Neignorujte tento nenápadný signál: Objeví se měsíc a dny před infarktem
Infarkt myokardu se projevuje především silnou bolestí na hrudi, která vystřeluje do krku, paží, čelisti, ale i do zad a břicha. Akutní bolest ovšem není jediným příznakem. To, že se infarkt blíží, můžete často vypozorovat i dlouho před tím, než se příhoda dostaví.
Jedná se o takzvané prodromy (prodromální příznaky), což jsou varovné signály oznamující příchod nemoci nebo zdravotních obtíží. Objevují se ještě před samotnými projevy akutního stavu. Včasné rozpoznání těchto příznaků může pomoci předejít vážným komplikacím.
Srdeční infarkt: Vážný kolaps srdečního svalu
Srdeční infarkt je závažný život ohrožující stav, při kterém odumírá část srdečního svalu (myokardu) v důsledku nedostatečného přísunu kyslíku. Nejčastější příčinou infarktu bývá náhle uzavření nebo zúžení věnčité (koronární) tepny, která zásobuje srdeční sval okysličenou krví.
Příčinou bolesti je právě odumírání srdečního svalu kvůli nedostatku kyslíku (ischemii). Tento akutní stav způsobuje dráždění nervových zakončení v srdeční svalovině – což se projevuje jako silná a svíravá bolest na hrudi. Bolest může být doprovázena tíživým pocitem, pálením a doprovodnými bolestmi krku, paží, čelistí, zad i břicha. To má na svědomí ischemie aktivující nervové dráhy. Infarkt doprovázejí i další příznaky jako nevolnost, úzkost, dušnost a pocení. Jedná se o reakci organismu na stres a nedostatek kyslíku. Infarkt lze poznat nejen podle akutních symptomů, ale i podle těch, které nějakou dobu srdeční příhodě předcházejí.

Prodromální příznaky srdečního infarktu
Bolest a tlak na hrudi
Studie prokázaly, že až 68 % lidí zažilo několik dní před infarktem bolest a 44 % tlak na hrudi. Objevuje se tupá svíravá bolest za hrudní kostí, která může vystřelovat i do jiných částí těla. Bolest většinou trvá déle než 15 minut.
Bušení srdce
Až 42 % osob se před infarktem setkalo s výrazným a zrychleným bušením srdce. Několik dní před příhodou může pacient zaznamenat nepravidelný pulz.
Dušnost
Dušnost často svědčí o kardiovaskulárním onemocnění. Nemůžete popadnout dech při chůzi nebo fyzické aktivitě? Může se jednat o prodromální příznak infarktu.
Pálení na hrudi
Dalším možným příznakem, že se blíží infarkt, je pálení na hrudi, které může připomínat pálení žáhy. Pokud nepříjemný pocit přetrvává, v žádné případě ho nepodceňujte.
Únava a slabost
Nemalé procento pacientů před infarktem myokardu pociťovalo nevysvětlitelnou únavu a vyčerpání i při běžné aktivitě. Únava se často vyskytuje několik týdnů před příhodou zejména u žen a starších pacientů.
Závratě a zvracení
Pocit na zvracení, zvracení a závratě prožívá několik hodin až dní mnoho osob, než je schvátí infarkt. Tento příznak se projevuje hlavně u žen.
Úzkost a strach ze smrti
Až 23 % pacientů, kteří prodělali infarkt, zažilo úzkost, ať už jednorázově, nebo opakovaně. Jedná se o nepříjemný pocit neklidu až paniky, často spojený s dušností a tlakem na hrudi.
Poruchy spánku
Poruchy spánku mají spoustu příčin, může se jednat i o varovný signál, že se blíží infarkt. Nespavost může být také spojena s noční dušností a následnými úzkostmi.
Otoky
Otoky chodidel a kotníků mohou někdy předesílat, že se blíží srdeční příhoda. Otoky vznikají v důsledku nedostatečné cirkulace krve po těle.
Příznaky srdečního infarktu se objevují mnoho hodin, dnů až týdnů před tím, než k němu reálně dojde, protože tělo reaguje na zpomalený přísun krve do srdce. Ve stěnách koronární tepny se mohou hromadit usazeniny cholesterolu, zánětlivé buňky a další látky, které tepnu ucpávají.
Jestliže tyhle „zátky“ prasknou, v tepně se vytvoří krevní sraženina a ta blokuje proudění krve tělem a dodávku kyslíku do srdce.

Co se děje těsně před infarktem?
Příznaky akutního infarktu se u jednotlivých pacientů mohou lišit. Nejčastěji se ovšem objevuje bolest a tlak na hrudi, pocit na omdlení, úzkost, pocení, nepříjemné pocity v pažích a ramenou, dušnost a bolesti krku, čelisti, zád nebo břicha. Od prodromálních příznaků se velmi neliší, jen jsou o něco intenzivnější. V případě těchto symptomů neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.