Meteorologové to zase netrefili: Peklo začíná dřív, než se čekalo. Srpen přepíše rekordy a zlomí i ty nejodolnější
Meteorologům se v poslední době přesné předpovědi příliš nedaří. Na vině může být fakt, že je počasí až příliš nepředvídatelné a proměnlivé. Jedno už je ale téměř jisté, v srpnu bude vedro. Jaké hodnoty ukážou teploměry a jak tropické teploty přežít?
Milovníci horkého počasí se konečně mohou těšit na opravdové léto v jeho plné síle. Už bylo načase. Přeháněk, bouřek a silného větru už jsme si užili dost.
Druhá polovina prázdnin bude tropická
První polovina prázdnin byla upršená a opravdu horkých slunečných dnů bylo pomálu. Konec července přinesl vcelku příjemné teploty střídající se s vydatnými srážkami doprovázenými silným větrem. Kontrastní počasí, jaké nemá obdoby. Na začátek srpna meteorologové odhadovali podobné povětří, jen s o trochu vyššími teplotami a ještě častějšími bouřkami. Nyní přicházejí s novou, aktuálnější.

Jak doopravdy bude na začátku srpna?
Meteorologové nejprve odhadovali, že se tropické teploty dostaví až v druhé polovině srpna, nakonec je ale můžeme očekávat už v prvním týdnu. Sotva skončí upršený červenec, srpen přinese horka na některých místech dosahující až 37 °C, což jsou hodnoty, které v Česku pamatujeme z nejsilnějších vln veder z minulých let. Počet dní s teplotami nad 30 °C v srpnu výrazně vzroste a meteorologové počítají i s takzvanými supertropickými dny. Pár takových jsme zažili letos v červnu, kdy bylo například v Lednici naměřeno 35,8 °C.
Na začátek srpna původně předpovídali přívětivé teploty okolo 20 až 26 °C s maximy kolem 30 °C s občasnými přeháňkami a bouřkami, které měly být spíše vzácné. Většina prognóz predikovala mírně nadprůměrné teploty s mírně podprůměrným počtem srážek a navnadily nás na příjemné a přesto letní počasí. Ve skutečnosti ale srpen přinese výrazně vyšší a nadprůměrné teploty, výjimkou nebudou ani tropické noci, kdy bude okolo 20 °C. Vedra tak přicházejí dříve a s větší intenzitou, než s jakou počítaly dlouhodobé modely.
Jak přežít tropické dny?
Když je organismus vystaven vysokým teplotám nad 30 °C, zvyšují se nároky na jeho fungování. Tělo se snaží udržet vnitřní teplotu na bezpečné úrovni a dělá, co může. Využívá termoregulaci a díky rozšíření cév a pocení odvádí přebytečné teplo pryč. Pocení je nejúčinnějším mechanismem chlazení – odpařující se pot ochlazuje pokožku a tím i krev v povrchových cévách kolující po těle. Při vysokých venkovních teplotách a vlhkosti ale může účinnost klesat, protože se pot odpařuje pomaleji, než je potřeba. V takových situacích hrozí přehřátí organismu, ale také dehydratace, závratě, úpal a vyčerpání. Nebezpečí nastává hlavně v období tropických nocí, kdy se tělo nemá šanci ochladit a je teplotně zatěžováno.

Jestliže chcete vedra přežít ve zdraví, dbejte na dostatečný příjem tekutin. Ideální je čistá voda a iontové nápoje, které pomáhají doplnit vypocené minerály a další pro tělo důležité látky. Přes den byste se měli vyhýbat náročným fyzickým aktivitám. Jestli například rádi běháte, jděte brzy ráno, přes den vám hrozí úpal a večer jsou silnice a chodníky rozpálené. Pokud se mezi jedenáctou hodinou dopolední a čtvrtou hodinou odpolední chytáte ven, vezměte si pokrývku hlavy, která váš organismus ochrání před přímým slunečním zářením.
Pokud vám bude nesnesitelné teplo, ochlaďte tělo studenými obklady. Přikládejte je na místa, kde proudí krev blízko povrchu kůže, což je například na zápěstí, krku a na spáncích. Přes noc v ložnici zajistěte dostatečné větrání nebo zapněte větrák, abyste organismu dopřáli dostatečně nízkou teplotu, při které může regenerovat. Kombinace těchto opatření vám pomůže přežít horké dny, které nás na začátku i v průběhu srpna čekají.