Toto jsou nejkrásnější skály v Česku, o kterých skoro nikdo neví. Přitom jsou úchvatnější než Adršpach
Teplické skály patří k těm nejkrásnějším skalním oblastem v Česku. I když nejsou tak známé jako Adršpach, rozhodně mají co nabídnout. Najdete tu divokou krajinu plnou tajemných míst, hlubokých roklí a neobvyklých skalních útvarů. A to vše bez davů turistů.
Adršpašsko-teplické skály jsou jednou z nejznámějších přírodních památek v Česku. V roce 1933 byly vyhlášeny rezervací a platí zde přísná pravidla nejen pro pohyb turistů, ale i pro horolezeckou činnost. Tento rozsáhlý skalní komplex se dělí na Adršpašské a Teplické skály, které jsou propojené sedmikilometrovou Vlčí roklí. Adršpašské skalní město je známé množstvím samostatně stojících vysokých skalních věží, zatímco Teplické skály mají divočejší ráz a jejich srdcem je tajuplný Skalní ostrov. Součástí Teplických skal je i jeskyně, která je se svou délkou 1065 metrů nejdelší pseudokrasovou jeskyní.

Tajemné skalní město
Masivní skalní stěny sahající do nebe, tajuplná krajina s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě a místo, kde leží sníh i v létě – to vše najdete v Teplických skalách. Toto rozsáhlé skalní město tvoří velké skalní pískovcové stěny a věže a spolu s Adršpašskými skálami tvoří jeden z největších skalních komplexů u nás. Teplické skály jsou charakteristické souvislými skalními stěnami, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 metrů, štíhlými věžemi, převisy, tajemnými jeskyněmi, úzkými údolími a divokou přírodou. Rozkládají se podél toku Skalního potoka a nachází se zde přibližně 70 pojmenovaných útvarů. Během procházky tak narazíte na skály se zajímavými názvy jako je například Housenka, Řeznická sekera, Lahvička inkoustu, Krakonošova harfa anebo Ruka se zmrzlinou.
Zajímavá místa Teplických skal
Nejznámějším symbolem Teplických skal je však Skalní koruna – skalní věž, která ze všech úhlů pohledu působí impozantně a majestátně. Kousek od ní se nachází známé Chrámové stěny, kde se nachází nejrozsáhlejší jeskyní labyrint ve střední Evropě. Pískovcové jeskyně, propasti a strmé soutěsky zde tvoří dvacet sedm kilometrů dlouhý systém. Zajímavostí tohoto skalního města je také oblast nazvaná Sibiř, kde leží sníh i v létě, a to hlavně proto, že soutěsky jsou zde mimořádně hluboké a klikaté, takže se do nich slunce vůbec nedostane. V Teplických skalách se nachází i Skalní brána, což je úzká cesta mezi skalami s vytesaným letopočtem 1824. Tento letopočet připomíná požár, který zničil okolní lesy, ale zároveň odkryl krásu skalního města. Další zajímavostí je zřícenina hradu Střmen, která pochází z 13. století.

Procházka skalním labyrintem
Protože jsou Teplické skály součástí chráněné přírodní rezervace, můžete je objevovat pouze po vyznačených trasách. Turistický okruh měří 6 kilometrů a jeho absolvování vám zabere dvě až tři hodiny. U vstupu je k dispozici placené parkoviště a nedaleko také vlaková zastávka na trati Teplice nad Metují – Trutnov. Trasa je dobře označena modrou turistickou značkou a cestou potkáte orientační šipky, které vás navedou k jednotlivým skalním útvarům. Na trase je i 15 tabulí naučné stezky, které vám přiblíží historii skal a další zajímavosti. Trasa začíná u vstupu do Teplických skal a stoupá do kopce. Po pravé straně narazíte na schody vedoucí k vyhlídce, odkud se je krásný výhled na okolní krajinu a kde v minulosti stával středověký skalní hrad. Další zajímavé místo je skalní brána s pamětní deskou připomínající návštěvu německého spisovatele Johanna Wolfganga von Goetha. Trasa pokračuje dál až k rozcestí u Skalní nevěsty, poté míjí dominantní skalní věž Hláska a dostává se na Malé a Velké chrámové náměstí. Mezi další významné skalní útvary na trase patří Skalní koruna, Chrám a Sfinga. Pokud vás ještě neomrzí krásy skalních měst, můžete pokračovat divokou Vlčí roklí do Adršpašských skal. Vstupné je jednotné pro obě tyto oblasti a zpět do Teplic nad Metují se můžete vrátit vlakem z Adršpachu.
Zdroj: skalníměsta.cz, Teplické Skály