Myslíte si, že patříte mezi bohaté Čechy? Pokud nevyděláváte tolik, tak ani náhodou
V České republice mnoho lidí svými příjmy nedosáhne ani na aktuální výši průměrné mzdy. Přesto se však najdou tací, kteří ji několikanásobně převyšují. Abyste se mohli považovat za bohatého Čecha, měly by vaše příjmy a hodnota vašeho celkového majetku dosahovat určité minimální hranice.
Společnost se standardně dělí do tří základních tříd s ohledem na životní úroveň a sociální postavení – buď do nižší, střední nebo vyšší třídy. Ty sociologové ještě dále stratifikují, takže se můžete setkat i s pojmy jako je například spodní třída nebo nejnižší třída.
Kdo se řadí do střední třídy?
Střední třída je pojem, kterým se už ve středověku a ranném novověku označovali lidé nacházející se s ohledem na výši jejich majetku a společenské postavení někde mezi šlechtou a nižší sociální vrstvou. V té době se jednalo především o řemeslníky a měšťany, kteří sice nebyli až tak bohatí, ale zároveň si nežili ani nijak špatně.
V moderním pojetí se střední společenská třída dělí ještě na dvě kategorie, a sice na nižší a vyšší střední třídu. Parametrem, od něhož se toto zařazení odvíjí, je socioekonomické postavení daného jedince. To znamená, že se bere v potaz jednak výše jeho příjmů, majetkových poměrů a jeho životní úroveň, a pak také jeho postavení ve společnosti. Všechny zmíněné faktory se přitom vzájemně ovlivňují.
Existuje několik charakteristických znaků, jež jsou společné pro všechny jedince spadající do střední třídy. Tyto osoby mají podobnou životní úroveň, co se týká bydlení a volnočasových aktivit. Stejně tak je spojuje snaha o dosažení vyššího vzdělání a získání profesní kvalifikace. Kromě toho lidé ze střední třídy inklinují k tomu pořídit si vlastní nemovitost a často se angažují v různých komunitních či politických aktivitách.

Pokud bychom chtěli střední třídu definovat na základě příjmů, pak by se mělo jednat o osoby, jejichž příjmy dosahují zhruba výše průměrné mzdy. Tu pro rok 2025 Ministerstvo financí stanovilo na částku 46 557 Kč. Samozřejmě je ale potřeba brát ohled na to, v jakém kraji a městě dotyčný jedinec žije. Průměrná mzda v Praze bude totiž výrazně vyšší než například průměrná mzda v Ústí nad Labem.
Bohatý Čech vydělává více než 120 tisíc měsíčně
Ještě v roce 2017 stačilo pro to, abyste se zařadili mezi bohaté Čechy, mít čisté měsíční příjmy vyšší než 50 tisíc korun. V roce 2022 ale proběhl nový průzkum, z jehož dat je patrné, že se situace značně změnila. Sázková společnost Sazka v té době provedla mezinárodní šetření, v rámci kterého zjišťovala, jak vysokým majetkem je potřeba disponovat a jakých příjmů musíte dosahovat, abyste v České republice byli považováni za bohaté.
Z průzkumu vyplývá, že hranice hodnoty majetku pro zařazení se do vyšší třídy zůstává stále 10 milionů korun. Nicméně změnil se pohled na výši čistých příjmů. V očích společnosti tak budete bohatým Čechem za předpokladu, že si měsíčně vyděláte 120 tisíc korun a více, což je více než trojnásobek aktuální průměrné mzdy.

Jaké je průměrné jmění českých domácností?
Český statistický úřad společně s Českou národní bankou provádí od roku 2020 šetření, které mapuje finanční situaci českých domácností. Cílem tohoto průzkumu je tedy získat údaje o majetkových a finančních poměrech obyvatel ČR. Výstupem je pak takzvaný ukazatel čistého jmění domácností neboli hodnota celkového majetku ponížená o případné dluhy domácností.
Zmíněný průzkum probíhá vždy po celý rok, a to obvykle od února do února. Údaje se přitom zjišťují prostřednictvím osobního rozhovoru tazatele s respondentem. Podle výsledků šetření z roku 2022 bylo průměrné jmění českých domácnosti necelé 4 miliony korun, zatímco medián čistého jmění činil v témže roce téměř 3 miliony korun.
Zdroje: idnes.cz, statistikaamy.csu.gov.cz, medium.seznam.cz, csu.gov.cz