Objevte záhady tajemného českého hradu: Kaple a Danteho peklo
České hrady, hradní zříceniny a zámky patří k největším perlám České republiky. Není divu, že je obdivují turisté ze všech kontinentů. Na našem území je jich tolik, že si svůj oblíbený najde opravdu každý.
Pokud pátráte po hradech, které jsou opředeny tajuplnými příběhy, rozhodně zavítejte do Libereckého kraje. Uprostřed tamějších hlubokých lesů číhá pevnost, která vás nadchne. Najdete v ní nejen celou řadu zajímavých místností, ale taktéž samotné peklo. Zároveň se jedná o jednu z nejzáhadnějších budov na světě.
Romantická pevnost nedaleko Máchova jezera vás ohromí
Hrad Houska se skrývá uprostřed okresu Česká Lípa nedaleko obce Blatce. Obklopují jej rozsáhlé zalesněné oblasti a pískovcové skály, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Nedaleko se vyskytuje nádherné Máchovo jezero. Dnes již ve skutečnosti nejde o hrad, nýbrž o zámek. O přestavbu z gotického hradu na renesanční zámek se zasloužili příslušníci rodu Hrzánů z Harasova. Za dobu jeho existence nicméně zlidověl název hrad, a tak je tímto způsobem označován do dnešního dne. Je chráněn jako kulturní památka. Můžete jej navštívit i vy, ale hlídejte si otevírací dobu.
Stavba má čtyřúhelníkový půdorys a uprostřed se vyskytuje uzavřené nádvoří, na které se mohou návštěvníci podívat z hradních ochozů. Uvnitř se nenachází žádný sál. Místo nich jsou přítomné takzvané přemyslovské byty. Jsou tvořené z ústředních klenutých místností, po jejichž stranách najdete vytápěné komnaty a roubené komory. Jeden z těchto bytů byl nahrazen kaplí se čtyřmi kružbovými okny. Její stěny jsou zdobeny nástěnnými malbami gotického či renesančního původu. Některé z nich zobrazují náboženské motivy (například Zvěstování Panny Marie nebo Narození páně).

Záhady, které už pravděpodobně nikdo nikdy nevysvětlí
Houska ani zdaleka nepatří mezi největší, nejvyšší, nejvýznamnější nebo nejmalebnější hrady. Jeho kouzlo spočívá v něčem zcela jiném. Pojí se s ním spousta záhad a podivných okolností. Všechno začíná u samotného zrodu hradu.
Nejpravděpodobněji byl založen ve 13. století, ale objevují se zvěsti, že to mohlo být již mnohem dříve. Konkrétně se v příbězích skloňuje rok 878, kdy ho měl prý vybudovat kníže Pšovanů Slavibor pro svého syna Housku. Jaká je pravda, to se už s nejvyšší pravděpodobností nikdo nikdy nedozví. Podle historika Rudolfa Anděla a historičky Dobroslavy Menclové hrad vystavěl Jindřich (známý taktéž jako Hynek) z Dubé mezi lety 1280 až 1290, ale ani v tomto ohledu si není dosud nikdo jistý.
Neznámý je i důvod, proč byl vůbec hrad postaven. A aby toho snad nebylo málo, ještě jedna věc je k podivu. Historici si dodnes lámou hlavy nad tím, z jakého důvodu byl založen na místě, na němž stojí. V době jeho stavby se v blízkém okolí nenacházela žádná obchodní cesta, naleziště drahých kovů, významné město nebo hranice. Proto zdánlivě postrádal jakýkoliv význam.

Brána do pekel či jiné dimenze a ztracená místnost vzbuzují strach
Milovníky tajemna potěší i fakt, že se na hradě ukrývá Peklem (takto opravdu zní jeho oficiální název). Jedná se konkrétně o ručně vyřezávané lipové mechanické peklo. Jeho tvůrci se inspirovali legendárním spisovatelským dílem Božská komedie, které napsal geniální italský básník Dante Alighieri. Je dvanáct metrů dlouhé a dva metry vysoké a nachází se v něm spousta pohyblivých dřevěných figurek.
Kromě lidmi vytvořeného Peklemu se však na hradě (nebo v jeho bezprostřední blízkosti) dle bájných příběhů nachází i vstup do opravdového pekla. Nikdo však do dnešního dne neví, kde přesně se schovává. Podle některých jedinců by to mohlo být v místní kapli, podle jiných na dně studny.
V roce 2014 se pak dostalo na titulní stránky místních novin, že se na hradě objevila nová místnost. Vzhledem k tomu, že je hrad přístupný již od roku 1999, se jedná o mimořádně podivuhodný nález.
Zdroje: wikipedia.org idnes.cz fajnvylety.cz kudyznudy.cz