Meteorologové právě oznámili předpověď na srpen: Tohle nečekal ani pesimista. Vytáhněte deštníky a bundy
Aktuální předpověď na srpen je poněkud jiná, než udávaly předpovědi dlouhodobé. Minimálně na začátku měsíce totiž budou panovat teploty, které zřejmě neočekával ani ten největší pesimista.
Po tropických vedrech připomíná počasí v posledních dnech spíše druhou polovinu jara, babí léto nebo začátek podzimu. Rozhodně se totiž nemusíme popasovávat s ukrutnými horky. Poměrně často navíc potřebujeme deštníky. Meteorologové aktuálně vydali předpověď na srpen. Pokud jste čekali nějaké zlepšení, zřejmě vás čeká kruté vystřízlivění. Jak tedy bude do konce července a v první polovině srpna? A budou se v základech otřásat teplotní srpnové rekordy?
Konečně teplo, ale ne na dlouho
V aktuálním týdnu by denní i noční teploty měly podle meteorologů zůstat spíše průměrné či lehce chladnější. Od středy do pátku by koneckonců neměly v žádný den překročit 25 °C. Navíc se budou i nadále objevovat přeháňky a na některých místech se mohou vyskytnout i bouřky. O víkendu se ovšem začne (konečně) oteplovat. Už v sobotu se tedy teplota může opět šplhat ke „třicítkám“ a neděle by měla být ještě teplejší.
Příští týden tedy zřejmě opět po čase začne počasím s vysokými teplotami. Předpověď na následující týden je ovšem prozatím poněkud nejistá. V každém případě by se v průběhu příštího týdne mělo začít opět ochlazovat a místy budou znovu hrozit i bouřky. Teploty se tedy postupně zase ustálí v rozmezí 20 a 25 °C, takže v hodnotách, jaké jsou zaznamenávány nyní.

Srpen nezačne „srpnově“
Příští týden se opět ochladí. Lepší to přitom zřejmě nebude ani v následujícím období. Srpen tak začne teplotami, které asi Češi nečekali. Počasí by se dokonce nemělo zlepšit až do 10. srpna. Bude mít tedy průměrný nebo chladnější ráz. Dlouhodobější předpovědi na druhou stranu nemusí být úplně nejpřesnější, takže se nakonec může stát, že teploty budou v reálu poněkud jiné, než jsou aktuálně predikovány. Nejisté však může být i následné oteplení.
„V dalším období se vrací trend spíše k průměrnému nebo chladnějšímu rázu počasí s větší mírou nejistoty k možnému oteplení až v závěru předpovědi,“ píše samotný ČHMÚ ve svém měsíčním výhledu počasí.
Až do 10. srpna může pršet, byť spíše ve formě přeháněk. Dny bez deště každopádně budou podle meteorologů spíše výjimkou. Taková předpověď tak potěší alespoň houbaře. Bude-li skutečně častěji pršet a teploty nepřesáhnou 25 °C, půjde o velmi vhodné podmínky pro růst hub. Když k tomu připočteme polojasno až oblačno, můžeme si chystat košíky. Zřejmě totiž budeme moci vyrážet do lesa za báječnými úlovky.

Srpnové teplotní extrémy
Z aktuálních předpovědí počasí na srpen se zdá, že teplotní rekord České republiky letos nepadne. Nejvyšší teplota v historii pravidelného měření byla na našem území zaznamenána právě během tohoto měsíce. Stalo se tak 20. srpna 2012. V tento den bylo v Dobřichovicích u Prahy naměřeno 40,4 °C. Pokud přitom panují čtyřicítky, už se to označuje za extrémní vedro, při kterém může mít lidský organismus velké potíže. Se změnami klimatu by takové teploty přitom mohly být častější.
Existuje ovšem i opačný extrém. V srpnu totiž mohou být naměřeny i teploty, které lze jinak zaznamenat snad jen v průběhu zimních měsíců. Dokládá to ráno z 27. srpna 2018. Nejnižší srpnovou teplotu tehdy zaznamenala stanice Rokytská slať na Šumavě, kde bylo naměřeno –7 °C! Ačkoli je tato stanice mimo standardní síť ČHMÚ, taková teplota dokazuje, že aktuální předpověď na srpen ještě není zase tak nepříznivá. Teploty pod nulou totiž skutečně očekávat nelze.