Meteorologové hlásí: Červenec nás vypeče. Na večerní posezení si radši vezměte peřinu
Po období extrémních veder, kdy se prakticky nedalo přežít jinde, než u bazénu, nás čeká prudký obrat. Zbytek července se totiž ponese v duchu nesmírně proměnlivého a nevyzpytatelného počasí. Odborníci varují zvlášť před rizikem nachlazení v důsledku velkých teplotních výkyvů. S čím je tedy lepší počítat předem?
Meteorologové upozorňují, že zbytek července bude mimořádně divoký. Přes den se může stát, že se budeme pražit až při 35 stupních Celsia, v noci naopak může rtuť teploměru klesnout na pouhých 10–12 stupňů.
Kombinace tropického dne a chladné noci představuje velký nápor na naši termoregulaci. Hrozí nám také oslabení imunity. Po prožití dne ve vedru je proto často večer nejlepší nápad pořádně teplá deka. Takový teplotní šok totiž lidské tělo rozhodně nepřivítá s nadšením.

Co o meteorologickém extrému říkají experti
Meteorologové z ČHMÚ potvrzují, že letošní červenec přinese střídání extrémně vysokých denních teplot, pohybujících se okolo 35–37 °C, s překvapivě nízkými nočními teplotami. Platí to zejména ve vnitrozemí a mírně nad jihovýchodem Česka.
Historie předchozích let ukazuje, že se v minulosti Evropa již setkala s podobnými extrémy. Například červenec roku 2006 překonal teplotní rekordy a přinesl přes 30 dní tropických teplot, přičemž rozdíl mezi dnem a nocí byl extrémní. Dříve bychom něco takového očekávali spíše na poušti. Tento typ počasí se ale díky klimatickým změnám stává stále častějším, studie potvrzují výrazné nárůsty jak maximálních denních, tak minimálních nočních teplot v Česku za posledních 60 let.
Očekávaný vývoj počasí
- Do 13. července – převažovat budou přeháňky a bouřky. Den začne obvykle příjemně okolo 20–24 °C, večer však přijde výrazný pokles na 13–16 °C. Ideální je proto vrstvit lehkou mikinu a teplejší spodní prádlo.
- Od 14. do 19. července – oteplení bude nadále gradovat, teploty se budou pohybovat mezi 26–29 stupni Celsia s nočními teplotami okolo 16–18 °C. Lze očekávat bouřky, a to především večer. Budou skvělé podmínky pro procházky a posezení venku, ale večer si raději oblečte větrovku nebo alespoň teplou mikinu.
- Od 20. do 21. července – návrat jasné oblohy s nejvyššími nočními teplotami okolo 17 °C a denními teplotami v rozmezí 26–27 stupňů.
Prudké změny teplot: Myslete na své zdraví
Pokud během dne zažijete tropické teploty nad 35 stupňů Celsia a večer si sednete ven nedostatečně oblečení, hrozí riziko letního nachlazení. Rychlý pokles teploty totiž způsobuje ochlazení organismu, především dýchacích cest, krevního oběhu a také oslabení imunity. Viry tak mohou do těla snadněji proniknout a zapříčinit vznik kašle, rýmy či angíny.
Odborníci proto doporučují vrstvit oděv podle aktuálních podmínek, a to zvlášť v případě, že se hodláte zdržovat venku i ve večerních hodinách. Hodí se mít po ruce deku, mikinu, delší kalhoty či šálu, které lze snadno odložit, když se teploty opět zvýší. Z dlouhodobého hlediska určitě neuškodí užívat pravidelně vitaminy, senioři by měli zvážit očkování proti chřipce.

Jak si udržet komfort i v proměnlivém počasí?
- Zvolte ideální vrstvení šatstva, pokud bude méně než 20 °C, rozhodně zvažte lehkou deku a mikinu.
- Dejte si pozor na místo, kde sedíte. Pokud se například chystáte k táboráku, není moudré sedět jen tak na trávě. Nachlazení močových cest v létě není nic příjemného.
- V místnosti, kde budete spát, zvlhčujte vzduch. Při prudkém teplotním šoku totiž může být večerní vzduch příliš suchý, což dráždí dýchací cesty. Použít můžete buď zvlhčovač, nebo jen obyčejný vlhký ručník přehozený přes opěradlo židle.