Muži trpí v tichosti: Jak poznat chronickou bolest celého těla
Chronická bolest celého těla může být nepříjemným problémem. Ačkoli jí trpí převážně ženy, postihuje rovněž muže. U nich se nicméně kvůli kulturním a dalším vlivům často tolik neřeší. Mnozí pánové tak trpí potichu.
Chronická bolest celého těla má své medicínské označení. Jedná se o tzv. fibromyalgii, jež je charakterizována jako onemocnění, které provází celková tupá bolest svalů a jejich ztuhlost. S primárními symptomy se nicméně vyskytují i další příznaky, mezi které patří slabost, chronická únava, vyčerpanost, poruchy spánku nebo psychické a kognitivní potíže (např. negativní vliv na paměť). Není tedy divu, že působí velmi záporně na život postižených jedinců. Ačkoli se jedná převážně o ženy, dlouhodobě bývají danou chorobou sužování také muži.

Jaké jsou příčiny fibromyalgie?
Ačkoli přesný mechanismus vzniku fibromyalgie není doposud úplně znám, ví se, že symptomy se mohou často objevit po fyzickém traumatu, operaci, infekci nebo psychicky vypjatém období. Existují ovšem i případy, kdy se symptomy postupně akumulují, takže nemoc „nespustí“ jediná událost. Vyvolat či zhoršovat průběh chronické bolesti celého těla může kupříkladu revmatoidní artritida, osteoartróza, Bechtěrevova nemoc, dráždivý tračník, případně deprese a úzkosti.
Vyskytuje se hlavně u žen, u mužů se tolik neřeší
Fibromyalgie postihuje 2 až 4 % světové populace. Podle jiných zdrojů ovšem jde dokonce o 3 až 10 % jedinců. To ale není zase tak důležité. Podstatnější je skutečnost, že dle všeho postihuje převážně ženy, a to obvykle ve věku 40 až 70 let. Osoby ženského pohlaví mají skutečně vyšší pravděpodobnost, že se u nich dané onemocnění rozvine, na druhou stranu se zdá, že se výzkum na ženy zaměřil až příliš, takže mnoho případů u mužů zůstalo nepovšimnuto či nepochopeno.
Mnozí pánové přitom trpí v tichosti, často z kulturních a psychologických důvodů. Ačkoli se v tomto ohledu společnost zrovnoprávňuje, stále je tak nějak normální předpokládat, že zranitelnost je spojena se ženami a nehodí se k představě mužnosti. K celému problému zřejmě přispívá také lékařská věda, neboť podle některých studií jsou u mužských pacientů stejné symptomy (bolest ve více oblastech těla) často diagnostikovány jinak. V lékařských zprávách se tedy mnohdy objevuje jiná příčina než fibromyalgie.
Výše zmíněný společenský tlak, genderové stereotypy a vzniklé psychické bariéry mohou vést k tomu, že muži s celkovou bolestí celého těla méně vyhledávají lékařskou pomoc, případně bagatelizují příznaky daného onemocnění. Jenže to pochopitelně není ideální stav. Jak ještě zmíníme níže, trvalé vyléčení sice nelze očekávat, léčba ale může výrazně ovlivnit kvalitu života pacientů. Muži by tedy rozhodně měli být aktivní a problém řešit. Fibromyalgie totiž způsobuje nejen fyzickou bolest, ale také ovlivňuje kognitivní a emocionální schopnosti postižených osob.

Léčba fibromyalgie
V současné době neexistuje na fibromyalgii žádný lék, přesto by muži i ženy trpící chronickou bolestí celého těla měli vyhledat lékařskou pomoc. Možnost trvalého vyléčení je sice nepravděpodobná, nicméně existuje. Navíc lze za pomoci léčiv kontrolovat některé příznaky – lékaři mohou pacientům předepsat antidepresiva či léky s protibolestivými účinky. Pomůže navíc i psychoterapie, cvičení nebo rehabilitace. Pacienti si zároveň mohou sami ulevit relaxací a dalšími opatřeními ke snížení stresu. Někdy je také doporučován správný příjem vitamínů ze skupiny B-komplex či vitamínu D.
Tip na závěr: zmírnit příznaky fibromyalgie mohou i některé postupy východních učení a medicíny. Vyzkoušet je tedy možné např. meditaci nebo akupunkturu.
Zdroje: The Conversation, Mayo Clinic, WikiSkripta