Aerolinky přitvrzují: Dva drinky a dost. Alkohol na letišti už jen na příděl, více vám nenalijí
Jedna z největších nízkonákladových aerolinek v Evropě plánuje zpřísnit pravidla pro konzumaci alkoholu na letištích. Nově by si cestující mohli dát maximálně dva drinky před nástupem do letadla. Důvodem je rostoucí počet incidentů s opilými pasažéry, kteří ohrožují bezpečnost letů.
Kdysi bylo naprosto běžné dostat v letadle welcome drink, dnes ale aerolinky řeší úplně jiné problémy. Stoupající počet incidentů s opilými pasažéry vede k přísnějším opatřením. Jedním z nich je omezení prodeje alkoholu už na letištích, takže je možné, že už brzy si před odletem místo šampaňským připijeme jen minerálkou.

Jak je to s alkoholem v letadle?
V letadlech zpravidla není alkohol zakázán, ale pít můžete pouze nápoje, které si zakoupíte na palubě. Většina aerolinek totiž zakazuje konzumaci alkoholu, který samy nenabízejí. Dokonce ani lahve, které si koupíte v duty free během letu nebo na letišti, nesmíte na palubě otevřít. Toto opatření slouží především k tomu, aby letecký personál měl kontrolu nad množstvím alkoholu, které cestující vypijí. Pokud by na palubě došlo k incidentu s opilým pasažérem, může být prodej alkoholu okamžitě ukončen pro všechny cestující, a to až do konce letu. Přesto někteří cestující tato pravidla porušují a vymýšlejí způsoby, jak si alkohol propašovat na palubu, nebo otevírají lahve zakoupené v duty free. Pokud jde o přepravu alkoholu, v odbaveném zavazadle můžete mít alkoholické nápoje v originálním balení s obsahem alkoholu do 70 %. V příručním zavazadle platí přísnější pravidla. Ta jsou stejná jako pro tekutiny obecně, alkohol tedy musí být v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml, všechny musí být uloženy v průhledném sáčku a celkový objem nesmí přesáhnout 1 litr.
Incidenty s opilci během letu
Přes tato omezení jsou ale problémy s opilými cestujícími na palubě letadel stále častější. Ryanair třeba zrovna žaluje cestujícího, který se loni v dubnu opil a narušil let do Lanzarote, požaduje po něm 15 tisíc euro jako náhradu za zpoždění a odklonění letu. Dopravce Emirates například řešil incident, kdy opilý cestující napadl stevarda během letu a na trase Ryanair ze Skotska na Kanárské ostrovy zase došlo k hromadné rvačce opilců přímo na palubě letadla. Minulý rok v USA během letu z Orlanda do Filadelfie si dokonce opilá žena, která byla frustrovaná tím, že nemohla okamžitě využít toaletu, stáhla kalhoty, vystavovala své genitálie a vyhrožovala pasažérům smrtí. Tyto incidenty vedly k diskuzím o omezení nebo úplném zákazu podávání alkoholu na palubách letadel a v prostorách letišť. Cílem má být zvýšení bezpečnosti a pohodlí cestujících. Některé letecké společnosti už alkohol na palubách svých letadel zakázaly úplně. Například Saudia, národní dopravce Saúdské Arábie, během letu neumožňuje podávání alkoholu a ani nepovoluje, aby si ho cestující na palubu přinášeli a pili. Například v Irsku je opilost v letadle dokonce nezákonná. Pokud je tedy pasažér opilý do takové míry, že ohrožuje sebe nebo své okolí, tak může dostat pokutu až 500 liber, nebo v krajním případě i čtyři měsíce vězení.

Na letišti maximálně dvě skleničky
Ani Letiště Václava Havla se nevyhnulo problémům s opilými cestujícími. Každý měsíc se tam vyskytne několik incidentů, které musí řešit personál, bezpečnostní služba a dokonce i policie. Tento problém klade letištím a leteckým společnostem složitou otázku, jak vlastně s alkoholem naložit. Zatímco někteří cestující ho vyžadují, jeho omezení by mohlo mít negativní dopad na konkurenceschopnost a zisk z prodeje, na druhou stranu opilí cestující představují i ekonomické ztráty. Evropská letecká společnost Ryanair v reakci na nárůst počtu incidentů s opilými cestujícími vyzvala Evropskou unii k omezení prodeje alkoholu na evropských letištích. Navrhuje omezit počet alkoholických nápojů, které si cestující mohou zakoupit na letišti, na maximálně dvě skleničky před nástupem do letadla. Letecké společnosti mají právo odepřít nástup na palubu každému, kdo je podle jejich názoru nadměrně opilý, ale Ryanair jde ještě dál a chce omezit konzumaci alkoholu už na letišti. V rámci tohoto opatření by obsluha letištních barů a restaurací měla při objednání alkoholu požadovat předložení letenky, tedy podobně jako je to například v bezcelních obchodech. Podle tohoto dopravce totiž problémem nejsou ani tak cestující, kteří pijí v letadle, ale ti, kteří se opijí už při čekání na letišti. Často se totiž stává, že při nástupu na palubu se zdají být pod kontrolou, ale během letu se pak stávají neukázněnými.