Místo, které Češi tají: Kdyby se o něm svět dozvěděl, prasklo by ve švech. Snad už jste tu byli
Když se řekne nejhezčí místo v Česku, většina lidí okamžitě vystřelí města jako Český Krumlov, Adršpašské skály nebo třeba Pálava. Místa jsou to krásná, o tom žádná, ale také už dávno nepatří jen Čechům. Parkoviště jsou plná cizinců. Existuje však jedno místo, o kterém se skoro nemluví. Ne proto, že by nestálo za to. Právě naopak, lidé ho tají. Turistické brožurky ho obcházejí obloukem. Kdo sem ale jednou přijede, většinou se vrací.
Důvod je jednoduchý. Kdyby se o tomhle koutě republiky dozvěděl zbytek světa, zmizelo by jeho kouzlo. Ticho by vystřídal hluk a tohle místo by ztratilo duši. Krušné hory se v posledních letech mění.
Kraj dříve spojovaný především s těžkým průmyslem a opuštěnými oblastmi se dnes postupně proměňuje v místo s rozvíjející se infrastrukturou, zrekonstruovanými stezkami, novými vyhlídkami a pestrými možnostmi aktivního i klidového trávení času. Příroda si zde vzala zpět to, co jí průmysl kdysi odebral. Rozsáhlé lesy, horské louky, rašeliniště, tůně i skalní útvary dnes tvoří harmonické prostředí, které zůstává mimo hlavní proud turistického zájmu.

Výlety vhodné pro celou rodinu
Jedním z nejzajímavějších a přitom stále málo známých míst v této oblasti je zřícenina hradu Hasištejn. Nachází se v hlubokém zalesněném údolí, nedaleko města Kadaň. Přístup k hradu je možný několika trasami, které vedou buď z blízkých obcí, nebo z odstavného parkoviště u hlavní silnice. Zřícenina je částečně zrekonstruovaná a návštěvníci zde mohou vystoupat na zachovalou věž, ze které se otevírá panoramatický výhled na okolní lesy a kopce.
Hrad Hasištejn byl postaven ve 14. století a plnil především obrannou funkci. V 16. století zde sídlil známý humanista a spisovatel Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Po požáru a několika válečných událostech byl objekt postupně opuštěn. Zřícenina Hasištejn je stále jedním z nejzachovalejších gotických hradů severozápadních Čech.
Hrad stojí na vulkanickém ostrohu
Hasištejn stojí na vulkanickém skalním ostrohu v nadmořské výšce téměř 600 metrů. Dříve sloužil jako významné sídlo šlechty, dnes je volně přístupný a nabízí výjimečný výhled do okolní krajiny. Z hradu je vidět nejen na přilehlé části Krušných hor, ale také na hnědouhelnou pánev, která dodává celému horizontu zvláštní ráz.
Hrad je výjimečný nejen svou polohou, ale i tím, že k němu nevede žádná hlavní turistická tepna. Kdo chce k hradu dojít, musí projít úsekem lesa, který v létě nabízí stín a v zimě ticho a sníh. Cesta není náročná, přesto působí jako přirozený filtr. Na místě se málokdy sejde více lidí najednou. Právě to přispívá k dojmu, že se jedná o jedno z nejklidnějších historických míst v zemi.

V blízkosti se nachází několik přírodních rezervací
Celý region kolem hradu Hasištejn přitom nabízí řadu dalších možností, jak strávit den. V blízkosti se nachází několik přírodních rezervací, geologicky zajímavých oblastí a zachovalých lesních masivů. Oblast je vhodná pro pěší turistiku i cykloturistiku. Cesty jsou dobře značené a rozmanité. Lze si vybrat mezi nenáročnými trasami pro rodiny s dětmi i delšími úseky vedoucími přes náročnější terén.
Návštěvníci mohou počítat s dostupným ubytováním v okolních obcích. Menší penziony, chalupy a chaty nabízejí standardní komfort, ale bez nadbytečné komerce. Místní podnikatelé přistupují k rozvoji regionu s respektem a s ohledem na krajinu. Restaurace v okolí často pracují s regionálními surovinami a nabízejí pokrmy, které navazují na tradici české a německé kuchyně.

Oblast je dobře dostupná
Do okolí vedou železniční tratě i silnice. Vlakové spojení z Chomutova nebo Klášterce nad Ohří je pravidelné. Cesta z Prahy trvá autem přibližně dvě a půl hodiny. Přístup k hradu je možný z několika směrů. Nejčastěji volená trasa vede z vesnice Místo, odkud je hrad vzdálen přibližně dva kilometry.
Významnou roli hraje v této oblasti ticho. V dnešní době se jedná o jeden z nejvzácnějších zdrojů. V Krušných horách nejsou žádná velká města, žádná rušná centra. V noci zde není světelný smog a v létě se ozývá pouze les. Díky tomu je region častým cílem fotografů, pozorovatelů ptactva a milovníků klidných krajin.
Podle místních tady straší
Výlety po Krušných horách jsou vhodné pro rodiny s dětmi, cyklisty, běžkaře, pěší turisty i milovníky klidu a samoty. V zimě zde panují výborné podmínky pro běžecké lyžování, během léta lze využít desítky kilometrů dobře značených cyklotras. Celoročně přístupné rozhledny a naučné stezky nabízejí nejen krásné výhledy, ale také zajímavosti o místní přírodě, historii a proměnách krajiny.
K hradu se pojí i tajuplné historky. Známá je pověst, která vypráví o staré ženě, která na Velký pátek kráčela lesem kolem zřícenin hradu. Cestou se ztratila a ocitla se opět u hradu, kde usnula. Ve snu se jí zjevil hrad v plné své kráse, plný života a radosti. Ve sklepení hradu spatřila obrovské bohatství, ale když se chtěla pokladu dotknout, probudila se a zjistila, že vše byl jen sen. Tento zážitek ji však stál život, neboť krátce po návratu domů zemřela.
Zdroje: zatecko.cz, denik.cz, turisticky-magazin.cz