Miluju Česko, ale sem už se nevrátím. Projela jsem svět křížem krážem, ale tohle jsem nezažila
Česko je krásné a zahraniční turisté to dokážou patřičně ocenit. Ale každá mince má dvě strany. Zatímco na jedné straně můžeme být pyšní, že naše nejslavnější památky přitahují obdivovatele z celého světa, kteří přinášejí české ekonomice nemalé prostředky v rámci cestovního ruchu, na straně druhé jsou pro našince davy cizinců natolik neúnosné, že se za českými kulturními a historickými skvosty raději ani nevydají.
A to je přesně můj případ. Projela jsem téměř celý svět, ale to, co se děje na nejznámější pražské a vůbec české památce, která má pověst té nejkrásnější v Evropě, je často natolik nepříjemné, že budu dlouho přemýšlet, jestli si návštěvu někdy zopakuji. Kvůli velkému zájmu se u pokladen často tvoří dlouhé fronty a vstupenky rychle mizí. Tlačenice ve frontě, hlava na hlavě a celkově nedostatek osobního prostoru a s ním spojený cestovatelský diskomfort.
Pražský hrad a jeho okolí je místem masové turistiky
Podle informací zveřejněných Kanceláří prezidenta republiky navštívilo v roce 2024 Pražský hrad více než 2,5 milionů návštěvníků. Nejznámější česká památka je již tradičně jedním z nejnavštěvovanějších míst u nás. Jenže Pražský hrad a jeho okolí bohužel není nafukovací, a tak se stává pravidlem, že se tu tvoří i několik stovek metrů dlouhé fronty na ta nejexponovanější místa. Čím větší fronta, tím nervóznější lidé, kteří ztrácejí trpělivost a ohleduplnost vůči ostatním.

Místo poklidné nálady a radosti z návštěvy tak významné památky, jakou Pražský hrad jistě je, panuje spíše napětí, nevraživost a předbíhání. K celkové tlačenici jistě přispěla i zvýšená bezpečnostní opatření zavedená v roce 2016. Návštěvníci museli procházet bezpečnostními rámy, podstoupit prohlídku zavazadla, to vše dohromady velmi zdržovalo celý proces vstupu do areálu. Tyto extrémní prohlídky byly naštěstí v roce 2023 zrušeny hlavou státu. Nahradily je pouze namátkové kontroly.
Chrám sv. Víta pod náporem turistů praská ve švech
Náporu návštěvníků musí odolávat i nejslavnější pražský svatostánek, Chrám sv. Víta. Denně si ho přicházejí prohlédnout i tisíce návštěvníků. To se samozřejmě podepisuje na celkovém zážitku z tohoto neobyčejně slavnostního prostoru, v němž byli po staletí korunování čeští králové a také královny. Problém turistického ruchu na hranici únosnosti však nespočívá pouze v nepohodlí, ale také v míře ohrožení samotné památky. Čím více turistů do ní proudí, tím větší je riziko poškození významných artefaktů.

Není divu, že Pražský hrad láká, ceny vstupenek nejsou přemrštěné. Dospělá osoba zaplatí za hlavní okruh zahrnující Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku a katedrálu sv. Víta 450 korun. Stálá expozice uvnitř hradu pak vyjde na 300 korun. Využít můžete také zvýhodněné vstupné pro školní skupiny, studenty nebo seniory.
Asi nejhorší situace panovala ve Zlaté uličce
Až do pandemie koronaviru se ve Zlaté uličce, která je proslulá svými ikonickými maličkými domečky a velmi úzkým prostorem, tísnily davy turistů, kteří vedle sebe mohli sotva projít. Celosvětová krize ale vše změnila, a stejně tak jako jiné památky i nejznámější pražská ulička zela prázdnotou. Absence turistů zapříčinila odchod mnoha nájemců, kteří zde provozovali své podnikání a na turistech byli existenčně závislí. Po zrušení pandemických opatření se cestovní ruch začal opět oživovat, ale chybějící nájemníci jsou znát. V roce 2023 se proto správa hradu rozhodla vypsat výběrové řízení na pronájem těchto unikátních prostor.
Pražský hrad je otevřený celý rok, ale pokud si ho chcete užít v klidu, přijďte brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Největší nápor bývá mezi 10:00 a 15:00, hlavně v létě. Nejlepší čas na návštěvu je na jaře nebo na podzim, kdy je méně lidí a příjemné počasí. Zima má taky své kouzlo, ale některé části hradu můžou být zavřené. Abyste se vyhnuli frontám, které někdy můžou být i hodinové, je lepší koupit vstupenky online předem.