Češi, bacha: Tahle chyba v cestovním pasu vás může stát dovolenou. A platnost to není
Na letišti jste včas, zavazadlo se vejde do hmotnostního limitu, odbavení také proběhlo – vše se zdá být v pořádku a vy už si pomalu chcete oddychnout, že všechny ty letištní formality máte za sebou. Jenže právě v tomto bodě vaše cesta může rázem skončit, a to ještě před samotným odletem.
Stovky lidí na tuhle chybu doplatí přesně v tomto bodě své cesty za dovolenou či prací. Nejde o platnost pasu – nejčastějším důvodem, proč vás letištní kontrola odmítne pustit na palubu, je poškozený nebo nečitelný pas.
Fleky, oslí rohy, natržené stránky – i drobné poškození může být problém
Možná vám pas zmokl v batohu, možná jste ho měli položený na stolku vedle kávy a pár kapkami ho potřísnili, možná jste ho ve spěchu hodili do batohu či tašky jen tak. Všechno toto necitlivé chování může vést k umaštěným flekům, natrženým a zmačkaným rohům, dokonce k rozmazaným a nečitelným údajům. A právě takováto (ač sice možná malá) poškození jsou podle úřadů nejčastějším kamenem úrazu. Jakmile je v pase jen něco málo k nepřečtení, natržená stránka apod., doklad přestává být platný. A to i v případě, že jeho platnost ještě zdaleka neskončila.
„Cestovní doklad se stane neplatným, jestliže zápisy v něm uvedené jsou vzhledem k poškození nečitelné, je porušena jeho celistvost, nebo obsahuje neoprávněné zápisy,“ potvrzuje referentka z oddělení cestovních dokladů Magistrátu města Plzně.

Kontrola pasů je přísná, rozhoduje i míra poškození
Zda je pas ještě použitelný, nebo už ne, posuzuje letištní kontrola individuálně. „Oslí rohy“ neznamenají problém, ale jakmile je jakýkoliv údaj nečitelný nebo je pas výrazně poškozený, můžete si být jisti, že do letadla už nenastoupíte.
„O skončení platnosti cestovního dokladu rozhodne kterýkoliv orgán příslušný k vydání cestovního dokladu, pokud je poškozený tak, že zápisy v něm jsou nečitelné nebo je porušena jeho celistvost,“ připomíná mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Co dělat, když zjistíte, že je váš pas poškozený?
V případě, že si všimnete poškozeného pasu, zažádejte si o pas nový. Pokud nemáte čas na standardní lhůtu, během které se pas vyhotoví, můžete si připlatit za výrobu do pěti dnů nebo expresně do 24 hodin. Nikdy se nesnažte poškození maskovat, jakákoliv vlastní oprava může být důvodem k okamžitému odebrání pasu.
Před každou cestou letadlem svůj pas zkontrolujte s dostatečným předstihem, ať máte čas na jeho výměnu. Noste ho vždy v pevném a voděodolném obalu, který jej ochrání před vlhkostí, politím, pomačkáním apod. Chraňte ho před vodou, ohněm, ale i slunečním zářením a vysokými teplotami, které mohou poškodit čip. Nenechávejte pas volně v batohu nebo tašce, přiřaďte mu speciální přihrádku, zamezíte tak natržení a pomačkání, navíc budete v případě potřeby vždy vědět, kde ho máte.

Jak vyřídit nový pas?
Pokud před cestou zjistíte, že by váš pas mohli při kontrole uznat neplatným, raději si vyřiďte průkaz nový. Žádost podáte na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností, není nutné se vracet do místa trvalého bydliště – a v hlavním městě na úřadech městských částí Praha 1 až 22. S žádostí se na úřad musíte dostavit osobně. Pas si lze vyzvednout na kterémkoliv jiném úřadu, s výjimkou expresního vyřízení do 24 hodin, pro ten je nutné si zajít na Ministerstvo vnitra v Praze.