Nejen Karlovy Vary: Proč jsou Teplice novou hvězdou mezi lázeňskými městy?
Život může být někdy poměrně náročný. V některých případech se dostanete do situace, kdy prakticky nemáte čas na odpočinek. To může být náročné na psychiku. Zároveň jsou čím dál častější sedavá zaměstnání, která neprospívají vašemu tělesnému aparátu a fyzickému zdraví. Tak či onak, návštěva lázní je něco, co by čas od času uvítal snad každý.
Když se řekne slovo lázně, velkému množství lidí naskočí pojmy jako Karlovy Vary, Luhačovice, Františkovy Lázně, Teplice nad Bečvou, Bohdaneč, Bělohrad, Mariánské Lázně, Jáchymov, Karlova Studánka nebo třeba Poděbrady. Na jaké další tradiční lázeňské město byste neměli v žádném případě zapomínat?
Majestátné město pod impozantním vrcholem
Dalším známým lázeňským městem jsou Teplice v Čechách. Zavítat za nimi můžete do stejnojmenného okresu, který se rozprostírá v Ústeckém kraji. Hlavní město kraje, kterým je samozřejmě Ústí nad Labem, se od nich nachází pouze asi 15 kilometrů. Teplice v Čechách jsou zasazeny do široké kotliny mezi Českým středohořím a Krušnými horami. Dlouhá léta na ně bedlivě dohlíží kolosální Doubravská hora, která patří mezi nejvýraznější vrcholy v České republice. Vypíná se do výšky až 159 metrů nad okolní krajinu. Nadmořská výška potom činí 397 metrů. Najdete na ní stejnojmennou zříceninu. Seshora se vám naskytne překrásný rozhled na malebné prostředí, které objímá nejen samotnou horu, ale taktéž překrásné město Teplice. To patří k největším a nejstarším lázeňským městům ve střední Evropě.
Na místě dnešních Teplic sídlili lidé již před 40 000 lety
S Teplicemi v Čechách se pojí velmi pestrá historie. Může to znít až neuvěřitelně, ale oblast, ve které se dnes rozpínají, byla obývaná možná již před neuvěřitelnými 40 000 lety. Tehdy se na jejich místě podle historiků pravděpodobně usídlili pravěcí lovci. Ve 4. století před naším letopočtem zde potom sídlili Keltové a po nich germánské kmeny Markomanů a Kvádů.
Nejstarší lázně ve střední Evropě
I historie samotných teplických lázní je dosti bohatá. Jedná se o město s nejdelší lázeňskou tradicí v celé střední Evropě. Podle Hájkovy kroniky zde byly termální prameny objeveny již v roce 762. První spolehlivé zmínky o nich nicméně pocházejí až z druhé poloviny 11. století a počátku 12. století. Od té doby lázeňská tradice v Teplicích neustále vzkvétala. Jak je známo i mnoha zahraničním návštěvníkům, udržela se až do dnešního dne.

Město si oblíbili carové, císaři, králové a především skladatelé
V Teplicích se objevily dlouhé zástupy významných osobností historie. Patří mezi ně například pruský král Bedřich Vilém III., ruský car Petr Alexejevič (zvaný veliký), švédský král Gustav IV. nebo budoucí císaři Josef II. a Leopold II. Nejdelší list však tvoří skladatelé, pro něž se město stalo doslova baštou. Za účelem navštěvování lázeňských procedur do něj jezdili například Ludwig van Beethoven, Johann Wolfgang Goethe, Richard Wagner, Frederick Chopin nebo Franz Liszt.
Léčivé prameny pomáhají lidem porážet celou řadu nemocí
Lázně Teplice v Čechách jsou zaměřeny především na léčbu srdečních onemocnění a chorob, které postihují cévní systém. Navštěvují je ovšem i lidé s nemocemi nervového systému, onkologickými problémy, chorobami pohybového ústrojí nebo cukrovkáři. Kromě toho jsou však i centrem prevence. Za tímto účelem je navštěvuje stále více a více hostů.
Teplická architektura je úchvatná
Uvnitř města najdete celkem šest hlavních lázeňských domů. Každý z nich má svůj osobitý styl, nicméně všechny jsou nádherné. Patří mezi ně Císařské lázně, lázeňský dům Beethoven, Kamenné lázně, Nové lázně, Vojenské lázně a Hadí lázně. Rozhodně si nenechte ujít ani pohled na zámek Teplice v Čechách, k němuž přiléhají barvité okrasné zahrady. Nedaleko se nachází ještě druhý zámek, který stojí za návštěvu. Jeho jméno zní Duchcov. Celá oblast, jak to většinou u lázní bývá, je protkaná dlouhou řadou fontán a kašen.

Zdroje: lazneinfo.cz wikipedia.org kudyznudy.cz turistika.cz