Nejkrásnější město v Česku je ve skutečnosti starší než Praha. Jeho kráse se nic nevyrovná
Toto malebné historické město na severu Moravy patří mezi nejstarší v Česku, vždyť první zmínka o jeho existenci pochází už z roku 1223. Najdete jej v Nízkém Jeseníku v Moravskoslezském kraji. V 19. století tamní měšťané zbohatli díky rozvoji lnářského průmyslu, a dodnes je to znát na překrásném rázu toho města. Podle mnohých je dokonce nejkrásnějším v celém Česku.
Dodnes tak tady můžete obdivovat působivé historické jádro s řadou zajímavých domů, zbytky středověkých hradeb s okrouhlou baštou, upravená náměstí a dokonce i renesanční, barokně upravený zámek s arkádovým nádvořím a parkem. Skvostné interiéry jsou vybavené historickým nábytkem a zdobené nástěnnými rokokovými malbami. Patří k nejhezčím ve Slezsku. Milovníci této historické někdejší země Koruny české už možná tuší, že tím okouzlujícím městem je Bruntál.

Půvabné jezírko s lekníny
Rozhodně se tedy na pochůzkách jedním z nejstarších a nejkrásnějších českých měst vydejte právě na nejvýznamnější památku v regionu, romantický zámek Bruntál. Točila se tam třeba výpravná pohádka Císař a tambor nebo Zlatník Ondra. Současná podoba je výsledkem několika přestaveb, které trvaly pět set let. Zámek v Bruntále je tak svým způsobem velmi netradiční. Na rozdíl od jiných má totiž dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. Nejcennější interiéry představuje kaple v přízemí a sály 1. patra zámku. Zdobí je mimořádně hodnotné rokokové nástěnné malby. V přilehlém zámeckém parku objevíte zbytek městských hradeb se zachovalou kulatou baštou, dále pak 11 pískovcových soch, zahradní sál a jezírko s lekníny.
Rybník uprostřed sídliště
Takový hned tak někde nenajdete. Ne tak v Bruntále, kde se uprostřed paneláků nachází Kobylí rybník jakožto pozůstatek středověkého opevnění města. Z vlakového nádraží dojdete k tomuto unikátu po modré a zelené značce. Rybník, kde se pravidelně setkávají otužilci, je napájený vodou z Papírenského potoka. Tím ale zajímavosti rozhodně nekončí.
Jedinečná atmosféra a sopky v okolí
Historické jádro Bruntálu je od roku 1992 městskou památkovou zónou, což ještě více podtrhuje jedinečnou atmosféru tohoto města. Tady si užijete historii, kulturu, místní tradice i odpočinek v okolní překrásné přírodě. V okolí města navíc objevíte půvabná přírodní zákoutí a několik třetihorních a čtvrtohorních sopek. Krajinu v okolí Bruntálu totiž soptění vulkánů, které chrlily lávu ještě před necelými dvěma miliony lety, zformovalo do naprosto fascinující podoby.

Vrchol sopky jako poutní místo
Vrcholy některých sopek jsou přírodní rezervací, kde ve specifické půdě žijí vzácné druhy rostlin. Nejznámější sopkou v okolí Bruntálu je Uhlířský vrch, jedna z našich nejmladších vyhaslých sopek, který byl významným poutním místem. Na jeho vrcholu stojí významný poutní kostel Panny Marie Pomocné. Zcela unikátní hříčkou přírody je Lávový proud u Meziny. Jedná se přírodní výtvor v podobě čedičových sloupů. Vrcholy vyhaslých sopek také nabízejí vynikající výhledy na okolní krajinu, především na úchvatné panorama Jeseníků, nejvyšších moravských hor.
…a nakonec si zaplavat ve slané vodě
Uvidíte odtud také rovinu u Opavy a vodní plochu nádrže Slezská Harta, kde si můžete užít vodní radovánky. Po naučných stezkách se pak vydejte třeba do tufového lomu či na Venušinu sopku u Meziny. A pokud vás koupání ve volné přírodě neláká nebo na ně není zrovna roční období, po celý rok si jej užijete v bruntálském wellness centru. Zajímavostí je, že voda v něm je slaná.
Zdroje: statni-sprava.inform.cz, www.kudyznudy.cz, www.vyletnik.cz, www.mubruntal.cz