Mimořádná výstraha 4. stupně platí teď pro celou republiku. Češi, než se vydáte ven, na tohle se připravte
Teplé jarní počasí láká k pobytu venku. Procházky v přírodě, stejně jako práce na zahradě nebo výlety do lesa, jsou běžnou aktivitou, kterou mnoho Čechů tráví v teplých dnech svůj volný čas. Než však vyrazíte ven, měli byste vědět, že vás tam může čekat téměř neviditelné nebezpečí.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mimořádnou aktivitou klíšťat. Od středy 14. května 2025 bude na většině území Česka platit nejvyšší, tedy pátý stupeň rizika napadení klíšťaty. Tato situace je důsledkem mírné zimy a teplého jara, které vytvořily ideální podmínky pro jejich rozmnožení.
Klíšťata jsou nejaktivnější v období od března do června. Druhý vrchol aktivity pak nastává na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. V současnosti je však jejich aktivita mimořádná, a právě to zvyšuje riziko přenosu dvou zákeřných nemocí, kterými jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Klíšťová encefalitida může způsobit trvalé následky
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění postihující centrální nervový systém. Přestože má sezónní charakter, její výskyt v Česku je dlouhodobě vysoký. V roce 2024 bylo hlášeno 670 případů, což je více, než tomu bylo v předchozích letech.
Onemocnění může mít závažný průběh, a to zejména u starších osob. Podle MUDr. Ondřeje Berana z Ústřední vojenské nemocnice v Praze může klíšťová encefalitida vyřadit z běžného života i mladého člověka. U pacientů se totiž často rozvíjí takzvaný postencefalitický syndrom, který negativně ovlivňuje kvalitu života.
Příznaky nemoci zahrnují horečku, bolesti hlavy a neurologické obtíže. Smutnou skutečností přitom je, že specifická antivirová terapie zatím neexistuje, léčba je tak pouze symptomatická. Co se týká prevence, tak nejúčinnější ochranou je v současnosti očkování.
Očkování proti klíšťové encefalitidě
Očkování proti klíšťové encefalitidě je dostupné a doporučované zejména lidem žijícím v rizikových oblastech nebo těm, kteří často tráví čas v přírodě. Základní očkovací schéma sestává ze tří dávek, přičemž ochrana nastupuje již po druhé dávce. Přeočkování se doporučuje po třech až pěti letech v závislosti na věku a použité vakcíně.
Cena vakcíny se pohybuje kolem 800 Kč, přičemž zdravotní pojišťovny na očkování přispívají až do výše 1 500 Kč. Očkování je možné zahájit kdykoliv během kalendářního roku, a to buď klasickým, nebo zrychleným schématem.
Přestože je očkování účinné, proočkovanost v České republice zůstává nízká. V roce 2024 byla proočkovanost proti klíšťové encefalitidě 48 %, avšak základní očkování dokončilo pouze 37 % lidí. Ve srovnání s Rakouskem, kde je proočkovanost 81 %, si tak Češi nevedou příliš dobře.
Další hrozba přenášená klíšťaty
Kromě encefalitidy pak přenáší klíšťata také lymskou boreliózu. V roce 2024 bylo v Česku hlášeno dokonce 4 031 případů, což je nejvíce za posledních pět let. Příznaky této bakteriální infekce zahrnují zarudnutí v místě přisátí klíštěte, horečku, únavu a bolesti kloubů.
Na rozdíl od klíšťové encefalitidy existuje pro lymskou boreliózu antibiotická léčba, která je účinná zejména při včasném zahájení. Prevence pak spočívá v ochraně před přisátím klíštěte a včasném odstranění parazita z kůže.

Jak se chránit před klíšťaty?
Pokud se chcete výše uvedeným nemocem vyhnout, je třeba dodržovat určitá preventivní opatření. Při pobytu v přírodě je tak důležité dodržovat několik základních pravidel, mezi která patří:
- používání repelentů s účinnými látkami, které odpuzují klíšťata
- nošení světlého oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které usnadní odhalení přisátého klíštěte
- vyhýbání se vysoké trávě a houštinám
- důkladné prohlédnutí celého těla po návratu domů z přírody, a to zejména na místech s tenkou kůží, jako je podpaží, třísla a uši
V případě, že najdete přisáté klíště, odstraňte ho co nejdříve pomocí pinzety nebo vatové tyčinky. Místo přisátí dezinfikujte a sledujte případné příznaky infekce, jako je zarudnutí, horečka nebo bolesti kloubů.
Zdroje: ceskenoviny.cz, klistova-encefalitida.cz, nzip.cz, uvn.cz