Nejkrásnější hrad v Česku zná každý, ale tento kostel je skutečný poklad. Nepochopíte, že jste ho neznali
Hrad Bezděz, Bouzov nebo Karlštejn jistě znáte, ostatně Češi mají výlety za hrady a zámky ve velké oblibě. Minimálně za stejnou, ne-li větší pozornost přitom ale stojí i mnoho krásných katedrál, farností nebo kostelů. Příkladem může být tento skvost, který se nachází jen hodinu od Prahy.
Pokud někdy pojedete do Plzně, rozhodně zavítejte i na místní náměstí Republiky, kde kolem katedrály sv. Bartoloměje prochází lidé jen tak, aniž by tušili, co za krásy skrývá. Katedrála se původně jmenovala kostel svatého Bartoloměje a pochází z gotického období. Budova byla postavena již v roce 1295 a momentálně se řadí mezi naše významné kulturní památky. Kromě toho je tato katedrála i rekordmankou, její věž je totiž vůbec nejvyšší v Česku (měří 102,26 metrů). Po zdolání asi tří set schodů je z ní vidět dokonce až na Šumavu.
Interiér a umělecké skvosty
Nejstarší zmínky o stavbě, která získala svoji podobu roku 1342, pochází z roku 1307. Několikrát byla rekonstruována, v šestnáctém století vyhořel krov s věží, v roce 1935 zničil severní věž úder blesku. Její interiér zdobí kresby talentovaného malíře Karla Jobsta. Majestátní síťovaná klenba se tyčí až do výšky 25 metrů.

Hlavní oltář je zhotoven ze světlé žuly a je tak poměrně nový, na místo byl dodán až v roce 2006. Vůbec nejrozsáhlejší rekonstrukce se konala teprve nedávno, a to mezi lety 2018 a 2021. Měl ji na starosti místní rodák, architekt Jan Soukup. V minulosti bylo v kostele třiatřicet oltářů, dnes už je ale většina pryč. Návštěvníky zaujme i jedenáct barevných vitrážových oken nebo milostná socha Panny Marie z kamene, která se řadí k těm nejvzácnějším gotickým památkám u nás.
Součástí chrámu je i Šternberská kaple z první poloviny šestnáctého století, která původně sloužila jako rodinná hrobka. V podkroví je expozice zaměřená na historii katedrály. Prohlídky jsou zdarma a otevřeno je každý den do osmnácti hodin. Ve všední dny se otevírá už od deseti dopoledne, o víkendu od jedné odpoledne. Z Prahy se na místo dopravíte autem asi za hodinu, z Brna pak zhruba za tři a půl hodiny.

Co dělat v Plzni
Za zmínku stojí i okolí katedrály, například sousoší Spejbla a Hurvínka, které vzniklo na počest 100. výročí vzniku loutky ikonického taťuldy Spejbla. Právě kousek od sousoší se nachází i Muzeum loutek. Plzeň je i město piva, zajít tak můžete na jednu „plzeň“, tedy na Pilsner Urquell, do místního pivovaru a do Pivovarského muzea.
Zavítat můžete i do hal plzeňské Škodovky, kde na vás čekají exponáty, ale i planetárium. Pokud by vám krásy katedrály nestačily, jistě oceníte také dechberoucí Velkou synagogu. Ta je vůbec největší v České republice a zároveň druhá nevětší v Evropě a třetí největší na světě. V létě zavítejte i do místní zoo nebo třeba do známého DinoParku, kde se bude líbit hlavně dětem.
Kdo byl svatý Bartoloměj
Svatý Bartoloměj byl jedním z dvanácti apoštolů Ježíše Krista. Je patronem mnoha měst i zemí, jmenovat můžeme třeba Arménii, Frankfurt nad Mohanem, Lutych, ale zároveň právě i českou Plzeň. Jeho ostatky s nacházejí po celé Evropě. Je patronem řezníků, všech, kdo pracují s kůží, ale dále třeba i pastevců nebo pekařů. Podle legendy zbavil dceru arménského krále posednutí zlým duchem. Proslavil se také svou schopností uzdravovat ve jménu Krista nemocné. Světec byl však odsouzen k smrti, a to obzvláště krutým způsobem – nejprve byl stažen z kůže a poté hlavou dolů ukřižován.
Zdroje: bip.cz, pamatkovykatalog.cz, farnostbartolomej.cz