Neuvěříte, že jsou v Česku: Tato 3 tajemná místa vypadají jako z jiného světa. Zatím se o nich moc neví
Česká republika je země plná nádherných míst, která lákají turisty z celého světa. Od historických památek přes malebné vesničky až po dechberoucí přírodní scenérie, Česko má opravdu co nabídnout. Ale věděli jste, že v naší zemi najdete i místa, která vypadají, jako by se sem zatoulala z úplně jiného světa? Místa, která vám vyrazí dech a budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce nebo na jiné planetě?
Ano, je to tak. I v našich končinách se ukrývají lokality, které svou jedinečností a neopakovatelnou atmosférou zcela vybočují z řady běžných turistických atrakcí. Jsou to místa, která vás přenesou do jiné dimenze, nebo si alespoň budete myslet, že už vůbec nejste v Česku.
Zřícenina kláštera Rosa Coeli
Zřícenina kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích je jedním z nejzajímavějších míst v České republice. Tento bývalý klášter premonstrátek založený roku 1181 je nejstarším ženským klášterem na Moravě a jeho ruiny dodnes vyzařují neopakovatelnou atmosféru a magickou energii.
Klášter Rosa Coeli, v překladu Růže nebes, byl v roce 1420 vypálen během husitských válek a definitivně zrušen roku 1526. Z původních budov se do dnešních dnů dochovala především zřícenina klášterního kostela Panny Marie, která je ukázkou gotické architektury v její nejčistší a nejsyrovější podobě.
Návštěvníci mohou obdivovat mohutné kamenné zdi a portály. Namísto klenutého stropu se nad hlavami rozprostírá otevřené nebe. Zřícenina kláštera Rosa Coeli zapůsobila i na významného českého básníka Jana Skácela, který jí věnoval stejnojmennou báseň. V ní vystihuje neopakovatelnou atmosféru a hluboké ticho, které zde panuje, zvláště když krajinu pokryje sníh.

Pozitivní energie, která na návštěvníky v ruinách bývalého kláštera působí, má podle některých lidí až léčivé účinky. I krátký pobyt v magických prostorách Rose Coeli dokáže citlivějším jedincům zlepšit náladu a blahodárně působit na celý organismus. Možná i proto sem lidé rádi jezdí načerpat klid a energii.
Dolní Kounice, městečko, v němž se zřícenina kláštera nachází, leží v malebném údolí řeky Jihlavy asi 25 km jihozápadně od Brna. Okolní kopcovitá krajina skýtá nádherné výhledy, jimž vévodí silueta zámku a poutního kostela svatého Antonína. Samotné Dolní Kounice jsou starobylým městem s bohatou historií, o čemž svědčí řada dochovaných památek – kromě zříceniny kláštera Rosa Coeli je to židovská synagoga a hřbitov, několik kostelů a kaplí, historické měšťanské domy nebo kamenné kříže a boží muka u cest v okolí.
Zámek Kačina
Jen kousek od Kutné Hory, v malebné obci Svatý Mikuláš, se ukrývá jeden z architektonických skvostů Česka – zámek Kačina. Tato velkolepá stavba, postavená v empírovém stylu, je skutečným klenotem mezi českými zámky – a rozhodně stojí za návštěvu.
Zámek Kačina byl postaven v letech 1802–1822 podle návrhu architekta Christiana Friedricha Schuberta pro rod Chotků. Svým jedinečným půdorysem ve tvaru podkovy a impozantními rozměry (celková délka přes 220 metrů) nemá v Česku obdoby.
Interiéry zámku jsou stejně působivé jako jeho exteriér. Dominantou je kruhový vstupní sál s lucernou a velký taneční sál. Bohatá sochařská výzdoba od A. Schrotta a Václava Prachnera dodává prostorám na vznešenosti a eleganci. Zámek je obklopen rozlehlým anglickým parkem, navrženým v roce 1789 vídeňským botanikem Nikolausem Josephem von Jacquinem, který dotváří celkovou harmonii a krásu tohoto místa.

Zámek Kačina dnes slouží jako muzeum českého venkova, spravované Národním zemědělským muzeem. Návštěvníci zde mohou obdivovat bohaté expozice věnované historii zemědělství, venkovskému životu a šlechtickému bydlení. K vidění je také unikátní zámecká knihovna rodu Chotků, čítající na 40 000 svazků z období od 16. do 19. století, dobová lékárna, divadlo a skleník. Kačina se stala i vyhledávanou filmařskou lokací. Naposledy se objevila v pohádce O vánoční hvězdě z roku 2020 v režii Karla Janáka.
Klokočské skály
Jen málokterá místa v České republice se mohou pochlubit tak jedinečnou a dechberoucí přírodní scenérií jako Klokočské skály. Tento skalní labyrint, který se rozkládá jižně od Malé Skály, je skutečným klenotem Českého ráje a nabízí návštěvníkům nezapomenutelné zážitky.
Klokočské skály jsou tvořeny mohutnými prvohorními pískovci, jejichž mocnost dosahuje až 60 metrů. Tyto pískovce vytvářejí téměř souvislou skalní hradbu, která se táhne v délce přibližně 1600 metrů. Z této impozantní stěny se oddělují izolované skalní věže, kterým se pro jejich tvar přezdívá sloní hřbety. Mezi těmito věžemi se nacházejí hluboké rozsedliny, známé jako Klokočské průchody, které lákají dobrodruhy k prozkoumávání.
Jednou z největších zajímavostí Klokočských skal je velké množství jeskynních dutin, které se v nich nacházejí. Nejrozsáhlejší podzemní prostorou v této oblasti je jeskyně Postojna, také známá jako Amerika, která se nachází v Zeleném dole. Tato jeskyně je považována za největší pseudokrasovou jeskyní v Českém ráji a její historie sahá až do doby lužické kultury, kdy byla osídlena pravěkými lidmi.
Klokočské skály však nejsou jen rájem pro milovníky přírody a historie, ale také pro ty, kteří touží po krásných výhledech. Ze skalní stěny se otevírají úchvatné rozhledy na severní a jihovýchodní část Českého ráje. Návštěvníci mohou obdivovat malebnou krajinu s hlubokými údolími, zelenými lesy a dalšími skalními útvary.
Zdroj: kudyznudy.cz, dolnikounice.cz, kudyznudy.cz