Tohle je největší mor zahrad: Češi, bacha! Kvůli téhle chybě sklidíte akorát plíseň, smrad a zklamání
Vykukuje z předzahrádek i z okrasných záhonů ve veřejné zeleni a doporučují ji dokonce v televizních pořadech o zahradničení. Přitom jde podle mnoha odborníků o dávno překonanou záležitost, která zahradě spíše škodí, než prospívá. Jde totiž o ropný produkt, který půdu udusá tak, že se stává mrtvou a neúrodnou. Obnova života pak trvá řadu let. Nepomůžete si, ani když si z ní vyrobíte plot.
Tahle pomůcka zahrádkářů byla v posledních letech oblíbená zřejmě víc, než by si zasloužila. Zahrádkáři do této textilie ve velkém vysazovali stromky či keře, dokonce sloužila jako podklad pod zahradní jezírka či bazény. Jenže to je právě ten problém. Tahle věc totiž omezuje v půdě proudění vzduchu, přehřívá ji, a také ničí mikroorganismy, které jsou potřeba ke kypření a správnému růstu rostlinek.
Kvůli ní půda umírá
Navíc při rozkladu může textilie, o které je řeč, uvolňovat škodlivé mikroplasty. A to už je pořádný průšvih. Mikroplasty v půdě totiž nejenže mění množství i velikost pórů, ale také snižují schopnost půdy zadržovat vodu. Navíc jsou takzvaně hydrofobní, takže se na ně voda nedokáže navázat jako na jiné částice v půdě. I když se uvádí, že v zahradě mohou tyto textilie chránit rostliny před mrazem či škůdci, udržovat vlhkost na záhonech nebo bránit tomu, aby se vám v záhonech rozrostl plevel, ani to nepřevýší všechna její negativa. Půda pod touto textilií se totiž zhutňuje a postupně se stává mrtvou. Řeč je o geotextilii, tedy o chemické mulčovací textilii z černé netkané fólie.

Jde to i bez ní?
Skoro to vypadá, že se bez ní žádná zahrada neobejde, jenže je to skutečně tak? Zkušenosti podle odborníků na zahradničení mluví jasně. Geotextilie je sice materiál, vyrobený ze speciálních polymerních vláken pletených v rovině, takže slouží je zpevnění půdy a ochraně vrstev před jejich promícháním. Proč se tedy od ní nyní odborníci distancují? Důvod je velmi pádný. Chemická mulčovací textilie totiž brání životu nejenom všem půdním živočichům, ale i všemu, co v půdě pěstujete. Těm se totiž bez přirozeného humusu vůbec nebude dobře dařit. Co na tom, že ochrání porost před kroupami, ptáky, zvěří a škůdci, a že v zimě působí asi jako sněhová pokrývka. Sečteno a podtrženo, tahle věc tiše ničí půdu i zdraví celé rodiny. O krásné zahradě plné života, pestrobarevných květů a šťavnatých dozrávajících plodů si s touto fólií přikrytou vrstvou mulče můžete nechat jenom zdát.
Zabrání růstu plevele, ale…
Když už se nehodí na výsadku jahodových záhonů ani k pěstování brambor, co takhle vyrobit si z geotextilie plot? Ani to ale nemusí být nejlepší volba. Geotextilie jsou propustné a často se rychle opotřebovávají. Velmi snadno je může poškodit vítr a jsou náchylné ke znečištění. Může se rychle roztrhnout, což jí nepřidá nejen na vzhledu, ale hlavně na funkčnosti. Navíc stíní, a tak počítejte s tím, že se vám kvůli ní dostane do zahrady méně slunečního světla.

Geotextilie ne, ale jaká je alternativa?
Čím je tedy dobré geotextilii v zahradě nahradit? Jedním z řešení je podle zahrádkářů agrotextilie, která se používá k hubení plevelů a zpevňování půdy v zemědělství. Jde o materiál, který pomáhá zadržovat vlhkost v půdě, zabraňuje dospívání a přehřívání kořenové zóny rostlin. Navíc má vynikající prodyšnost, takže umožňuje pronikání vzduchu a vody. Zajistí normální výživu rostlin a díky dobré propustnosti vody se vám v zahradě nebudou tvořit louže. Chodníky v zahradě tak budete mít suché i po dešti.