Nemoci, které vás mohou připravit o řidičský průkaz: Znáte je všechny?
O řidičský průkaz přijdete, pokud nebudete dodržovat stanovená pravidla silničního provozu, nebo způsobíte závažnou dopravní nehodu. Bohužel o něj však v některých případech můžete přijít i tehdy, když jste vzorní a všechny předpisy dodržujete. Takový případ může nastat například v momentě, kdy vám bude diagnostikována některá závažná nemoc.
Pokud se nepotýkáte s žádnými významnými zdravotními problémy, osud vás i vašeho řidičáku máte z velké části ve svých rukách. Existují však nemoci, s kterými už vás za volant bohužel nepustí. A to i v případě, kdybyste byli sebelepšími řidiči, kteří nemají problém s disciplínou a pravidly silničního provozu. Lékaři mají navíc od roku 2012 povinnost nahlásit úřadům všechny lidi, kteří se potýkají s nemocí, jež se neslučuje s bezpečností za volantem. To znamená, že se v případě určitých onemocnění odebrání řidičáku jen tak nevyhnete. V moci jakých nemocí je připravit vás o řidičský průkaz?
Nekompenzovaná cukrovka
Cukrovka se může u postiženého jedince projevovat například upadnutím do bezvědomí nebo poruchami zraku, což se s řízením bezpochyby vylučuje. Pokud se ovšem potýkáte s diabetem neboli cukrovkou, ještě nemusíte kvůli případnému odebrání řidičáku věšet hlavu. Nemusí to totiž nutně znamenat, že nebudete moci řídit navždy. Pokud budete pečlivě dodržovat pokyny Vašeho lékaře, mohou vám úřady řidičský průkaz vrátit zpátky.
Jestli si ovšem zvolíte cestu odporu a na rady lékařů dbát nebudete, koledujete si o pěkný malér. A zdaleka nejde jen o to, že nebudete moci řídit. Neléčená cukrovka totiž může mít celou řadu neblahých důsledků na vaše tělo, s kterými se pravděpodobně potýkat nikdo nechce. Pokud se s cukrovkou potýkáte, rozhodně tedy nezapomínejte na návštěvy diabetologie. Když budete dodržovat správně nastavenou léčbu a zároveň dbát na zdravý životní styl, cukrovka nemusí být ani zdaleka tak strašidelná, jak se může zdát. Navíc tím můžete zachránit svůj řidičský průkaz.
Neurologická onemocnění
Jedním z nejčastěji skloňovaných neurologických onemocnění, které může stát za ztrátou řidičského průkazu, je epilepsie. Největším problémem u epilepsie, co se týče bezpečného řízení, je výskyt nekontrolovatelných záchvatů. Ty se často projevují záškuby celého těla, chrčivým dýcháním nebo sliněním. Postižený je během nich navíc kompletně v bezvědomí a nereaguje na jakékoliv podněty. To může přetrvávat i po skončení záchvatu.
Existuje nicméně více druhů epilepsie, z nichž některé se projevují „pouze“ jakýmsi zahleděním do prázdna, kdy dotyčný nevnímá okolní dění. V některých případech může těmto záchvatům předcházet jakási aura, která může mít celou řadu projevů, v jiných může přijít záchvat bez „varovné“ aury. Právě záchvaty bez předchozího varování v podobě aury jsou obzvláště nebezpečné.
U každého z těchto případů je každopádně zcela logické, že představují při řízení významné riziko. Proto vás musí váš lékař nahlásit příslušnému úřadu, který provede odebrání řidičského průkazu. Ve výsledku to prospěje nejen bezpečnosti ostatních, ale i té vaší.

Závažná psychická onemocnění
Řidičák vám úřady mohou odebrat i v případě, že se potýkáte se závažným psychickým onemocněním. Mezi ně patří například schizofrenie nebo demence. V neposlední řadě je nutné zmínit taktéž závislost na alkoholu nebo jiných návykových látkách, které omezují vaše řídící schopnosti.
Závažná kardiologická onemocnění a neléčený vysoký tlak
Překážkou v řízení mohou být i různá kardiologická onemocnění, nebo dokonce i samotný vysoký tlak, pokud je neléčený. Neléčený vysoký tlak neboli hypertenze totiž poškozuje cévy, tepny a srdce, čímž rapidně zvyšuje riziko vzniku infarktu a mrtvice. Asi není třeba dodávat, že při infarktu nebo mrtvici není možné řídit vozidlo. A to je bezpochyby velmi nebezpečné pro všechny účastníky provozu.
Abyste vysokému tlaku předešli, můžete do svého jídelníčku zařadit celou řadu potravin, které mohou působit jako prevence. Patří mezi ně například česnek, cibule, celer, červená řepa, luštěniny, ryby nebo různá semínka. Ty mohou pomoci i v případě, že se s vysokým krevním tlakem již potýkáte, ale tady jejich zařazení do jídelníčku nejdříve rozhodně konzultujte s lékařem.

Zdroje: vitalia.cz mojezdravi.cz zdravazona.cz zelenavlna.cz