Tahle změna ovlivní každého majitele zahrady: Nový zákaz platí od března všude a hrozí vysoké pokuty
Tento měsíc vzešla v platnost novela zákona, která se týká zejména všech zahrádkářů a majitelů pozemků. Jedná se o zákaz, jehož cílem je zachovat co nejnižší úroveň znečištění ovzduší v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje a únosného zatížení území. Sankce za nedodržení tohoto zákazu mohou být hodně nepříjemné.
Jelikož pomalu začíná zahradní sezóna, mnozí lidé už vytahují nářadí z kůlen a vrhají se na první práce na zahradách. Ještě než se však chopíte hrabiček a uklidíte ze svého pozemku listí, které jste tam nechali přes podzim a zimu ležet, měli byste vědět, jak tento přírodní odpad legálně zlikvidovat. Možnosti se totiž poněkud zúžily.
Co se mění?
Pokud jste byli zvyklí v rámci úklidu zahrady na jaře pálit shrabané listí a další přírodniny, tak vás nejspíše nepotěší, že výše zmíněné omezení se týká právě této činnosti. Novela zákona o ochraně ovzduší totiž přísně zakazuje právě pálení listí, trávy a další biomasy za účelem jejich likvidace.
Ani dříve však zákon pálení bioodpadu úplně nepovoloval. Nicméně ještě do začátku března letošního roku to bylo možné provádět na základě výjimek, které stanovovaly obecní vyhlášky. To se však s novelou mění a od 1. března 2025 už pro tento způsob likvidace bioodpadu žádné výjimky neplatí.

Na tuto změnu si dejte pozor, protože nový zákaz platí od března všude a hrozí za něj vysoké pokuty. Výši sankcí určují samotné obce s rozšířenou působností, které dané přestupky prošetřují. Za nedodržení tohoto zákazu vám dle zmíněné novely zákona může být udělena pokuta ve výši až 50 tisíc korun.
Co se týká rekreačního rozdělávání ohňů, tak to můžete provádět i nadále. Uvedený zákaz se totiž nevztahuje na suché, nekontaminované dřevo. Díky tomu novela zákona výrazně neovlivní ani pálení čarodějnic či jiné tradice spojené se zapalováním ohňů. Podmínkou samozřejmě zůstává, že pálit je možné jen povolené materiály.
Jak tedy nakládat s bioodpadem?
Přes zmíněný zákaz by však likvidace listí a trávy neměla být až takovým problémem. Nejjednodušší způsob, jak s těmito přírodninami naložit, je jejich uložení na kompost. Vzhledem k tomu, že listí i tráva se rozkládají velmi rychle, nemusíte se bát, že by vám na zahradě kvůli bioodpadu brzy došlo místo.
Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete odpad kompostovat, je k dispozici široká síť sběren, kde jej můžete bezplatně předat. Některé české obce navíc v zahrádkářských oblastech poskytují svým občanům velkoobjemové kontejnery, kam můžete shrabané listí, trávu, větve a další přírodniny vyhodit.

Proč je pálení listí nežádoucí?
Výše uvedený zákaz se vztahuje na přírodní odpad, který je buď znečištěný, nebo zamořený chemickými látkami (například ředidly a barvami). Shrabané listí, vlhká tráva nebo třeba čerstvé větve se nesmí pálit z toho důvodu, že při tomto procesu dochází k nárůstu koncentrací znečišťujících látek v ovzduší kolem ohniště.
Někteří lidé se mylně domnívají, že pokud pálí přírodní materiál, tak vzniklý kouř je neškodný. Opak je ale pravdou. Takový kouř je totiž zdrojem nebezpečných látek, které vznikají v důsledku nedokonalého procesu hoření. Za nejběžnější škodliviny, které se nacházejí v takovém dýmu, se považuje oxid uhelnatý, jemné prachové částice, oxid dusíku a síry, benzen a další látky.
Problémem tak není pouze samotné znečišťování ovzduší, ale i vdechování kouře, který vzniká spalováním výše uvedených materiálů. Někteří jedinci na sobě mohou dokonce i po relativně krátkém vystavení kouři pozorovat zhoršené fungování kardiovaskulárního systému. Uvedené však bohužel platí i pro spalování dřeva.
zdroje: idnes.cz, e-sbirka.cz, novinky.cz, hradec.rozhlas.cz, denik.cz, plzen.rozhlas.cz