Neuvěřitelný výhled na české hory, který vás dojme k slzám. Poznáte, kde to je?
Horská pěší turistika je oblíbenou kratochvílí Čechů. Naše hory jsou vlídné i k začátečníkům, a tak není divu, že se na procházky mezi jejich hřebeny vydávají i celé rodiny. Pokud jste prošli už všechna naše pohoří křížem krážem a máte pocit, že už nic nového neuvidíte, vydejte se na výlet ještě před rozbřeskem.
Vystoupat k vrcholkům hor ve tmě, jen s baterkou v ruce a ve svitu hvězd a měsíce nad hlavou, může působit jako nějaká scéna z dobrodružného filmu. Pro milovníky přírody a krásných výhledů to ale může být jeden z nejkrásnějších zážitků na výletech.
Výšlap na majestátní vrcholy našich nejvyšších hor ještě nad ránem nenabízí jen fyzickou výzvu, ale také dechberoucí pohled na probouzející se lesy a údolí. Kam se za tímto neuvěřitelným výhledem vydat?
Výhledy, pro které stojí za to si přivstat
Jako ideální místo pro podobný výlet se nabízí naše nejvyšší hora – Sněžka. Najdeme ji v Krkonoších a díky výšce 1603 metrů nabídne ty nejkrásnější výhledy do krajiny. Jedinečnost východu slunce na Sněžce tedy nespočívá jen v tom, že jde o estetický okamžik, ale i v pocitu, že jste jej zažili na nejvyšším bodě naší země.
První paprsky slunce zde nejprve vytvářejí zlatavý oblak, který se postupně jakoby přelévá přes vrcholky okolních horských hřebenů a krajina se mění v pohádkovou scenérii.
Ideální dobou k výstupu je brzké ráno – na vrchol je třeba se vydat ještě za tmy a celou trasu si časově naplánovat tak, abyste na nejvyšší bod dorazili těsně před východem. V létě se obvykle jedná o půl šestou ráno, někdy i dříve.

Plánujte-li jít pěšky, vyhraďte si na výšlap z Pece pod Sněžkou alespoň tři hodiny. Na lanovku se v tomto čase nespoléhejte, v provozu je obvykle až od 8 hodin. Procházka tichou, noční přírodou s občasným šuměním lesa a pohledem na hvězdnou oblohu k tomuto výšlapu zkrátka patří.
Nezapomeňte na řádnou přípravu
Výprava na Sněžku vyžaduje důkladnou přípravu nejen v zimě, ale i v letním období. Nejdůležitější je vhodné oblečení a obuv.
I v létě si s sebou zabalte funkční mikinu a dlouhé kalhoty, v noci může být na vrcholu ještě chladno. Na nohy pak obujte kvalitní boty s pevnou podrážkou a kotníkem, určené na horskou turistiku. V zimě se vybavte termoprádlem a teplými svršky z funkčních, nepromokavých materiálů. Nezapomeňte ani na rukavice, čepici, šálů a zimní turistickou obuv s nesmeky.
V batohu by neměla chybět ani čelovka, dostatek vody a občerstvení, které rychle doplní energii – myslete na to, že budete minimálně šest hodin v přírodě. Po ruce mějte i GPS a plně nabitý mobilní telefon.
Před výstupem zvažte vlastní fyzickou kondici. Sice se nechystáte na osmitisícovku, ale i tato túra umí nezkušené výletníky pěkně potrápit. V neposlední řadě věnujte pozornost předpovědi počasí. Zajímat vás budou především teploty, srážky, čas východu slunce i viditelnost.
Kudy se vydat?
Nejoblíbenější trasa vede z Pece pod Sněžkou přes Obří důl až na vrchol. Cesta je dlouhá zhruba 7,5 kilometru a výšlap běžným tempem zabere asi tři hodiny. Trasa nabízí pohledy na malebné horské chaty a krásnou okolní přírodu – působivý je především Obří důl, který patří k nejkrásnějším částem Krkonoš. Scenérie si ale nejlépe vychutnáte při zpáteční cestě dolů, kdy už bude dostatek světla.

Zdatnější turisté mohou vyrazit také okruhem přes polskou stranu hor. Jde o méně frekventovanou, ale náročnější trasu. Po cestě z Karpaczu přes Samotnię potkáte také mnoho horských jezer a působivých skalních útvarů.
Každý výšlap je originál
Počasí v horách je nevyzpytatelné a ne vždy budou výhledy takové, jak jste si je představovali. Narazit můžete na hustou mlhu, silný vítr nebo inverzi, která zahalí celou krajinu pod hustou vrstvu mraků.
Nenechte se však odradit – každá procházka do hor má svou jedinečnou atmosféru, a to je na tom to nejkrásnější. Ať už vystoupáte na Sněžku třikrát, nebo dvacetkrát, pokaždé nabídne něco trochu jiného!