Přírodní úkaz v Česku nemá obdoby: Místo, kde voda bublá a země syčí jako na Islandu. Kdo neuvidí, neuvěří
Jezírka plná dramaticky bublající vody jako obsah čarodějnického kotlíku jsou velkým lákadlem, které vábí turisty do jedné nepříliš známé české rezervace. Nejsou v tom kouzla, ale velmi zajímavý přírodní úkaz. Víte, kam nejen za ním, ale také krásnou přírodou musíte vyrazit?
Poblíž Františkových Lázní se nachází národní přírodní rezervace Soos. Jde o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, které návštěvníky překvapí svým neobvyklým vzhledem. Někdo by řekl, že ze všeho nejvíce připomíná měsíční krajinu.
Místní naučná stezka vede místy, kde se kdysi dávno nacházelo jezero se slanou minerální vodou. Na zvrásněném povrchu země dosud vyvěrají minerální soli, které se zde sráží ve zvláštních světlých vrstvách.

Bublající jezírka ve skutečnosti nevaří
Jedním z největších lákadel jsou ovšem malá bublající jezírka, která vypadají, jako by se v nich divoce vařila voda. Říká se jim mofety a ve skutečnosti se v nich voda nevaří. Bublání je způsobeno unikajícím oxidem uhličitým, podobně jako v případě sopečných plynů.
Parku se občas přezdívá český Yellowstone, někomu zase připomíná přírodu na Islandu. I přesto, že jde o velmi zajímavou lokalitu, v ní většinou davy turistů nepotkáte, a tak si budete moci užít poklidnou procházku.
„Pokud bude pěkně, procházku rezervací vřele doporučuji. Vody je dostatek, v prohlubních to bublá jak o závod. Jakmile však bude počasí nepříznivé a povalový chodník namrzlý, musíme naučnou stezku uzavřít. Jde o bezpečnost,“ uvedla Markéta Hrušková z místního infocentra.
Výlet zvládnete i s minimální kondicí
Výlet do rezervace Soos se hodí opravdu pro celou rodinu. Základní trasa měří jen 1,2 kilometru a je skutečně nenáročná. Po celou dobu půjdete po úhledných dřevěných chodníčcích, a tak můžete s sebou vzít i děti nebo prarodiče. Zvládnete to dokonce i s kočárkem nebo invalidním vozíkem.
Cestou rozhodně není možné minout zmiňované mofety. Kromě bublání si někdy můžete všimnout také zvláštní páry, která v zimě dokonce zamrzá a tvoří až několik desítek centimetrů vysoké útvary, kterým se říká zimní růže.
Uvidíte také rašeliniště, na kterých rostou vzácné druhy rostlin. Jedny z nejzajímavějších jsou nejspíš masožravé rosnatky. Půjdete také kolem minerálních pramenů, z nichž některé obsahují vodu, kterou je možné ochutnat. Spíše než kulinářský zážitek to ale bude zajímavost, chuť je totiž opravdu velmi specifická.
Hned u vstupu do rezervace se nachází také malé přírodovědné muzeum. Dozvíte se v něm o místní historii, geologických procesech a také rostlinách a živočiších, které zde můžete potkat. Děti pravděpodobně potěší část expozice věnovaná prehistorickým zvířatům.

Nevynechejte ani záchrannou stanici zvířat
Jak se sem dostanete? Protože Soos leží jen šest kilometrů od Františkových Lázní, dojedete sem pohodlně autem nebo třeba na kole. Milovníci veřejné dopravy ale také nebudou zklamaní. Dopravit se sem totiž lze také vlakem. Vystoupit je nutné na stanici Nový Drahov, odkud poté dojdete zhruba kilometr pěšky.
Pokud by vám prohlídka rezervace nestačila, v jejím těsném sousedství se nachází ještě záchranná stanice pro volně žijící živočichy, kterou je také možné navštívit. Můžete tak svým potomkům ukázat zástupce zvířat, která v české přírodě běžně najdeme, aniž byste museli vyrazit do rušné zoologické zahrady. Objevíte tam ale také moderní badatelny, ve kterých si můžete rozšířit své znalosti týkající se přírody.
Správce Zdeněk Soukup, který zodpovídá nejen za rezervaci, ale také záchrannou stanici, má přitom s útočištěm pro zraněná zvířata velké plány. Kromě neustálého zlepšování péče má také další vizi. „Plánujeme otevření SOS animal boxu. Je to takový babybox pro zvířata. Lidé do něj budou moci umístit zvíře i v naší nepřítomnosti. My se o tom dozvíme okamžitě prostřednictvím SMS zprávy. V budoucnu zde plánujeme zřídit i zookoutek, kde by si děti mohly prohlédnout některá zvířata zblízka, případně je i nakrmit,“ uvedl.
Zdroje: Kudyznudy.cz, iDnes.cz, Zivotcestovatele.cz, iDnes.cz