NBA přitvrzuje. Pokuta až 23 milionů, pokud tým nechá odpočívat klíčové hráče

Přidat na Seznam.cz

Vedení basketbalové NBA zvažuje, že podnikne kroky proti týmům, které se rozhodnou během zápasů vysílaných celostátní televizí posadit své klíčové hráče na lavičku. Podle Adriana Wojnarowského z ESPN by se takové praktiky trestaly vysokými pokutami.

V zápasech (nejen) NBA je běžné, že klíčoví hráči sedí na lavičce za rozhodnutého stavu anebo v zápasech, ve kterých danému týmu ze sportovního hlediska již o nic nejde. Vedení soutěže však myslí na diváky v hledištích, ale i u televize nebo na streamu. Přeci jen, divák platí za to, aby viděl v akci největší hvězdy, ne jejich náhradníky.

Návrh bude předložen takto: pokuta 100 000 dolarů (2,3 mil. Kč) za první porušení pravidel, za druhý přestupek navýšení na 250 000 dolarů (5,75 mil. Kč) a následně další 1 milion dolarů (23 mil. Kč) za každé jednotlivé porušení.
Zatím je ve znění návrhu více otázek než odpovědí. Například bude tým potrestán pokutou za to, že na lavičku posadí pouze jednu hvězdu, nebo je nutné, aby mezi náhradníky sedělo více hvězdných hráčů?
A pod čím si můžeme představit hvězdného hráče?
Tato definice údajně zahrnuje hráče, kteří v posledních třech sezónách dosáhli ocenění, jako je účast v All-Star týmu nebo jmenování do nejlepší sestavy (pětky) ligy.

NBA tímto krokem podle deníku Marca reaguje na nedávný trend, kdy týmy nechaly odpočívat své nejlepší hráče, jako jsou LeBron James nebo Kawhi Leonard, aby je šetřily pro play-off. Podle uvažovaného memoranda by měl vždy odpočívat jen jeden hvězdný hráč.

Osud návrhu je nyní v rukou Rady guvernérů, která o jeho zavedení rozhodne na svém středečním zasedání.

Zdroj: ESPN, Marca