Meteorologové s hrůzou přiznávají: Letní idylka končí. Teploty v Česku spadnou o víc než 10 stupňů
Letní pohoda, na kterou jsme si ke konci června začínali zvykat, už skončila, a poslední dny připomínají spíše jarní počasí než léto v plném proudu. A ani v nejbližších dnech tomu nebude jinak. Podle aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu nás v druhé polovině července žádná velká změna k lepšímu nečeká.
Kdo nedočkavě vyhlíží léto, ten ještě chvíli zůstane zklamaný. Letní teploty, které nás ještě před nedávnem vesele doprovázely, jsou tytam – a zpět se ještě chvíli nechystají. Jet se vykoupat ale můžete i tak. Nenachytáte sice příliš bronzu, teplota vody je ale většinou vyšší než teplota vzduchu, takže nehrozí, že byste ve vodě zmrzli.
Jaká je aktuální situace?
Podle ČHMÚ se aktuální teploty pohybují kolem 18 až 23 °C, což je výrazně méně, než je obvyklých červencových 25 plus. Výjimkou nejsou ani občasné srážky a nižší noční teploty 14 až 10 °C. Hydrometeorologický ústav navíc potvrzuje i významnou oblačnost, která bude pokračovat i v dalších dnech.
Dlouhodobá předpověď na letošní červenec predikovala střídání slunných a zamračených dnů, což se přesně plní. Kvůli vydatným a přívalovým dešťům byla dokonce vydána výstraha před srážkami a hrozícími povodněmi, kterou ale ČHMÚ v pátek 11. 6. zrušil. Celkově lze tedy říci, že letošní červenec přináší více mraků než slunce, a nese se spíše ve znamení jarní proměnlivosti než letního počasí.

Proč je letošní červenec tak chladný?
Červencové počasí je ovlivněno častými přechody studených front přes naše území, které s sebou přinášejí nejen srážky, ale také ochlazení. Studené fronty přišly ze západu a severozápadu z oblasti Atlantiku. Ty se střídaly s frontami teplými, které proudily z jihu. Míchání studených a teplých front mělo na svědomí rychlé a nárazové klesání či stoupání teplot, silný vítr, bouřky a přívalové deště.
Podle odborníků bude ale dlouhodobě výkyvů počasí přibývat. Příčinou je probíhající klimatická změna, která ovlivňuje proudy v oceánech i proudění vzduchu v atmosféře. Golfský proud zpomaluje, tají ledovce a to všechno mění vzorce proudění vzduchu nad Evropou a přispívá k náhlým změnám počasí. I další jevy ovlivňují počasí v Česku, je to například písek ze sahary nebo kouř z požárů v Kanadě – obojí způsobuje výraznou oblačnost. Nedávno našli čínští vědci v mracích mikroplasty, které mění jejich funkčnost. Závažným problémem je i pršení právě mikroplastů a chemikálií z chemické výroby.
Jaké počasí nás čeká v druhé polovině července?
Podle výhledových předpovědí nás v druhé polovině července čeká opět proměnlivé počasí s mírně podprůměrnými teplotami. Stále bude vanout silný vítr, který přinese nám již dobře známé přeháňky. Denní teploty se budou pohybovat kolem 23 °C, ke konci měsíce se začnou zvyšovat a těšit se můžeme na 28 °C, při slunečném počasí až ke 30 °C. V noci bude podobně, 12 až 16 °C. I nadále nás však mohou potkat lokální bouřky, které vznikají nahromaděním tepla a vlhkosti nebo při srážce studené a teplé fronty.
V srpnu by měly být teploty stabilnější s běžnou průměrnou hodnotou, občas déšť a bouřky. Dočkat bychom se měli také tropických teplot. Z dostupných dat vyplývá, že srpen je v průměru teplejší než červenec a s větším počtem tropických dnů. Teplotní rekord pochází ze srpna roku 2012, kdy bylo v Dobřichovicích naměřeno 40,4 °C.

V červenci se připravte na výkyvy
Do konce července, stejně jako v jeho první půlce, můžeme očekávat proměnlivé počasí. Některé dny nabídnou příjemné slunečné počasí, takže můžete vyrazit k vodě. Jindy bude pod mrakem, a to je dobré využít k výletům, túrám nebo i pikniku v parku. Nezapomeňte si s sebou ale deštník nebo pláštěnku, protože srážek podle meteorologů prozatím výrazně ubývat nebude.