Myslíte si, že nejznámější české památky máte v malíčku? Průměrný Čech nezvládne správně víc než tři otázky. Jak si stojíte vy?
Ačkoliv se mnoho z nás považuje za kované vlastence, kteří svoji zemi znají naprosto dokonale a není nic, co by je mohlo překvapit, občas se stane, že něco neví ani ten nejznalejší ze všech. Však jak by taky někdo mohl znát vše? Naše země je malá, ale velikost vyrovnává bohatou mnohasetletou historií, která občas zamotává hlavu i profesionálním historikům, kteří jejím bádáním strávili většinu života.
Pokud si opravdu myslíte, že už vás nemůže nic překvapit, zkuste odpovědět na naše otázky týkající se těch nejznámějších českých památek a uvidíte, jak si skutečně stojíte. Témata prověřují kulturně-historický kontext, který je základním stavebním prvkem každého státu. Jste ryzí Češi, kteří o své rodné zemi vědí i ty nejmenší detaily?
Který náš hrad se pyšní slavnou věží, z níž švec Jíra zachránil svoji Jasněnku?
Asi byste hledali hodně dlouho, než byste našli Čecha, který nezná tradiční českou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Už od roku 1987, kdy měla svoji premiéru, je stálicí televizních programů především ve svátečním čase.
Víte ale, kde se tento skvost české kinematografie pod taktovkou Zdeňka Trošky natáčel? Který hrad, prohlášený v roce 1999 kulturní památkou, se může pyšnit dominantou v podobě hlásné věže, která si zahrála v mnoha filmech?
Pokud tipujete Bouzov, máte naprostou pravdu. Tento původně středověký hrad, přestavěný do nynější podoby na přelomu 19. a 20. století, je historickou perlou střední Moravy. Svým zachovalým vzhledem a nezaměnitelným romantickým prostředím přitahuje filmaře už několik desetiletí, a proto se může chlubit pěknou řádkou snímků, v nichž si zahrál hlavní roli.

Ve které uličce najdete domečky velké jako dlaň, kde žili řemeslníci a prý i alchymisté?
Že je to nápověda, která vám příliš nepomohla? Až se dozvíte, které české památky se týká, budete si jistě klepat na čelo, že to přece velmi dobře znáte.
Dnes pestrobarevné domky, které vznikly na sklonku 16. století, kdy českým zemím vládl tak trochu podivínský habsburský monarcha Rudolf II., lákají nejen české, ale i zahraniční turisty. Návštěvníky překvapují svojí velikostí. Jsou roztomile malinké, ale přesto útulné. Svému účelu sloužily až do poloviny 20. století, kdy se z nich odstěhovali i poslední obyvatelé. Je až k neuvěření, jak dlouho odolaly zuby času.
Svého času zde žili velikáni literárního i kulturního světa. Tím nejznámějším byl jistě proslulý a velmi komplikovaný spisovatel Franz Kafka.
Za celou staletí trvající historii se v nich střídali různí příslušníci panovníkovy družiny a také řemeslníci, pro které byla uzounká ulička ideálním místem k podnikání, neboť se na ně vztahovaly mírnější cechovní předpisy. A právě těm nejbohatším výrobcům, zlatníkům, vděčí celá ulička za své jméno. Je to Zlatá ulička spadající pod správu Pražského hradu.

Na jakém českém hradě se dle legendy skrývala brána do jiného světa?
Nepřehlédnutelná a specifická silueta hradní zříceniny pyšně se tyčící na čedičové skále, která rozhodně neunikne pozornosti žádného návštěvníka Českého ráje. Už víte? Ne? Tak pokračujme v nápovědách.
Hrad si na unikátní sedlině sopečného původu postavili ve 14. století pánové z Vartenberka. Když jejich rodová linie skončila, hrad zchátral a proměnil se v pozůstatky, které přitahují turisty i geology, kteří jsou unesení celým geologickým podložím nemajícím v Čechách obdoby.
S dávno zaniklým hradem se pojí spousta zajímavých legend. Ta nejtajemnější z nich mluví o tom, že se v hluboké propasti pod hradem skrývá brána do jiné dimenze. Tak už jste se dovtípili, že se jedná o hrad Trosky? Věříme, že ano.
Pokud jste věděli odpovědi na všechny naše otázky, gratulujeme. Jste opravdovým znalcem naší historie a kulturních památek. Ale i vy, co jste nebyli úspěšní stoprocentně – nezoufejte, příště budete mít větší štěstí.
zdroje: regiony.rozhlas.cz, hrady-zamky-cr.cz, denik.cz