Nejkrásnější horská oblast Evropy, kam turisté nejezdí. Už dlouho nebude tajemstvím. Brzy sem budou chtít všichni
Uprostřed Evropy existuje místo, které svou krásou předčí i slavné Alpy, ale masová turistika ho dosud nezasáhla. Pohoří Fagaraš v Rumunsku je jedno z nejkrásnějších míst Evropy, a přesto se o něm moc neví. Kdo sem zavítá, zažije hory v té nejčistší podobě.
Představte si místo, kde nenajdete ani živáčka, jen divokou přírodu a naprostý klid. V nejvyšších rumunských horách to stále platí a na rozdíl od přeplněných alpských středisek tu nepotkáte davy turistů, ale jen pár nadšenců. A právě v tom spočívá kouzlo těchto hor, které si stále uchovávají svou původní podobu. I když Rumunsko není typickým cílem milovníků hor, pohoří Fagaraš rozhodně stojí za návštěvu.

Divoká krása pohoří Fagaraš
Liduprázdné rumunské hory nabízí nadmořskou výšku až 2500 metrů v člověkem netknuté přírodě. Nejvyšší rumunské pohoří Fagaraš, přezdívané též Deštivé hory, je možná poslední divočina v Evropě a jeho druhý nejvyšší vrchol Negoiu je prý taková malá K2. Fagaraš je sice nejvyšší z rumunských hor, ale že by to snad znamenalo dlážděné chodníky a hotelovou infrastrukturu, to se říct nedá. Hory jsou zde, až na pár výjimek kolem jezera Balea Lac, prázdné, na přelomu července a srpna je tu celkově málo turistů a celý den tady potkáte jen pár podobně odhodlaných dobrodruhů. Překonání hřebene vyžaduje odvahu a je poměrně náročné. Znamená to nést si všechny zásoby minimálně na 5 dní na zádech, mnohdy v poměrně náročném terénu a při nepřízni počasí. Místní hory jsou nádherné, ale také divoké a drsné.
Proč se sem vydat
V těchto civilizací téměř nedotčených horách najdete drsnou, ale zároveň romantickou přírodu, ostré skalnaté vrcholy, zelené pastviny plné ovcí a pastevců i hluboké pralesy. V lesích žije mnoho druhů zvěře, včetně kamzíků, rysů a medvědů. V celém pohoří je také téměř stovka jezer a ples s průzračně čistou vodou a pod jižními svahy je zbudována přehradní nádrž Vidraru. Jezero Bâlea, ve výšce 2034 metrů, je zasazeno mezi zelené vrcholy, září oslnivou modří a jeho křišťálová voda láká každého k zastavení. Pohořím vede mnoho turistických tras, pohodlné túry vedou na dva nejvyšší vrcholy. Nejnáročnější úsek přechodu je pak Drakulova soutěska, kde jde podle místních často o život. Na horách můžete přenocovat u jezer, v útulnách nebo v horských chatách. Jezera leží většinou pod nějakým sedlem, jsou tedy v závětří a budete tu v bezpečí v v nepříznivém počasí. Útulny, které bývají přímo na hřebenech hor, také představují bezpečné zázemí. Jsou to plechové boudy s patrovými postelemi.
Nejkrásnější silnice světa
Nezapomeňte si do seznamu míst, která stojí za návštěvu, přidat také Transfagarašskou magistrálu. Dlouhá je téměř 170 kilometrů, spojuje jih Rumunska s Transylvánií a je známá jako „cesta do nebe“. Bývá považována za jednu z nejmalebnějších silnic na světě. Prochází pohořím Fagaraš a vede přes úchvatné horské průsmyky s nádhernými výhledy a točitými zatáčkami, které dávají slovům „horská cesta“ zcela nový rozměr. Silnice je druhou nejvyšší v Rumunsku – v nejvyšším bodě se pohybujete v nadmořské výšce 2034 metrů. Otevřena je od července do konce října, protože jakmile začne sněžit nebo se očekává sněhová nadílka, není bezpečné se na ni vydat. Během zimních měsíců je přístup k silnici uzavřený kvůli mrazivým teplotám, silnému sněžení a riziku lavin.

Kdy jet a na co si dát pozor?
V krásné a nekonečné krajině rumunských Karpat žije spousta zvěře, včetně medvědů. Když tudy procházíte, je téměř jisté, že nějakého potkáte, přímo u silnice často sedávají nebo odpočívají celé medvědí rodinky. To je součástí kouzla tohoto místa, ale každý, kdo se sem vydá na túru, by měl být opatrný, dávat pozor na medvědy a rozhodně by je neměl krmit. Fagaraš je také pohoří známé rychlými a dramatickými změnami počasí. Pokud se nechcete brodit sněhem, vyražte ideálně od poloviny června do poloviny září. Přesto se připravte na to, že už koncem srpna vás může zastihnout sněžení. Jistotu nejlepšího počasí máte v červenci a srpnu, kdy dole mohou být teploty kolem 25 °C a na vrcholku kolem 10 °C. I tak ale myslete na to, že se Fagaraši přezdívá Deštivé hory, a to oprávněně.
Zdroj: Deník.cz, Lidovky, Travel Adventure