Nikdo si toho nevšimne. A pak už je pozdě. Tisíce Čechů už spadly do pasti a přišly o statisíce
Tento typ podvodu je poslední dobou na tak obrovském vzestupu, že jen v prvním čtvrtletí roku 2025 zaznamenal dramatický nárůst o 1190 procent oproti loňsku. Nejde přitom o českou záležitost, alarmující trend je totiž podle odborníků na podvody v online prostředí celosvětový. Globálně totiž například podle kyberbezpečnostní společnosti Gen Digital dosáhl meziroční nárůst astronomických 790 %. Poradíme, jak se nekalým praktikám bránit.
Možná se vám to už také stalo. Narazili jste na internetu na lákavou nabídku, které nešlo odolat. Jenže po čase jste zjistili, že šlo o jeden velký podvod, který vás připravil o veškeré úspory na vašem účtu. Podvodníci v online prostředí totiž čím dál častěji zneužívají složitou ekonomickou situaci, kdy lidé hledají způsoby, jak ušetřit. A často tak nakupují u neznámých online obchodů bez ověření jejich důvěryhodnosti, aby uspořili pár korun z rodinného rozpočtu.
Někdy mají jen jepičí život
Jde o obchod s falešnými weby a e-shopy, kdy podvodníci vytvářejí propracované stránky, které často napodobují známé značky. Mnoho z nich je aktivních jen krátce, než zmizí a jsou nahrazeny novými. Podvodné weby přibývají doslova raketovým tempem, zjistit to ale není vůbec jednoduché. Jde totiž většinou o velmi sofistikované propracování, které se navíc neustále zlepšuje. A tak vás mohou napálit nejen falešné obchody s elektronikou a oblečením, ale třeba i domácími potřebami. Kromě e-shopů se zbožím všeho druhu můžete narazit také na falešné stránky úřadů a dokonce i pojišťoven a bank. Často se stává, že vás tyto „instituce“ žádají o aktualizaci vašich údajů nebo informují o fiktivní výhře. Lidé na těchto stránkách zadávají údaje o své kartě, aniž by tušili, že jsou falešné. Jednorázový ověřovací kód, který přijde přes SMS, je poté zneužit k připojení karty do mobilní peněženky zloděje. Oběti často zjistí problém až po týdnech.

Nenechte se napálit
Jak se tedy takovému podvodu bránit? Varovným signálem by měly být už podezřele nízké ceny, stejně jako to, že chybí kontaktní údaje společnosti, která výrobky prodává. Před nákupem si proto vždy ověřte důvěryhodnost obchodu. Vyhledejte si recenze zákazníků a poptejte se po zkušenostech známých či kolegů v práci, stejně jako se pokuste najít certifikáty a historii webu. V době, kdy jsou všechny naše důležité informace jako údaje o platební kartě, osobní adresy, telefonní čísla a další uloženy online, je nutné chránit se alespoň tím, že takzvaným e-útočníkům jejich snahu vybílit účet uživatel internetu maximálně ztíží. Předně ale nakupujte jen u prověřených obchodníků a pravidelně kontrolujte svůj účet, zda na něm nedochází k podezřelým transakcím. Věnujte také pozornost zprávám v internetovém bankovnictví, které vás mohou upozornit či varovat.
Desatero proti internetovým podvodníkům
Například ověřený internetový obchod Alza.cz vypracoval dokonce pravidla, jak se proti falešným e-shopům bránit. Dát si pozor je podle nich nutné především na phishingové SMS a e-maily. Všímejte si varovných signálů jako neznámá adresa odesílatele, špatná jazyková úroveň, podezřelý poplatek nebo odkazy vedoucí na neznámé stránky. Na tyto odkazy rozhodně neklikejte a na neprověřené stránky nezadávejte své osobní ani platební údaje. Odkaz můžete zkontrolovat například na virustotal.com. A aktualizovanou databázi podvodných e-shopů nabízí také web České obchodní inspekce.

Používejte jen silná hesla a měňte je
Pravidelně aktualizujte všechna svá zařízení připojená k internetu. Používejte jen silná a pro každou stránku či uživatelský účet jiná hesla. Pokud je to možné, volte dvoufázové ověření při přihlášení, například pomocí zaslání dodatečného kódu SMS. Nepřipojujte se při online nákupech k veřejným wi-fi, je to nebezpečné. Využívejte jen zabezpečené sítě. Pro internetové nákupy vždy zvažte použití kreditní karty. Na platební kartě si raději nastavte co nejnižší limit pro online transakce.