Nejvíce nenáviděné jídlo světa: Česká klasika znechucuje cizince svou konzistencí a zápachem
Tento pokrm tradiční české kuchyně patří bez nadsázky mezi ty nejvíce kontroverzní. Je to podobné jako se smaženým květákem nebo třeba ananasem na pizze. Zatímco jedni jej totiž bezmezně zbožňují a jsou schopni sjet půl města, aby si jej mohli dopřát, jiní se při pouhém vyslovení názvu tohoto hlavního jídla otřesou znechucením. Hlavou nad ním kroutí ale především cizinci.
Kdybyste postavili talíř s tímto hlavním jídlem před cizince, který už ochutnal českou svíčkovou, nejspíš by se na vás zpytavě zadíval a v očích by mu zněla nevyřčená otázka: Co to sakra je? Tato tradiční omáčka totiž rozděluje nejen cizince, ale také český národ. Zatímco jedna polovina jej považuje za národní poklad, druhá jej klidně oželí. Má totiž velmi specifickou aromatickou chuť a vůni, o kterou se postará jedna typická bylinka českých zahrádek, která je součástí každého pořádného okurkového nálevu nebo letních dipů ke grilované zelenině či omáčce na restovaného lososa. A jsou dokonce i takoví, kterým se už při pouhém pohledu na toto jídlo zvedá žaludek, cizince nevyjímaje.
Nevábná konzistence a divný odér
Jsou totiž zaskočeni nejen barvou omáčky, pro mnohé nevábnou vůní, ale i její zvláštní táhlou konzistencí, která se mnohým zdá až nepoživatelná. Už víte, které jídlo rozděluje štamgasty v hospodě a diskutující ve facebookových skupinách o jídle? Jde o koprovou omáčku, jednu z klasických českých omáček, na kterých ve školkách a školních jídelnách vyrostly celé generace dětí.

Kde se vzala?
Koprová omáčka se v tradiční české kuchyni objevila už před více než sto lety. Třeba vyhlášená luxusní restaurace hoteliéra Karla Šroubka na Václavském náměstí na ni lákala už v dobách První republiky, ve dvacátých letech 20. století, kdy se v jeho restauraci scházela Pražská smetánka. A protože dobrých rad není nikdy dost, ta od pana Šroubka zněla, aby se při vaření ocet přiléval po kapkách do koprové omáčky vždy před přidáním smetany nebo kvalitního mléka. A to za stálého míchání.
Koprovka jako od maminky
Ačkoli příprava smetanové omáčky tohoto typu může vypadat složitě, jde naopak o pokrm, který zvládne i začátečník. Pár chyb ale dokáže udělat z tohoto pokrmu peklo na talíři, a tak je dobré o nich vědět. Základem na chutnou koprovou omáčku je správná příprava světlé jíšky. Pozor si dejte na správný poměr mouky a tuku, tedy ideálně vepřového sádla, který by měl být zhruba 1:1. Nevaříme guláš, a proto je u smetanových omáček jako je tato dobré dát si pozor na barvu jíšky. Ta totiž musí být do světlých omáček velmi světlá a hlavně nepřipálená, jinak je omáčka hořká a můžete ji vyhodit. Zapomeňte také na vodu, koprovka jako od maminky zkrátka potřebuje jako základ dobrý a silný masový vývar. Právě ten zajistí chuťový základ celého jídla. Jakmile zalejete jíšku vývarem, ještě pořád není vyhráno.
Na smetaně nešetřete
Základ omáčky s moukou se totiž musejí provařit, ideálně alespoň 20 minut. Jinak budete v každém soustu cítit mouku. A teď ještě zbývá zajistit tu správně krémovou konzistenci a jemnost. Jak na to? Přidejte kvalitní smetanu, s tou na vaření, která má jen 12 % tuku, to u svých domácích strávníků ale rozhodně nevyhrajete. Umí se totiž srazit. Nešetřete tedy na penězích ani na tučnosti, čím tučnější smetana, tím chutnější omáčka. Klidně použijte 33% smetanu na šlehání, která zajistí omáčce chuť i jemnost. Smetanu přidávejte až na úplný závěr, těsně před vypnutím sporáku.
Nesmí chybět čerstvý kopr
Pokud chcete, aby vaše koprovka krásně voněla, připravte si pořádnou hrst nasekaného čerstvého kopru, po tom sterilovaném ze skleničky sáhněte až v krajním případě. Mohl by totiž celý pokrm ve finále výrazně překyselit. A pokud po něm přece jen sáhnete, i tak jej pečlivě propláchněte a octa pak přidejte jen malinko. Čerstvý kopr nasekejte nožem najemno a až těsně před přidáním do omáčky, aby neseschl a neztratil své typické aroma, svěží barvu ani chuť. Vybírejte jen jemné konce, stonky odřežte a do omáčky nepoužívejte. Omáčka musí být hladká. Koprovku mžete podávat s houskovým knedlíkem a vařeným hovězím, výtečná je ale i s vejcem vařeným natvrdo a bramborem.

Kopr, nenápadný všelék
Pokud jste se přece jen rozhodli, že na koprovku nezanevřete, přinese vám zařazení tohoto pokrmu do jídelníčku i zdravotní benefity. Kopr se totiž používá hlavně při zažívacích potížích, nadýmání, plynatosti, křečích v břichu a nechutenství. Je vhodný pro kojící matky, neboť zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Snižuje krevní tlak, zlepšuje činnost srdce a celkově posiluje a uklidňuje organismus.
Zdroj: www.toprecepty.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.toprecepty.cz