Nejtěžší kvíz na pranostiky? Pokud nedáte aspoň 5/10, vaše babička vás dost možná vydědí
Myslíte si, že znáte všechny pranostiky? Tak to se připravte na test, který prověří nejen vaši paměť, ale i důvěru rodiny. Pokud nedáte aspoň polovinu, raději se při nedělním obědě o pranostikách nezmiňujte. Mohlo by se stát, že vám babička nepřidá štrúdl.
Znáte pranostiky, které zněly jako zaklínací kouzla, ale bývaly až svatou pravdou? Naši předci si s předpověďmi počasí museli poradit bez aplikací. Místo radaru měli kalendář, v něm svátky a u nich zapsané své zkušenosti. Co platilo loni, mělo platit i příště. Když to klaplo tři roky po sobě, bylo jasno. Dnes je ale většina těchto hlášek dětem úplně cizí. Tady je několik legendárních výroků, které možná znala vaše babička, ale vaše děti je nejspíš v životě neslyšely.
Pamatujete si tyto pranostiky? Dřív podle nich lidé plánovali celý rok
Pranostiky bývaly základním orientačním systémem pro každého, kdo žil v kontaktu s přírodou. Lidé si nepamatovali data, ale věděli, že když „svatá Anna chladna z rána“, je potřeba přikrýt zeleninu i v červenci. Hromnice připadají na 2. února a signalizují první znamení končící zimy. „O hodinu více“ už není jen poetický obrat, ale skutečné prodloužení dne. V červnu panovala obava z deště – „Medardova kápě: čtyřicet dní kape“ bývala postrachem hospodářů, protože mohla ohrozit úrodu. O listopadu se říkalo, že „svatý Martin přijíždí na bílém koni“, čímž se myslel sníh. Pokud nedorazil, očekával se s napětím každý další den.
V květnu si lidé dávali pozor na ledové muže Pankráce, Serváce a Bonifáce. Ti mohli během tří dnů způsobit noční mrazíky, což znamenalo konec nadějí na rané sazenice. Koncem června se říkávalo, že „svatý Petr klíče ztrácí“. Pokud na jeho svátek pršelo, vysvětlovalo se to jeho údajnou nešikovností.
V březnu přinášel svatý Řehoř naději. „Čáp letí přes moře“ byla symbolika návratu jara. V prosinci lidé vyhlíželi sníh už na Barboru. „Ležívá sníh na dvoře“ se bralo jako dobré znamení pro bílé Vánoce. Pokud na Ondřeje, tedy 30. listopadu, padal sníh, předpověď byla jasná – sněží i o Vánocích. První novoroční pranostika zněla „Na Nový rok o slepičí krok“. Podle starých vyprávění slepice poznají, že se den prodloužil, a začnou dřív kdákat.

Platí ještě staré pranostiky?
Zima byla vždycky tématem, které lidi zajímalo víc než politika. Pranostiky se předávaly po generace a sloužily jako pokus o předpověď, když ještě neexistoval radar ani aplikace v mobilu. Dodnes se opakuje třeba rčení „Studený listopad – zelený leden“. Podle tradice to ale funguje i obráceně. Když je listopad mírný, mohl by přijít leden s mrazy a sněhem. Meteorologové na rozdíl od pranostik mluví opatrně a dlouhodobým předpovědím se většinou vyhýbají. Zato lidová slova neztrácejí odvahu. Klidně předpoví zimu podle krtka nebo první námrazy na plotě.
„Pranostiky podle mě už dávno neplatí, počasí je dnes mnohem proměnlivější. I meteorolog vám řekne, že je nepředvídatelné,“ vysvětluje Miroslav Šmoranc z Českého zahrádkářského svazu.
Podle něj se lidé nejvíce zajímají o to, jestli budou letos bílé Vánoce. Lidová moudrost si v tomhle směru vypomáhala pozorováním krtka. Pokud v listopadu stále ryje a kope, neznamená to jen neklid v podzemí, ale údajně i teplé a mokré svátky. Lidé říkávali, že když krtek v listopadu nezmizí do hloubky, na Štědrý den budou po zahradě lítat komáři místo sněhových vloček.

Vyzkoušejte si náš těžký test na pranostiky
Vyhodnocení:
0–3 správně (0–30 %)
Přiznejte se. Pranostiku jste naposledy slyšeli v reklamě na jogurt. Babička vás zatím neškrtá, ale štrúdl dostanete až napřesrok.
4–5 správně (40–50 %)
Máte základy, ale kdyby na tom záviselo sázení brambor, úroda by nestála za nic. Pár neděl na venkově by to spravilo.
6–7 správně (60–70 %)
Respekt. Jste někde mezi městským člověkem a zkušeným chalupářem. Pranostiky berete s nadhledem, ale víte, že „Martina na koni“ nelze ignorovat.
8–9 správně (80–90 %)
Tady už jde o čest rodin! Babička vás hrdě představí v domove seniorů jako „toho, co ví, kdy padají ledy i čápi“.
10 správně (100 %)
Legendární výsledek. Dědíte šufánek, babiččin receptář a klíč od spižírny.