Nejkrásnější město na světě leží jen kousíček od našich hranic. Češi kolem něj jezdí, ale málokdo se zastaví
Praha se řadí mezi nejkrásnější evropská města. Kam ale vyrazit mimo republiku? Kupodivu nemusíte létat dlouhé hodiny za exotikou, krásy přírody si můžete užít přímo u našich sousedů, a to celoročně. Nejedná se přitom o destinaci, která by rychle omrzela. Nabízí nekonečné příležitosti k objevování.
Hallstatt, česky také Halštat, se nachází jen kousek od Prahy. Autem do něj dojedete asi za čtyři hodiny. Do samotného srdce města se ale vozem nedostanete, protože je do něj vjezd kvůli úzkým uličkám zakázán. Položme si ruku na srdce, pohled na městečko s nejstarším solným dolem na světě bere dech. Kolem něj se rozestírají břehy křišťálově čistého jezera a vrcholy alpských hor.
Milovníky estetiky zaujme kromě místní fauny a flóry také architektura. Malé dřevěné domky zasazené mezi hory a majestátní jezero působí jako z pohádky, není tak divu, že se stal Hallstatt také inspirací pro tvůrce Disney animáku Frozen. Jeho věrnou kopii vytvořili i Číňané. Místo, které se pyšní dlouhou historií, však nenabízí pouze fotogenická pozadí pro všechny influencery, ale také mnoho dalšího.
Solná mumie i schody z doby Tutanchamona
Navštívit můžete například místní Solné komory. Prohlídka solných dolů Salzwelten je opravdovým zážitkem, jsou totiž vůbec nejstaršími na světě a jedna z hornických skluzavek je nejstarší v celé Evropě. Jejich historie sahá sedm tisíc let dozadu a celková prohlídka trvá asi hodinu a půl. Rozhodně se na ni tedy teple oblečte. I v létě je v dolech okolo čtyř stupňů, čili budete potřebovat minimálně větrovku. Nezapomínejte ani na správnou obuv.
V roce 1737 byla na místě u Solné hory také nalezena takzvaná solná mumie, tedy tělo muže, které bylo uloženo v soli. Sto metrů pod povrchem solného dolu bylo také objeveno nejstarší schodiště na světě. Schody jsou vyrobeny ze dřeva poraženého v letech 1343 a 1344 před naším letopočtem. Je tak podobně staré jako egyptský vládce Tutanchamon, jenž se narodil roku 141 před Kristem.

Město si užijete v létě i v zimě
Pokud se zimy opravdu nebojíte, můžete si udělat výlet i do takzvané Gletschergarten, tedy ledovcové zahrady, která je ještě pozůstatkem z doby ledové! V létě se vykoupete v Halštatském jezeru, jehož hloubka dosahuje až 125 metrů, proto si jej oblíbili i potápěči. Objevit můžete krásu Halštatského vodopádu nebo vyhlídky Viewpoint Hallstatt či Skywalk nad Halštatským jezerem, jež vám poskytnou nepřekonatelný pohled na celé městečko, jezero a mohutné hory. Dostanete se na ně pěšinou nebo lanovkou.

V hřbitovní kapli svatého Michaela najdete dále kostnici, ve které je 1200 různě zdobených a pomalovaných lidských lebek! Kostnice vznikla z toho důvodu, že v místě nebyl prostor pro hřbitov. Kosti se tak převážely jinam a lebky zůstávaly v kostnici. Zajímavostí je, že lebky se v kostnici mohou ukládat i v dnešní době. Nejmladší lebka tedy patří ženě, která zemřela v roce 1983.
Podobné alpské městečko nenajdete
Pro turisty je Hallstatt naprosto jedinečným zážitkem, kdy si z něj odnesou zcela jiné zážitky v létě, kdy se mohou plavit po jezeře a prozkoumávat místní jeskyně nebo se věnovat turistice, nebo v zimě, kdy je naopak okouzlí pohled na zasněžené Alpy. Hallstatt je také jedinečný i ve srovnání s jinými alpskými městečky.
Má samozřejmě bohatou historii, jež sahá až do doby bronzové, podobné památky skutečně nenajdete nikde jinde. Hallstatt je navíc vklíněn do dramatické krajiny, přesto působí útulně a pohádkově. Jistě, je velice oblíbený, ale nečelí nijak extrémnímu náporu turistů. Nepůsobí tak jako výlet za komerčním luxusem, ale spíše jako cesta do minulosti nebo do úplně jiného, dosud nepoznaného a magického světa.
Zdroje: gletschergarten.ch, outdooractive.cz