Největší hygienická ostuda? Tohle místo si 93 % lidí důkladně nemyje. Dermatolog varuje: Je plné bakterií
Nejspíš jen málokdo by se dobrovolně přiznal k tomu, že se nemyje. Pravda je ale taková, že některé hygienické úkony mnoho z nás nevědomky zanedbává. Dermatologové bijí na poplach. Na co byste si měli dát pozor?
Většina lidí má dojem, že poté, co vyjdou ze sprchy, jsou dokonale čistí. Dermatologové ale varují, že si většina z nás často zapomíná umýt jednu velmi důležitou část těla. Jedná se o oblast za ušima.
Pravděpodobně jste předpokládali, že mytí vlasů a obličeje pokryje hygienu hlavy dostatečně. Není to ale pravda. Právě zmíněná oblast totiž mnohdy skrývá zbytky mastnoty, kožních buněk nebo potu. Proto je ideálním místem pro bakterie a kvasinky, což obzvlášť platí v létě nebo při nošení brýlí. Jestliže tento chybný návyk nezměníme, bohužel nám hrozí řada nepříjemných potíží.

Proč je toto místo problém?
Studie z George Washington University potvrdily, že oblasti jako právě ta za ušima, mezi prsty u nohou nebo v pupíku mají mnohem méně bakteriální diverzity než ruce nebo nohy. Kvůli tomu se tam tělo nežádoucích vetřelců zbavuje mnohem hůře, což může vést k ekzémům či akné.
Dermatologové jako například Roger Kapoor doporučují umýt dotyčnou oblast každý den jemným mýdlem a jemně promnout prsty. Pokud navíc nosíte brýle, nezapomeňte věnovat péči také jejich nožičkám. Bakterie se přes ně totiž snadno přenesou zpět na kůži.
Co hrozí při zanedbání místa za ušima?
Kromě toho, že pravděpodobně nebudete úplně příjemně vonět, vám hrozí také daleko závažnější věci, které mohou být opravdu hodně nepříjemné. První z nich je seboroický ekzém. Ten vypadá jako nažloutlé šupiny a zánět kůže. Může svědit nebo být bolestivý.
V důsledku popraskané kůže se následně mohou vyskytnout také bakteriální nebo plísňové infekce. Ty si již většinou vyžádají léčbu antibiotiky. Bohužel, pokud příznaky zanedbáte, existuje riziko, že infekce se dostane také do dalších částí těla. Vyvolat poté může třeba zánět lymfatických uzlin nebo horečku.
Jak na správnou hygienu?
Použijte ideálně jemné mýdlo nebo mycí gel. Klasický šampon sice pokožce neuškodí, ale většinou nečistoty nesmyje dostatečně účinně. Není ale potřeba například peeling. Úplně postačí inkriminovanou oblast promnout prsty nebo žínkou.
Pro jistotu místo za ušima umývejte pokaždé, když jdete do sprchy, a to i ve dny, kdy si zrovna nemyjete vlasy. To platí zvlášť pro ty s delším účesem, brýlemi, pokud jste ten den používali opalovací krém nebo jste se zpotili. Velmi důležité je poté oblast důkladně vysušit. Vlhkost totiž přeje množení bakterií a plísní, takže byste si udělali doslova medvědí službu.

Další hygienické tipy dermatologů
Existují také další místa, která lidé při koupeli nebo sprše často zanedbávají. První z nich je prostor mezi prsty u nohou. Zůstávají tam totiž nečistoty a vlhkost, což podporuje vznik plísně.
Plíseň nohou může mít další následky, jako například napadení nehtů, které potom ztloustnou, zarůstají nebo mohou dokonce zcela odpadnout, což není nic příjemného. Kromě toho bývá řešení tohoto zdaleka ne jen kosmetického problému na dlouhé lokte.
Mnoho lidí si také vůbec nemyje pupík. Přitom se v něm ale drží kožní šupiny, pot a také bakterie, což může způsobit zápach nebo infekci. Pozornost věnujte také oblasti pod prsy a dalším kožním záhybům. Jedná se totiž o těžko větratelná místa, což je přímo ideální pro potní kvasinky. Kromě mytí pomáhá také aplikace deodorantu právě na tyto partie.