Mnoho Čechů to netuší: Za tuto „banalitu“ vám hrozí vysoká pokuta. V horších případech i vězení
Většina Čechů si z dovolené přiveze malou památku, která jim připomene chvíle strávené u moře. Oblíbenými suvenýry bývají mušle, kamínky nebo dokonce písek z pláží. Málokdo si ale uvědomuje, že v některých zemích je takový sběr přísně zakázán a může být považován za porušení zákona. Za vývoz těchto přírodnin hrozí nejen vysoké pokuty, ale v některých případech dokonce i trestní stíhání či vězení. Na co si tedy dát pozor, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení?
Jedním z nejznámějších případů bylo zadržení dvou českých turistů na Sardinii v srpnu 2022. Pokusili se odvézt z ostrova 6,3 kilogramu písku a mušlí, což při namátkové kontrole na letišti odhalila policie. Regionální vyhláška na Sardinii přísně zakazuje odvoz písku, mušlí, mořských oblázků a dalšího podobného materiálu. Porušení tohoto pravidla je trestáno pokutou od 500 do 3000 eur (přibližně 13 000 až 78 000 korun). Čeští turisté byli nakonec potrestáni pokutou 1000 eur (25 000 korun).

Spousta Čechů netuší, za co mohou dostat pokuty
Přesto se každým rokem najde několik turistů, kteří si chtějí ze své dovolené něco „malého“ odvézt. Mušle, kamínky, písek nebo třeba korály patří mezi nejčastější suvenýry, ale taková památka vás může přijít hodně draho – a nejen finančně. Odvážení písku a mušlí se může zdát jako neškodná činnost, ale ve skutečnosti způsobuje vážné ekologické škody. Nejde totiž jen o jednotlivé turisty, kteří si chtějí přivézt vzpomínku, ale i o spekulanty, kteří písek ilegálně prodávají online. Tento problém se natolik rozšířil, že sardinská policie upozornila na webové stránky nabízející místní písek jako suvenýr.
Písek z exotických pláží se totiž stává vyhledávanou surovinou pro dekorace, suvenýry a dokonce i sběratelské předměty. Turisté si ho odvážejí domů jako vzpomínku na dovolenou, ale někteří podnikavci vidí v jeho prodeji snadný zisk. Někteří písek umísťují do skleněných lahviček či rámečků, prodávají jej jako luxusní doplněk nebo dokonce zpracovávají do suvenýrů, jako jsou barevné vrstvené písečné obrazy či dekorativní lahve s nápisy.
V reakci na to úřady zavedly přísnější opatření, aby ochránily přírodní bohatství ostrova. Sardinie však není jediným místem, kde platí podobná omezení. Na řeckém ostrově Skiathos je přísně zakázáno sbírat bílé křišťálové kamínky z pláže Lalaria. Za porušení tohoto zákazu hrozí pokuta od 10 000 do 25 000 korun. Podobná opatření platí i v dalších přímořských destinacích, kde se úřady snaží chránit místní ekosystémy před negativními dopady turismu.
Na pozoru by se měli mít také turisté mířící do oblíbeného Egypta, odkud je přísně zakázáno vyvážet mušle, a to i prázdné, stejně jako uhynulé korály, které lze často najít vyplavené na pláži. Přestože se mohou zdát jako neškodné suvenýry, jsou nepostradatelnou součástí mořského ekosystému. Po uhynutí slouží jako úkryt a potrava pro další mořské organismy, a proto je jejich sběr zakázán. Právě do Egypta každoročně míří tisíce Čechů.

Informujte se ještě před cestou
Jak upozorňuje provozní ředitel cestovní kanceláře Ondřej Rušikvas, podobné zákazy nejsou v turistických destinacích ničím neobvyklým. „Přestože se nebavíme o stovkách prohřešků ročně, téma to určitě je. Pokud totiž k porušení zákona dojde, problém může být celkem závažný. Máme i případy, kdy lidé končí ve vězení kvůli nevinnému kamínku nebo mušli,„ varuje. V Egyptě za porušení těchto pravidel hrozí nejen vysoké pokuty, ale v krajních případech i vězení.
Turisté by proto měli být obezřetní a místo sbírání mušlí či korálů si raději odnést vzpomínky ve formě fotografií. Každá země má svá vlastní pravidla a jejich neznalost neomlouvá. Přestože se může zdát, že jde o neškodné suvenýry, jejich sběr může mít negativní dopad na přírodu a turistům způsobit vážné komplikace.
Před cestou do zahraničí je důležité se seznámit s místními zákony a předpisy týkajícími se sběru a odvozu přírodnin. Respektování těchto pravidel nejenže chrání místní ekosystémy, ale také vás zachrání před tučnou pokutou nebo jinými postihy. Pokud si nejste jisti, zda je sběr písku, mušlí či kamínků povolen, je lepší se jej zcela vyvarovat. Místo toho si můžete pořídit fotografie či zakoupit legální suvenýry, které vám budou připomínat vaši dovolenou, a to bez rizika nepříjemných problémů s úřady.
Zdroj: seznamzpravy.cz, tnova.cz, knihobaze.cz