Objevte nejkouzelnější zámek v Česku. Toto pohádkové místo musíte vidět na vlastní oči
Návštěvníci z Česka i celého světa se mnohdy shodují, že krásnější zámek ještě nikdy v životě neviděli. Od ostatních zámků se totiž svou architekturou výrazně liší, a přestože jde o několik set let starou stavbu, působí zvenčí naprosto luxusně.
Patří k nejkrásnějším zámkům nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Zámek Hluboká nad Vltavou fascinuje návštěvníky nejen svou podobou, ale také dechberoucím interiérem a rozsáhlými zahradami, které jsou plné nejrůznějších dekorací a soch. Věděli jste ale, že ne vždy vypadal tak, jak jej známe dnes? V minulosti byl naprosto k nepoznání.
Nejdříve hrad
Na místě dnešního zámku byl ve 13. století nejdříve vybudován hrad Fronburg. Až v 16. století se ze strážného hradu stal zámek postavený v renesančním slohu. Další proměnou pak zámek prošel v 18. století, kdy byl přestavěn v barokním slohu.
V průběhu 19. století byl zámek Janem Adolfem II. ze Schwarzenbergu stržen a postaven nanovo. Tentokrát v romantickém stylu. Ani v tu chvíli ale nevypadal tak, jak jej známe v současné době. Své finální podoby se dočkal až v roce 1871, kdy byly dostavěny prvky ve stylu tudorovské gotiky. To se kdysi setkalo s velkou kritikou. Podle běžných občanů a také některých odborníků působil zámek kýčovitě a do okolní krajiny vůbec nezapadal. Krásu zámku dokázali návštěvníci ocenit až mnoho let poté.

Minulost, která děsí
Podobně jako ke spoustě jiných hradů a zámků, i k Hluboké nad Vltavou se pojí řada legend. Možná ta vůbec nejděsivější vypráví o ohnivém myslivci. Tím měl být dle pověsti jistý hajný, který obcházel lesy poblíž zámku a číchal na pytláky. Vzbuzoval prý hrůzu a báli se jej i místní. Kvůli tomu neradi chodili do lesa na houby a pro dřevo.
Jednoho dne přišla velká bouřka, během které do hajného uhodil blesk. Hajný zemřel a lidem se ulevilo. To ale jen na chvíli. Později totiž údajně začali v lese vídat hořící přízrak, který měl být duchem hajného. To trvalo až do doby, než jej potkal starý hospodář, který při hrůzostrašném setkání zakřičel: „Spas, Bože, mne i jeho!” – v tu chvíli se myslivec změnil v bílou holubici a odletěl vzhůru k nebi. A od té doby jeho přízrak už nikdy nikdo nespatřil.
Oblíbený i mezi filmaři
Děsivé povídačky naštěstí neodradily návštěvníky, kteří zámek naprosto zbožňují. Někteří se k němu pak i pravidelně vracejí, aby mohli zas a znovu obdivovat jeho krásu. A zámek zapůsobil i na filmaře. Není proto divu, že se v něm či v jeho okolí natáčela celá řada českých i zahraničních filmů.
Točila se zde například pohádka Pyšná princezna, Šípková Růženka či Jezerní královna. Ze zahraničních filmů pak třeba akční horor Underworld: Krvavé války.

Bere dech celoročně
Zámek Hluboká nad Vltavou můžeme navštěvovat celoročně. Je ale třeba říct, že ne v každém období je zámek přístupný celý. Zatímco od jara do podzimu je možné prohlédnout si reprezentační pokoje, tedy ranní salon, čítárnu, kuřácky salon, knihovnu, ložnici kněžny Eleanory nebo také malou a velkou jídelnu, přes zimu si turisté mohou prohlédnout pouze zimní prohlídkovou trasu. Při ní navštíví Hamiltonův salonek, loveckou jídelnu, malou jídelnu Dr. Adolfa a také například jeho pracovnu.
Zimní prohlídková trasa je otevřena každoročně mezi 4. listopadem a 21. prosincem od 9 do 16 hodin. Po vánoční pauze pak od 2. ledna až do 28. března ve stejný čas. Dospělý za vstup zaplatí 200 korun, děti 60 korun. Pro děti do pěti let je vstup zcela zdarma.
Při návštěvě zámku nezapomeňte zavítat také na blízký zámeček Ohrada, ve kterém se nachází menší zoologická zahrada. V nedaleké obci Holašovice je poté možné obdivovat soubor barokních lidových staveb, které jsou zapsány v seznamu UNESCO.
Zdroje: zamekhluboka.info, kudyznudy.cz, zamek-hluboka.cz