Nejromantičtější hrad v Česku: Ohromuje zahraniční turisty i filmaře
Česká republika nemůže oslnit zahraniční návštěvníky svou velikostí. Přesto se u nás nachází mnoho přírodních nebo uměle vytvořených skvostů, za kterými jezdí turisté z celého světa. V jednom směru dokonce patříme mezi světové velmoci. Týká se to hradů, zámků a zřícenin, kterých je na našem území nespočet. Český lid na ně může být náležitě pyšný.
Světovým unikátem je bezpochyby například Pražský hrad. Ten je podle Guinessovy knihy rekordů největším starobylým hradem na světě. Komplex je 570 metrů dlouhý a v průměru 128 metrů široký. Vešlo by se do něj tak více než sedm fotbalových hřišť. O něm však dnes nebude řeč. Mezi další české známé hrady a zříceniny patří například Karlštejn, Trosky, Český Šternberk, Bezděz, Loket, Orlík, Rábí, Švihov, Zvíkov nebo Bouzov. Právě poslední jmenovaný je někdy v porovnání s těmi nejnavštěvovanějšími trochu přehlížený. Rozhodně byste na něj však při plánování výletu zapomínat neměli. Nabízí totiž unikátní podívanou. Díky svému vzhledu i historii by se mohl postavit do řady s těmi nejromantičtějšími hrady v České republice. A mohl by tam stát vzpřímeně.
Nejromantičtější hrad u nás
Hrad Bouzov naleznete ve stejnojmenné vesnici. Tu svým malebným vzezřením zkrášluje již stovky let, neboť byl postaven na přelomu třináctého a čtrnáctého století. Poblíž hradu najdete soutok potoka Špránku a říčky Třebůvky. Současná podoba, která ohromuje turisty z celého světa, však není zcela původní. Svůj půvab začala pevnost získávat především díky přestavbám z doby gotiky až do konce 19. století. Proto se na ní prolíná hned několik uměleckých slohů. Nejvýrazněji patrný je na hradě podpis gotiky a renesance.
Díky tomu se můžete těšit například na zvýrazněná cimbuří, střílny, chrliče, arkýře nebo komíny. To však zdaleka není vše, co hrad návštěvníkům nabízí. Při jeho návštěvě můžete na vlastní oči spatřit bohatě zdobené interiéry, dva padací mosty nebo padací mříže. Padací mosty i mříže jsou dodnes funkční a využívají se při různých slavnostních příležitostech. Uvnitř najdete i nádvoří, síně nebo sál. V něm si můžete uspořádat dokonce i svatbu. Kromě svateb se zde ale koná i celá řada jiných společenských událostí. Zajet si sem můžete třeba na koncerty, výstavy nebo divadelní představení.

Bouzov je vyhlášeným místem filmařů
Díky svému pohádkovému vzhledu se stal častým terčem filmařů ze všech koutů světa. Spatřit ho mohli například diváci italské pohádky Princezna Fantaghiro, německého válečného filmu Napola, amerického seriálu Mladý Indiana Jones nebo filmu The Adventurers. V tom si dokonce zahrál i velmi známý francouzský herec Jean Reno. Mezi další filmy, v nichž se objevil, patří Tři Mušketýři, Dvanáct měsíčků, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Tanec pro Boha, Arabela, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Kluci v akci, Krev zmizelého, Princezna zakletá v čase a Princezna zakletá v čase 2. To by bylo několik z řad těch známějších, výčet by však mohl pokračovat.
Přežil několik velkých válek i přítomnost nacistů
Bouzov byl postaven na přelomu třináctého a čtrnáctého století, jak bylo již zmíněno. Stal se tak přímým účastníkem mnoha válek i bitev. V průběhu třicetileté války sloužil jako císařská pevnost a vězení pro švédské zajatce. Přežil i první světovou válku. V roce 1918 jej obsadilo československé vojsko, které hrad opustilo až v roce 1923. Ve druhé světové válce se pak bohužel stal sídlem nacistů, kteří jej zabavili v roce 1939 a udělali si z něho svou základnu. Z té podnikali nečestné výpady do okolí, které skončily desítkami obětí. Nyní je v rukou české státní zprávy, ale nárok si na něj dělá původní Řád německých rytířů (dnes známý pod názvem Německý řád).

Kam si zajet v okolí
V okolí se nachází například dvě zříceniny – Boskovice a Cimburk. Pokud byste se rádi podívali na barvitou krajinu, která Bouzov obklopuje, navštivte rozhlednu Pastýřku. Zajet si můžete taktéž do Olomouce, kterou od Bouzova dělí asi 33 minut cesty autem. V ní můžete navštívit například toto náměstí, které patří k nejhezčím v celé České republice.
Zdroje: Hradbouzov.cz stredni-morava.cz wikipedia.org hrady.cz packing-up-the-pieces.com