Tady z vás peníze zmizí rychleji než v kasinu. A Češi? Ještě si myslí, že na tom vydělali
Směnárny jsou pro mnoho cestovatelů stále nezbytnou součástí příprav na dovolenou nebo zahraniční cestu. Přestože se svět stále více digitalizuje a platby kartou jsou dnes běžné i na exotických místech, hotovost v cizí měně je pro klid duše často nutností. Právě na to ale spoléhají některé směnárny, které využívají nepozornosti, neznalosti nebo časového presu klientů a pomocí rafinovaných triků je připravují o stovky i tisíce korun.
Pokud nechcete, aby vaše dovolená začala zbytečně drahým kurzem, je dobré znát nejčastější triky směnáren a vědět, jak se jim vyhnout.
Jedním z nejrozšířenějších triků je klamavá reklama s nulovým poplatkem. Směnárny lákají na nápisy „0 % commission“ nebo „no fee“, což má nabudit dojem, že směna je zcela zdarma. Ve skutečnosti ale často platíte vysokou cenu v podobě nevýhodného kurzu. Směnárna si prostě vezme svůj zisk jinak – například místo běžného kurzu 25 Kč za euro nabízí jen 22 Kč, což při směně 100 eur znamená ztrátu 300 Kč. Tento trik je obzvlášť rozšířený v turistických centrech Prahy, Budapešti nebo Říma, kde směnárny cílí na turisty bez přehledu o skutečných kurzech.

Pro každého jiný metr?
Další častou praktikou je dvojí kurzovní lístek a matoucí informace. Za výlohou svítí lákavý kurz, který ale platí jen pro směnu nad určitou vysokou částku (např. 1000 eur), nebo je platný jen v určité hodiny. U přepážky pak dostanete mnohem horší kurz, často s vysvětlením, že „lepší kurz je jen pro VIP klienty“ nebo „dnes už platí jen tento“. Skutečné podmínky bývají schované v drobném písmu nebo musíte umět číst mezi řádky. Vždy si proto před směnou nechte vytisknout předsmluvní informace s konkrétním kurzem a požadujte jasné potvrzení, kolik peněz za směnu dostanete. Nezapomeňte na účtenku.
Skryté poplatky jsou dalším oblíbeným trikem
Směnárna sice inzeruje výhodný kurz, ale k výsledné částce vám naúčtuje „poplatek za zpracování“, „administrativní náklady“ nebo „manipulační poplatek“. Tyto poplatky mohou dosáhnout až 10 % z celkové směny. Někdy se o nich dozvíte až po dokončení transakce, kdy už je pozdě couvnout. Ochrana je jediná: Vždy se před směnou výslovně ptejte na celkovou částku, kterou obdržíte, a požadujte písemné potvrzení.

Směnárník má na základě ustanovení § 14 zákona o směnárenské činnosti povinnost vydat zákazníkovi doklad o provedení směnárenského obchodu. Ten musí obsahovat celou řadu náležitostí, mezi které patří i poučení o právech zákazníka, a to alespoň v jazyce českém a anglickém, přehledně, v přiměřené velikosti, jasným a srozumitelným způsobem. Doklad musí být v textové podobě, tj. musí být vydán takovým způsobem, že jej zákazník může uchovat a opakovaně zobrazovat, a zde se projevuje záměr normotvůrce poskytnout dostatečnou ochranu i osobám, které nevládnou češtinou.
Nespěchejte!
Verbální manipulace a psychologický nátlak jsou také běžné. Zkušení směnárníci vás mohou přesvědčovat, že právě teď je nejlepší kurz, že nabídka platí jen omezenou dobu, nebo že jinde dostanete méně. Nenechte se tlačit do rychlého rozhodnutí, vždy si porovnejte nabídku s jinými možnostmi a nenechte se zviklat „speciální nabídkou jen pro vás“.
Některé směnárny záměrně komplikují výpočet přesné hodnoty směny tím, že používají nestandardní částky nebo složité kurzy. Místo jednoduchého kurzu 25 Kč za euro vám řeknou, že za 84 eur dostanete 2082 Kč. V rychlosti a stresu je těžké zkontrolovat, zda je kurz opravdu výhodný. Proto se nestyďte vzít si na pomoc mobil a na kalkulačce nebo v aplikaci na převod měn si spočítejte kurz sami.
Dalším trikem je vynucený minimální nebo maximální objem směny. Výhodný kurz platí jen pro směnu nad určitou částku, při nižších částkách je kurz výrazně horší. Někdy směnárna tvrdí, že má k dispozici jen omezené množství určité měny a zbytek nabídne za nevýhodný kurz. Předem se informujte o všech podmínkách a případně hledejte jinou směnárnu, která takové omezení nemá.
Pozor na pouliční směnárníky
Kromě těchto triků se stále objevují i pokoutní směnárníci na ulici, kteří nabízejí „výhodnější kurz“ než oficiální směnárny. Riziko podvodu nebo falešných bankovek je v takovém případě extrémně vysoké. Nikdy neměňte peníze na ulici, i kdyby nabídka vypadala sebevíc lákavě.
Jak se tedy bránit? Základem je informovanost a zdravá obezřetnost. Před cestou si zjistěte aktuální kurzy a běžné poplatky, využívejte spolehlivé směnárny s dobrými referencemi a vždy si nechte vystavit doklad o směně. Vyhýbejte se směnárnám v turistických centrech, na letištích a v hotelích, kde bývají podmínky nejméně výhodné. Při platbě kartou v zahraničí vždy volte platbu v místní měně a nenechte se zlákat nabídkou DCC. Pokud něco nesedí, nebojte se odejít jinam. Konkurence je dnes velká a poctivé směnárny nemají s transparentností problém.
zdroje: levnocestovani.cz, cnb.cz, zákon č. 191/1950 Sb. – zákon směnečný a šekový, YouTube.com, pravniprostor.cz