Něco takového jste ještě neviděli: Tento český kostel vypadá jako vystřižený z pohádky O perníkové chaloupce
Tento roubený kostelík je nejstarším chrámem svého druhu v Česku. Unikátní sakrální stavbu, zasvěcenou sv. Janu Křtiteli, najdete jen 4 kilometry od Nového Města nad Metují, v malé vesničce na úpatí Orlických hor. Vzácná je i vnitřní výmalba kostela.
V Královéhradeckém kraji stojí jedinečný dřevěný kostelík, který je tak vzácný, že je společně se zvonicí a roubenou márnicí zapsaný na seznamu památek UNESCO. Tedy těch, které si s ohledem na svou historickou a uměleckou hodnotu zaslouží speciální ochranu, aby se zachovaly jako odkazy našich předků pro příští generace. V roce 2014 byl tento kostelní areál prohlášen za národní kulturní památku. Pokud jste věřící, vyrazte do tohoto překrásného koutu naší vlasti na bohoslužbu. Konají se tady také svatby, křty i pohřby. Pro jeho unikátnost vyhledávají toto neobyčejné duchovní místo místní i zahraniční turisté a věřící. Ročně sem míří tisíce lidí.
Původní kostel lehl popelem
Dřevěný kostelík tu stával již v minulosti, ten původní ale lehl popelem v dobách husitských válek. Náchodsko bylo totiž historicky místem častých bojů, a to nejen v dobách Jana Žižky z Trocnova, ale také v době prusko-rakouské války v 19. století, která v tomto kraji po sobě zanechala mnoho mrtvých a zmrzačených lidí. Malá vesnička na úpatí Orlických hor, ve které najdete tento pohádkový skvost, dostala jméno po arcijáhnu Slavoňovi, který zdejší obec i s hřbitovním kostelíkem založil. Mimochodem, první zmínky o slavoňovském gotickém kostelíku jsou už z poloviny 14. století. Ten druhý a doposud stojící pochází z roku 1533. Na svém pozemku ho tehdy nechal postavit nejspíš bohatý rolník, který svatostánek daroval zdejší farnosti, a to i s rozlehlými lesy a poli v okolí vesnice.
Druhý a doposud dochovaný dřevěný kostel ve Slavoňově je vzácný i vnitřní rostlinnou výmalbou. Zdroj: Shutterstock
Při stavbě záměrně použili tři druhy dřeva. Na základy nejodolnější dubové, pak pokračoval jedlovým a krovy nechal zhotovit ze smrkového dřeva. Spáry jsou utěsněné mechem a maltou a zvenku obílené. Původně byl kostel utrakvistický, což dokládá vyobrazený kalich na příčném trámu stropu. Jsou zde vyobrazeny postavy dvanácti apoštolů a Spasitele klesajícího pod křížem. Střechu kostela, zvonice i márnice pokrývá šindel. Dřevěná márnice je z 18. století.
Roubená zvonice je nejstarší součástí
Nejstarší součástí areálu je zvonice, která je zároveň vstupní branou ke kostelu a na hřbitov. Má renesanční základy. A když máte štěstí, můžete se zaposlouchat do zvukomalebného souboru s překvapujícím dlouhým dozvukem, který tvoří tři zvony umístěné uvnitř. Každý je něčím zvláštní. Zatímco zvon Jan Nepomucký je nejstarší a pochází už z roku 1561, Jan Křtitel je největší, váží 1200 kg a pochází z roku 1773. Benjamínkem v této trojici je pak zvon Václav z roku 1950. Chcete si zdejší zvonění poslechnout? Do Slavoňova se dostanete po modrém turistickém značení z Nového Města nad Metují přes Rezek a Blažkov.

Interiér zdobí granátová jablka
Vzácná je v tomto kostele také vnitřní výmalba. Ta na stěnách, stropech a na kostelním kůru je vůbec nejstarší. Specifickým unikátem je kazetový strop s 320 let starými pestrobarevnými ornamenty. Každá kazeta s přírodním motivem je navíc originál. Kde se tak vzácné malby zachycující slunné motivy z Itálie v roubeném kostelíku v Česku vlastně vzaly? Traduje se, že v té době putovali krajem tři italští malíři do Slezska. Jeden z nich cestou onemocněl, a tak ve Slavoňově hledali pomoc u místních lidí. Z vděčnosti pak vymalovali celý kostel, ovšem pro české země byly tyto motivy v té době spíš exotické. Vedle vinné révy totiž interiér kostelíka vyzdobili třeba granátovými jablky a dalšími „podivuhodnými“ rostlinami.
Zdroje: www.kudyznudy.cz, strednicechy.rozhlas.cz, www.novinky.cz