vedoucí, výpomoc v kuchyni, obsluha stánků s občerstvením bez prodeje alkoholu, doručovatelství, výpomoc v administrativě nebo třeba prodej vstupenek na kulturní a sportovní akce.
Jak si sehnat brigádu?
Pokud je vám 14 let, tak s hledáním práce pravděpodobně nemáte moc zkušeností. Půjde o vaši vůbec první brigádu, tak je možné, že budete trochu tápat v tom, jak si ji vůbec obstarat. Důležitá je především vytrvalost a dostatečná snaha. Pokud vám brigádu nesežene někdo z rodiny nebo přátel, sama za vámi pravděpodobně nepřijde. Osobní kontakt je velmi důležitý, proto je-li to možné, zkuste obejít podniky ve vašem městě a zeptejte se, zda by pro vás na léto neměly práci.

Pokud jste neuspěli, nevzdávejte to. Čeká vás sepsání krátkého motivačního dopisu a rozesílání e-mailů do firem, o nichž víte, že by vás práce mohla trochu bavit, ale nečekejte zázraky. Vzhledem k tomu, že půjde o vaši vůbec první brigádu v životě, to budou spíše pomocné práce. Uvidíte, že pokud budete pečliví a trpěliví, tu správnou brigádu nakonec najdete.
Je pravda, že mnoho podnikatelů a zaměstnavatelů raději uvítá lidi s praxí, ovšem stále je hodně i těch, kteří dají příležitost nezkušeným, kteří u nich získají své první pracovní zkušenosti. Pokud brigádu najdete, nezapomeňte s rodiči důkladně probrat obsah získané smlouvy. Ta musí obsahovat všechny zákonné náležitosti, výši odměny, počet odpracovaných hodin apod. Není od věci se také poradit s někým zkušeným, kdo už je na trhu práce jako doma.
zdroje: brigadovnik.cz, e15.cz, ceska-justice.cz, e-cons.cz, jobs.cz