Mouchy zmizí jako peníze po výplatě: Když dáte ke koši tato 2 koření, budete mít klid celé léto klid
Léto milujeme pro slunečné dny, dlouhé večery a vůni grilování. Ale s teplem často přichází i nechtěná návštěva v podobě much. Bzučivé, dotěrné a otravné, dokážou pokazit i tu nejpohodovější atmosféru.
Naštěstí existuje jednoduchý, levný a hlavně přírodní způsob, jak je udržet dál. Dvě běžná koření, která se možná už teď schovávají ve vaší kuchyni. Jejich kombinace se totiž postará o to, že vaše odpadkové koše (a nejen ty) zůstanou bez obtížných hmyzích návštěvníků.

Kouzlo koření: Jak to funguje?
Skořice, sladce vonící a běžně používaná do dezertů, působí na mouchy přesně opačně než na nás. Obsahuje totiž eugenol. Látku, která narušuje čichový aparát hmyzu. Pro mouchy se tak koš stává nečitelným, ztrácí pro ně svou vůni i orientační význam. Navíc skořice sama o sobě maskuje pach odpadků.
Kajenský pepř je pak druhou účinnou složkou tohoto „komba“ proti mouchám. Ten pro změnu obsahuje capsaicin. Sloučeninu, která je ostrá nejen na jazyk, ale i pro citlivé smyslové orgány hmyzu. Mouchy vnímají pepř jako pálivý, dráždivý a kontakt s touto látkou je doslova bolí. Výsledkem je, že se koši raději vyhnou obloukem. Když tato dvě koření spojíte, vytvoříte přirozenou bariéru, kdy skořice skrývá pachy a pepř mouchy varuje.
Jak koření správně použít
Začněte tím, že důkladně vyčistíte a vysušíte dno koše. Vlhkost totiž snižuje účinek koření. Poté nasypte na dno asi čajovou lžičku skořice a menší množství kajenského pepře (podle toho, jak moc silný zrovna máte). Rozprostřete je rovnoměrně, aby vytvořily tenkou vrstvu. Když vložíte nový pytel na odpadky, je potřeba ho dát tak, abychom neuzavřeli vůně pod ním. Kolem horní části koše tedy založte pouze část pytle. Víko udržujte zavřené a směs pravidelně vyměňujte, ideálně při každé výměně pytle, nebo alespoň jednou za dva týdny.
Pokud chcete ochranu ještě zesílit, můžete přidat bobkový list, kousek vaty s octem nebo hřebíček. Všechny tyto přírodní odpuzovače hmyzu mají jednu společnou vlastnost: Mouchy je nesnášejí.

Přírodní odpuzovače i pasti
Pokud se chcete zbavit much i mimo koš, vyzkoušejte staré dobré triky, které fungovaly už našim babičkám. Například plátek citronu prošpikovaný hřebíčkem je jednoduchý, účinný a ještě příjemně voní. Stačí ho umístit na parapet nebo kuchyňskou linku. Jedlá soda smíchaná s cukrem zase vytvoří past, která mouchy přiláká, ale jejich trávicí systém nezvládne zásaditou reakci s jedlou sodou.
Jablečný ocet je dalším přírodním pomocníkem. Můžete do něj namočit hadřík nebo vatu a umístit tam, kde se mouchy nejčastěji zdržují. Skvěle fungují i esenciální oleje máty, tymiánu, levandule nebo citronové trávy. Stačí pár kapek na bavlněnou kuličku a hmyz se místu raději obloukem vyhne. Výhodou esenciálních olejů s přirozeně odpudivým účinkem je, že fungují i na jiné druhy hmyzích škůdců v domácnosti.
Tip na domácí repelent proti mouchám
Pokud byste si chtěli vyrobit vlastní repelent, který je jemný, voní svěže a přesto mouchy spolehlivě odežene, zkuste tento jednoduchý domácí recept. Vezměte malou čistou lahvičku s rozprašovačem, ideálně o objemu kolem 100 mililitrů. Naplňte ji asi do tří čtvrtin vodou. Nejlépe převařenou a vychladlou, nebo klidně i destilovanou, pokud ji máte po ruce. Do vody přidejte lžičku jablečného octa.
A teď to nejdůležitější, tedy vůně. Přikápněte deset kapek esenciálního oleje z máty peprné, citronové trávy nebo levandule. Všechny tři mají osvěžující aroma, které lidem většinou voní, ale hmyz ho považuje za rušivý a nebezpečný signál. Oleje můžete klidně zkombinovat, velmi dobře spolu fungují. Lahvičku dobře protřepejte a máte hotovo. Můžete stříkat kolem rámů oken, na záclony, ke dveřím nebo do blízkosti koše. Mouchy se těmto místům začnou vyhýbat a vy si konečně užijete klidné léto bez neustálého bzučení.