Nový trend v českých zahradách: Na jaře budou všichni sázet tuto rostlinu. Odpuzuje komáry a nádherně voní
Každá zahrádkářská sezóna má své trendy. Příští jaro to pravděpodobně bude levandule. Nejenže je krásná a skvěle voní, ale má také celou řadu dalších výhod, kvůli kterým si ji zamilujete i vy.
Mnoho zahrádkářů si stěžuje na stále větší sucho, kvůli kterému musí svým květinám věnovat mnohem více péče, než byli zvyklí. Možná právě to je důvodem, proč se v našich podmínkách stále častěji dostávají do popředí rostliny, které pocházejí spíše z teplejších končin.
To je právě případ levandule, která je originálně ze Středomoří. Daří se jí na slunných a suchých místech, nevadí jí ani písčitá půda. Ocení ale, pokud bude chráněna před větrem. Dobře se jí bude dařit na jižním svahu, naopak na zahradách s jílovitou půdou prosperovat nebude.

Jak se levandule sází
Ze všeho nejdříve si vyberte v zahradě lehce vyvýšené místo na slunci. Chopte se rýče a připravte si jámu. Do té pak nalijte trochu vody. Pokud máte na zahradě spíše jílovitou půdu, nevadí – i s tím lze pracovat. Zkrátka udělejte jámu o něco větší, na dno položte vrstvu štěrku jako drenáž a poté zasypejte kvalitní zeminou.
Vyjměte z obalu rostlinu a před zasazením lehce protrhejte kořenový bal. V opačném případě by v půdě levandule mohla uschnout. Poté ji vložte do jámy a zasypejte zeminou, kterou kolem keříku nezapomeňte dobře upěchovat. Čerstvě zasazený keřík zalijte. Ideální pro tyto účely bude odstátá voda, pokud tedy například sbíráte tu dešťovou, přišla její chvíle. Mladší rostliny pravidelně mírně zaléváme, ale ty starší už si na to nepotrpí.
Kolem rostliny můžete také umístit několik větších kamenů, které ji uchrání před větrem. Pěstovat levanduli můžete také v samostatně stojících velkých květináčích. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, její omamná vůně přiláká na zahradu motýly a další hmyz, což rozhodně ocení také další rostliny. Zároveň však díky obsahu éterických olejů působí levandule jako přirozený odpuzovač komárů a klíšťat, čímž se stává ideálním společníkem pro letní večery.
Levandule pro klid duše
Levandule je velmi vděčná bylinka, která má široké možnosti využití. Její květy můžete ostříhat a usušit. Na podzim jako když je najdete – můžete jimi naplnit lněné sáčky a umístit je do prádla. Vůni léta si tak uchováte i do zimních měsíců. Navíc můžete připravené sáčky použít také jako drobný dárek.
Pokud máte potíže s klidným spánkem a usínáním, pak si tento pytlíček umístěte pod polštář. Levandulové aroma zvyšuje v mozku aktivitu alfa vln, což velmi podporuje stav naprostého uvolnění. Příjemná vůně této byliny je skvělý relaxační prostředek. Sušené květy také můžete přidat do koupele, abyste si užili ničím nerušené okamžiky odpočinku ještě více.

V kuchyni má levandule také své místo
Kromě toho levanduli využijete také v kuchyni. Tuto bylinu máme spojenou s oblastí Provence, kde se také hojně pěstuje. Do tradičního provensálského koření se většinou nepřidává, pouze do směsí, které se exportují do Spojených států. Důvodu se nejspíš nedopátráme, v každém případě si ale takovou směs můžete z vlastních bylinek připravit sami. Kromě levandule se do ní hodí také sušená saturejka, oregano, rozmarýn nebo tymián.
Pokud si rádi připravujete domácí limonády, můžete levanduli přidat také tam. Skvělá kombinace je například s citronovou šťávou a mátou. Není třeba hledat speciální recept, zkrátka čerstvé bylinky omyjte, rozemněte a přidejte do klasické domácí citronády.
Někdo si také levanduli pochvaluje jako koření, které používá pro přípravu marinády na barbecue. Je to sice trochu netradiční, ale pokud chcete své hosty překvapit novou chutí, rozhodně to vyzkoušejte.
Zdroje: iDNES.cz, Prima Fresh, Zahradkarskaporadna.cz