Náročný pravopisný kvíz: Jen mistr získá 8/10. Méně než půlka už je ostuda. Zvládnete to?
Čeština je krásný jazyk. Stejně tak ale dokáže i potrápit. Problematika psaní i/y se nás týká nejen ve školních lavicích, ale mnohdy celý život. Velká část dospělých si dodnes není jistá, kdy které správně použít. Jak jste na tom vy?
Připravili jsme si pro vás deset otázek, které dokáží potrápit vaše mozkové závity a otestovat, jestli si ze školy ještě něco pamatujete. Otázky jsou záludné, namáhavé a mnohdy velmi nezvyklé. To vše proto, abychom vás zmátli a dokázali vám, že český jazyk není tak jednoduchý, jak se může zdánlivě jevit. Na první pohled to vypadá jasně, jakmile si ale použití zvoleného písmenka začneme v naší hlavě odůvodňovat, začneme se chytat do malé, dokonale spředené pasti.
Záludnější než se zdá
I přesto, že se jedná o náš mateřský jazyk, číhají na nás záludnosti, díky kterým se nám zavaří mozkové závity. O tom, že použití mě/mně dělá v psané češtině problém, není pochyb. Překvapivé ale je, že se mnohdy zasekneme i při tom, jaké i napsat ve větě. Ve větě, kterou běžně používáme, ale při psaném projevu získává zcela jiný rozměr. Takový, který nás může přivést do úzkých.

Není totiž nic horšího, než se rozhodnout špatně a vidět, že někdo jiný, kdo po nás text čte, správnou odpověď ví. Možná za to může moderní doba, zvykli jsme na to, že počítače za nás hrubky opraví, chytré telefony nám nabídnou možnost, jak se slovu s písmenem i vyhnout. To vše proto, abychom se nedostali do nepříjemné situace. A my toho využíváme. Možná z pohodlnosti, možná z nevědomosti. Není ale na škodu se čas od času zkusit spolehnout na to, co jsme si ze školních lavic odnesli, a vyzkoušet si, jestli bychom dokázali obstát i dnes.
Dnes nám nejde o známky, ale o vlastní čest
Pravopis není jen nepříjemný předmět na škole. Pravidla, která nám byla vtloukána do hlavy a nám se zdála nesmyslná. Pády, předložky a příslovce, které nám nedávaly smysl. Určování věty hlavní a vedlejší, téma, u kterého jsme často přemýšleli, na co nám v životě vlastně bude. A přesto nás tato neznalost nyní může dostat do nepříjemné situace. Hrubka v životopise, firemním e-mailu nebo v letáku reprezentujícím firmu. A malér je na světě.

V době, kdy za nás naši páci opravují a kontrolují počítače, jsme se přestali soustředit na svůj vlastní úsudek a vědomosti. A to je škoda. Mnohdy nám totiž v hlavě utkvělo mnohem více, než si myslíme. A právě proto jsme si pro vás připravili tento kvíz. Kvíz, který otestuje vaše vědomosti a ukáže vám, že jazyk může být krásný a záludný zároveň. A odpovědět na něj bezchybně dokáží jen ti nejbystřejší z nás. Ti, kteří se šprtali i během přestávek a neměli problém najít větu hlavní i ze spaní.
Ověřte si znalosti v našem kvízu
80–100 %
Vaše znalosti českého jazyka jsou neuvěřitelné. Nenecháte se nachytat ani na opravdu záludných otázkách a poradíte si snadno s jakoukoliv překážkou, kterou si pro vás český jazyk připraví. Ostudy v práci ani mezi kamarády se bát nemusíte.
50–70 %
I přesto, že vám pár detailů uniklo, český jazyk je vaší silnou stránkou. Je vidět, že se ještě stále plně nespoléháte na počítač a se psaným dopisem byste si poradili sami.
30–40 %
Pravidla českého pravopisu by se měla vrátit na váš noční stolek. Díky tomu si doplníte mezery, které nyní máte, a budete překvapeni, jak rychle vám rozpoznání české gramatiky poté půjde od ruky.
0–20 %
Čeština patrně není vaší silnou stránkou. Pokud po vás šéf bude chtít napsat firemní dopis, nebojte se to přiznat a před jeho odesláním se raději poraďte s kolegyní.