Nejlepší místo pro letní dovolenou: Češi jsou překvapeni, že toto místo vůbec existuje v jejich vlastní zemi
Máte už dost turisticky přeplněných destinací jako je Český ráj, Krkonoše nebo Šumava? Zkuste to letos naplánovat jinak, a vypravte se do Žďárských vrchů. Nacházejí se přímo v srdci Česka, a přitom nabízejí vše, co si můžete přát od klidné dovolené. Nemusíte totiž cestovat přes půl světa, abyste objevili přírodní krásy a historické památky, tady najdete vše, co potřebujete pro dokonalý odpočinek.
Žďárské vrchy jsou známé především díky svým pěším trasám. Stezky jsou obklopeny nezničenou přírodou a nevalí se po nich žádné davy turistů, takže si je opravdu užijete. Celý kraj je chráněný, takže se lesníci o okolní přírodu pečlivě starají, a dbají, aby se její divoká krása zachovala. Stezky jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro zkušené horaly. Rodinám se bude líbit převážně stezka kolem rybníka Velké Dářko.
Horalové naopak mohou vyrazit na Devět skal, které jsou nejvyšším bodem oblasti a druhou nejvyšší horou Českomoravské vrchoviny. Tento skalní labyrint s devíti věžemi roztroušenými po okolí v okruhu jednoho kilometru tvoří seskupení typu skalního města. Místo nabízí nejen krásné výhledy až na Králický Sněžník či Krkonoše, ale i nezapomenutelný zážitek, až ho budete zdolávat.
Přímo pod vrcholem můžete spatřit lovecký srub, který byl roku 1940 vybudován pro německé nacisty. Po druhé světové válce zde sídlilo Ředitelství státních lesů, a dnes už bývá otevřen nepravidelně. K devíti skalám vede několik turistických stezek a na některých ze skal je možné i horolezení.

Historie na každém kroku
Kromě přírody tu doslova na každém rohu ožívá historie. Za návštěvu určitě stojí poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Tento barokní skvost navržený Santini-Aichelem vás ohromí nejen svou architekturou, ale i atmosférou, který kolem něj panuje. A když už budete v oblasti, navštivte i zříceniny Zubštejn nebo Dalečín.
Zubštejn pochází ze 14. století a za své existence většinou patřil rodu Pernštejnů. Osudnou mu byla finanční krize rodu v 16. století, kdy začal hrad chátrat. Zřícenina je nejmohutnější v celém okolí a patří mezi nejkrásnější cíle jakéhokoliv výletu. Zřícenina hradu Dalečín je o trochu starší, a je zachována ojedinělá západní stěna hradního paláce dlouhá přes 45 metrů a vysoká až 17 metrů. A těm, kteří mají rádi literární odkazy, se zase bude líbit okolí městečka Jimramov, které je označováno jako kraj Jana Karafiáta a jeho Broučků.
Přírodní úkazy, které stojí za to
Pokud jste nadšenci do přírodních zajímavostí, určitě vás zaujmou i méně známé přírodní úkazy. Třeba Žákova hora, místo, kde podle pověsti zmizeli žáci žďárského kláštera. A nesmíme zapomenout na skály jako Čtyři palice u Křižánek, které díky mrazovému zvětrávání vytvořily bizarní formace připomínající právě čtyři palice.

Vodní radovánky
Pokud si na dovolené chcete užít i trochu koupání, Žďárské vrchy vás ani v tomto ohledu nezklamou. V létě je tu dostatek příležitostí pro koupání, a to především v rybnících jako Velké Dářko, který je největší přírodní vodní plochou Českomoravské vysočiny. Ačkoliv je „moře Vysočiny” veliké, hluboké je jen 4 metry, průměrně však jen 1,5 metru.
V létě je tu příjemně teplá voda a projet se tu můžete na šlapadlech, lodičkách, nebo třeba vyzkoušet windsurfing. Díky tomu, že se rybník nachází v poměrně nemalé nadmořské výšce a je obklopen rašeliništi, voda je známá svou dobrou kvalitou s omezeným výskytem sinic. Další krásné vodní plochy jsou vodní nádrž Pilská nebo Sykovec, kde si můžete užít nejen koupání, ale i rybaření.
Pokud tedy hledáte místo, kde si odpočinete od každodenního shonu, kde vás čeká nejen krásná příroda, ale i historické památky a spousta možností pro aktivní trávení času, Žďárské vrchy by měly být na vašem seznamu.
Zdroje: kudyznudy.cz, regiontourist.cz, zdarskevrchy.aopk.gov.cz