Odborníci varují: Tohle může způsobit měsíce trápení pro miliony Čechů
Už za pár dnů či týdnů začnou kvést stromy, které v kombinaci s vysoce alergenními travami mohou připravit o „klidné spaní“ až 2 miliony Čechů. Různé druhy navíc nekvetou ve stejnou dobu, a tak alergeny poletují ve vzduchu prakticky neustále. Nepříjemné příznaky se ale dají zmírnit. Podílí se na nich totiž i životní styl, včetně kouření.
Hepčí! A už to zase začíná. Kýchání, zarudlé oči, vodnatá rýma, svědění očí i kůže, potíže s dýcháním, ekzémy či pocit věčně ucpaného nosu, i když vůbec nejste nachlazení. Zkrátka měsíce krušných muk pro alergiky jsou s příchodem jara opět tady. Možná to také znáte. Jakmile rozkvetou první břízy, habry, olše, lísky, buky, šeříky či kaštanovníky a s nimi se do ovzduší dostane pylový prach, rozjede se u alergiků každoroční kolotoč neduhů.
Před bezem klekni…?
Stačí projít kolem rozkvetlého keře bezu, a může se vám zhoršit atopický ekzém, objevit kopřivka nebo na vás padne taková únava, jako byste složili vagon uhlí. I když se alergie objevují po celý rok, v jarním období počet lidí trpících tímto problémem raketově narůstá. A je jich rok od roku více, především v okruhu dětí. Je totiž až osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že pokud mají alergii rodiče, projeví se tato nesnáz dříve či později také u nich.

Alergie: epidemie 21. století
Podle odborníků trpí na pyly v ovzduší a další alergie asi dva miliony Čechů, což je téměř pětina populace, celosvětově se s alergiemi potýká již každý třetí člověk. Novinkou jsou ovšem získané alergie u dospělých, jejichž počty také narůstají. Co za tím stojí? „Udává se, že na vině je zhoršující se životní prostředí, exhalace výfukových plynů, používání chemikálií, které na jedné straně oslabují náš imunitní systém, a na druhé straně i narušují pylová zrna, která se pak stávají více agresivními a vyvolávají nepřiměřenou odpověď organismu,“ vysvětluje pediatrička Hana Rázgová. Doplňuje, že na vině může být i nezdravý životní styl, kouření, jiná doprovázející chronická onemocnění a přecházení a nedoléčování infekcí, které imunitní systém jedince také oslabují.
Jsme alergičtí v podstatě na všechno
Vedle pylových alergií trápí populaci také alergie potravinové či nepřiměřené reakce našeho imunitního systému na plísně či hmyzí bodnutí. Stejně tak na domácí mazlíčky, chlad a další běžné zevní alergeny, které jsou součástí našeho okolí. Existuje dokonce kategorie zimních alergií, které vypadají jako běžné nachlazení. Nejde přitom o žádnou banální záležitost, nad kterou by se mělo mávnout rukou. Naopak. V extrémním případě může totiž alergická reakce vyvolat anafylaktický šok, který přes potíže s dýcháním vede často až k zástavě krevního oběhu. Bez okamžitého lékařského zásahu tak člověk může i zemřít. Navíc je možné, že neléčená alergie povede k rozvoji astmatu či bronchiálnímu zánětu průdušek.
Vyléčit sice (ne)jde, příznaky se ale dají zmírnit
S narůstajícím počtem alergiků stoupá také počet modernějších a bezpečnějších léků, které alergikům pomáhají. Některé jsou volně dostupné bez receptu v lékárnách. Kromě farmakologické prevence i úlevových léků k zmírnění akutních potíží existují již podle odborníků dokonce prostředky, které dokáží alergii vyléčit. Metoda alergenové imunoterapie, jak se tato léčba odborně nazývá, je přitom postavena na přesně stanovených dávkách příslušného alergenu. Zjednodušeně řečeno, organismus si na něj musí zvyknout a nevnímat jej jako tělu cizí. Stačí jen nechat si píchnout injekci, vložit tabletu pod jazyk nebo využít lék ve formě kapek. Tento účinný a bezpečný způsob ulevuje od potíží, a dokonce se jich pomáhá zbavit. A co víc? Sníží i spotřebu léků v průběhu sezóny.

Pomozte si domácími vychytávkami
Pokud nemáte zrovna po ruce antihistaminika ke zmírnění alergických projevů, zkuste si od věčného kýchání a uslzených očí ulevit „podomácku“. Vraťte se k rouškám a pokud jdete v období květu stromů a trav do přírody, vsaďte na pokrytí dýchacích cest, které průniku alergenů zabrání. Po návratu zvenku se sprchujte a umyjte si vlasy. Když venku poletují pyly, dostanou se díky větrání všude. Častěji proto stírejte okenní parapety vlhkým hadrem, vysávejte koberce a stáhněte podlahové krytiny na mokro. Utírejte denně také prach z nábytku. Prádlo sušte v tomto období raději v sušičce, nikoli venku na vzduchu.
Zdroj: www.flowee.cz, www.denik.cz, www.blesk.cz, www.idnes.cz