Nejvíc retro jméno? Znovu je v kurzu a podle porodnic bude za pár let přebíjet Elišky i Adámky
Retro móda se vrací nejen do šatníků, ale i do našich matrik. Zatímco ještě před pár lety jsme měli pocit, že některá stará jména už zůstala pohřbena v minulém století, nová čísla z porodnic ukazují opak. Jméno, které si mnozí spojují spíš s dobou Husáka a školními třídami osmdesátých let, se pomalu ale jistě vrací do hry, a možná už brzy zastíní i taková jména, jako jsou Eliška nebo Adámek. Co stojí za tímto návratem ke kořenům a která jména budou podle trendů vévodit roku 2035?
Výběr jména pro dítě je pro většinu rodičů rozhodnutí, nad kterým přemýšlejí dlouhé týdny, někdy měsíce. Někdo sáhne po osvědčených jménech, jiný hledá originalitu, další respektuje rodinnou tradici. Stačí se podívat na žebříčky posledních let a je jasné, že česká jména zažívají renesanci. Potvrzují to dokonce i čísla přímo z porodnic a registrů obyvatel.

Retro jména v kurzu: Proč se vracíme ke starému
Pamatujete si na vlnu zahraničních jmen po roce 1989? Mii, Sofie, Nikoly, Alexové, Logani a další jména, která jsme dřív znali jen z amerických filmů, najednou plnila seznamy novorozenců. Tahle éra je ale už téměř pryč. Češi se znovu nebojí vracet ke jménům, která se běžně nosila za socialismu a která z našich kalendářů tak úplně nevymizela. Možná jste si toho všimli při pročítání jmenovek ve školce: mezi malými Tobiáši, Matyáši nebo Vanesami se začínají objevovat i Alžběta, Emil, Amálie nebo Josefína. A podle dat to bude pokračovat.
Více historie, než byste čekali
Jak moc jsou vlastně česká jména česká? Ve skutečnosti je většina oblíbených jmen v Česku cizího původu, Jan, Kateřina, Oldřich i Pavel mají kořeny v latině, řečtině nebo hebrejštině. Slovanská jména ale v minulosti vznikala zpravidla tak, aby nesla nějaký význam: odkaz na osobní vlastnosti, naději do budoucna nebo ochranu před zlými silami. Taková jména se dnes opět dostávají do povědomí, často proto, že znějí výjimečně a mají hlubší význam než jen to, že hezky zní.
Zatímco některá staročeská jména už opravdu upadla do zapomnění. Však také kdy jste naposledy potkali Ctirada, Kazimíra, Zdislavu, Jelenu nebo Drahomíru? Jiná se ale drží překvapivě dobře, například Božena, Přemysl, Vratislav, Apolena nebo Žofie. V současnosti se objevují i dříve raritní jména jako Alfons, Ignác, Filomena, Jenovefa nebo Albína. Jména, která by před deseti lety málokoho napadla vybrat, dnes působí moderně, neotřele, a přitom jsou vlastně retro.
Trendy v porodnicích
Podle aktuálních statistik z registru obyvatel některá stará jména jasně míří nahoru. Největší nárůst je patrný u dívčích jmen jako Amálie, Anastázie, Josefína, Anežka nebo Stela. U chlapců jsou na vzestupu hlavně Emil, Antonín, ale také například Klement nebo Vratislav. Zatímco ještě před dvaceti lety byly tyto volby považovány za výstřelek, dnes už působí jako stylová alternativa ke stálicím typu Jan, Jakub, Eliška nebo Tereza.
Zároveň se zvyšuje pestrost v jménech. Zatímco na počátku 20. století bylo několik jmen dominantních a stačila jich dvacítka pro polovinu populace, dnes je variabilita jmen daleko vyšší. Vzrostl i počet dětí se zdvojeným jménem jako třeba Anna Marie, Samantha Nicol nebo Lily Anne.

Jméno jako odraz doby
Jména mnohdy ukazují i na proměny společnosti, návraty k tradicím a posun v hodnotách. Za první republiky byly módní zdrobněliny, v socialismu jména s konkrétním významem nebo jména podle známých osobností, po roce 1989 vzrostla už zmíněná vlna cizokrajných jmen a v posledních letech se opět navrací ke staročeským kořenům. A pokud hledáte jméno, které i přesto nebude mít v každé třídě několik spolužáků, pak můžete vybrat třeba některé z těchto polozapomenutých staročeských jmen: Bohuslava, Ludmila, Bořivoj, Ctibor, Hostivít, Radomila nebo Drahoslava, všechna tato jména dnes zní zajímavě a rozhodně nejsou ohraná.
Jisté je, že obliba starých jmen roste. Výběr toho pravého jména tak už nebude otázkou módy, ale spíš odvahy dát svému potomkovi něco, co má hlubší smysl a dlouhou tradici.